Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 13:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2 grudnia 2009, o 13:38 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja gładziłem suchy, nawet papierem ściernym, gąbką i innymi wynalazkami, ciągle było coś nie tak. Teraz nie mam z tym problemu wiec już nie będę malował, bo roboty więcej nawet jeśli efekt był by ten sam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 grudnia 2009, o 21:32 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
pisałem już o sypkim kaolinie. Sypię go na duże przedmioty, ale pod spodem zostaje i tak taki maluteńki groszek.
Spróbuj pokryć powierzchnię np a3 kaolinem sypkim i połóż na niego np 30 - 40 szt wisiorów.Zobaczysz jak się kładzie i co się robi z tym kaolinem. Fontanny rozpryskującego się kaolinu,który osiada na innych wcześniejszych ułożonych przedmiotach i w czasie wypału wtapia się w nie.
Nie mam dzisiaj czasu na szczegóły , a jak wrócę to wznowimy dyskusję. Ale jestem otwarty na propozycje. Może coś nowego lepszego i sprawdzonego uda się nam dowiedzieć.

Meg, Cię wprowadził w błąd albo pamięć nie ta.
Wiedz, ze nie ma stałych krzywych wypału. Okres dochodzenia do najwyższej temperatury jak i chłodzenia (Euble) jest i musi być bardzo różny.
szkoda, że nie ma u nas fachowych opracowań na ten temat.

Pozwólcie, ze wrócę do tematu po powrocie. teraz Pa

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 grudnia 2009, o 22:03 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A ja sypie 3mm przepalonego kaolinu, wygładzam i ubijam i na to kładę rońże większe i mniejsze szkiełka i żadnych fontann nie mam ani tez żadnych groszków. Powierzchnie mam gładką. Tak że z malowania na mokro i papieru ceramicznego rezygnuję (jak mi się skończy ten co mam to już więcej nie kupuję). Układanie drobnych szkiełek ćwiczyłem na mące, i teraz nawet już położone umiem przesuwać i podnosić bez brudzenia ich kaolinem. No czasem coś źle zrobię i muszę układać od nowa ale pobrudzenie szkła już mi się nie zdarza. Tyle ze ja nie robię wielkiej produkcji, maksymalnie jednorazowo wypalam w ilości 4 okrągłe półki o średnicy 25cm to mam czas żeby powoli i starannie układać bez uszkadzania powierzchni kaolinu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 grudnia 2009, o 19:50 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
No wróciłem
czytam to z ciekawością.
Ja sypię kaolin sitkiem. Staram się równomiernie. Próbowałem ugniatać wałkiem ale się nie dało bo warstwa kaolinu przyklejała się tu i ówdzie do wałka.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 grudnia 2009, o 23:36 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja ugniatam szybą - wychodzi idealnie, a do szyby się nie przykleja :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 00:07 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Dzięki, spróbuję Twojego sposobu

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 00:54 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Do Jaśnie Oświeconego Andrzeja vel KENTA

Andrzej Ty kiedyś rozgryzłeś opis amerykańskiego wykresu ( krzywej) wypału.
Wyjaśnij mi to łopatologicznie.
Oglądam właśnie tabelę wypału dla Pate de Vere i nic nie kumam.

oto tabelka:
http://zakrecona-galeria.pl/galeria/mai ... ar2=700_85

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 18:28 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
________________________________TYPOWE CYKLE PATTE DE VERRE

Krok______________ZAMIAR________________TEMPO WZROSTU TEMP.(st./godz.)________TEMPER.________UTRZYMANIE(czas);

1.___Wstępna temp. usuwa fizycznie wodę____________________55°C_________________93°C_____________6:00

2..___Temperatura, usuwa chemicznie________________________55°C_________________677°C____________2:00
_____wodę, inwersja Kwarcu, wstępne-
_____szybkie utrzymanie ogrzewania

3..___Szybko wznosząca się temperatura,,_____________________333°C________________830°C____________3:00
_____utrzymać proces

4..___Szybkie schłodzenie(z 830°C) i_________________________"AFAP"________________596-677°C_________4:00
_____utrzymanie "anty-pijawka______________________((bezwładność pieca)

5..__"Anty-pijawka&", utrzymanie ____________________________27.7°C________________482°C____________6.00
_____wyżarzania przy schładzaniu

6..___1 wyżarzanie przy schładzaniu__________________________67°C___________________427°C____________:01

7..___2 wyżarzanie przy schładzaniu__________________________12°C__________________371°C____________:01

8..___Końcowe studzenie___________________________________40°C__________________21 °C____________:01


ANTY PIJAWKA (nazwę - za względu na mnogość znaczeń -przetransponowałem na nasz język. Chodzi o zmarszczki w szkle, czyli wgłębienia, żyłki itp. czyli anty-pijawki, wklęsłe, niewypukłe, czyli anty)

Czasami, pełne trójwymiarowe dzieła, takie, jak wytworzone w procesie odlewu metodą "gubionego wosku", wychodzą z formy z depresjami lub zmarszczkami, które nie były obecne w oryginalnym modelu. Takie obszary, nazywane „pijawkami”, pojawiają się przyjmując szczegóły formy, lecz są w niektórych miejscach pomarszczone, jakby zassane do środka.

Pijawki mogą utworzyć się podczas procesu ochładzania, kiedy szkło kurczy się. Gorące szkło ma niższą lepkość niż szkło zimne i dlatego, może stać się punktem skupiającym kurczenia się całego dzieła. Jeżeli całe szklane dzieło - będąc w stanie plastycznym -jednolicie ochładza się i kurczy, pijawki nie utworzą się.

Jednakże pijawki mogą utworzyć się, podczas procesu ochładzania, jeżeli wystękują "grubsze' obszary w dziele lub obszarach, które pozostają dłużej gorące niż inne strefy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 22:33 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Andrzejku kochany tyle to i ja se potrafiłem przetłumaczyć.
Nie wiem jak to rozgryźć?
Co znaczy na przykład 1 wiersz:
1. Wzrost o 55 stC przez 6 godzin doprowadzi do 330 stC a nie 93 st C (czemu 93 ?)
następna linijka wzrost o 55 stC/h przez 2 godz daje wzrost o 110 st C i nie doprowadzi do 677 stC.

Może inaczej ma dojść do 677 o wzroście 55 stC/H ale to da dużo więcej niż 2 godz. Nic nie kapuję

Moze wyrysuj do niego krzywą wypału to lepiej zrozumiem

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 20:38 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tego pdf'a ściągnąłeś z tej strony. http://www.bullseyeglass.com/education/#make_it
Rozgryźć należy ten problem z namysłem i lekką wyobraźnią.
Nie chodzi tu o ciągły wzrost temperatury w zakresie podanego czasu, ponieważ wyjdą bzdury :cry: .

Twój cytat:-"Wzrost o 55 stC przez 6 godzin doprowadzi do 330 stC a nie 93 st C (czemu 93 ?) "
tak interpretuję:
- 55°C/godz., czyli przy takim tempie wzrostu, piec osiągnie temperaturę 93°C, po około 1 godzinie i 36,6 minutach (~1,09°C/min.), a pozostały czas, czyli 6 - 1,36= 4,24 (tu jest liczony czas, a nie liczby), piec utrzymyje temperaturę 93°C na stałym poziomie, do momentu następnej fazy cyklu.

Czyli, jakbyś wchodził po schodach przez 1godz.36min. na długi balkon i przez następne 4godz. i 24 min. szedł nim do nastepnych schodów, itd :lol: .
Czyli trzeba wszystko narysować na papierze i dopiero jest to do strawienia.
Przy PATTE DE VERRE jest to możliwe, gdy trzeba rozgrzać kilka kilogramów potłuczonego szkła :roll: .

Nie wiem co to za filozof podał tak zakręcony przepis na wypał. Widocznie za oceanem - tak jak wszędzie - również wytępują nieloty dyskutujące o fruwaniu ;) .

Rysował raczej nie będę, ponieważ przy poprzednim poście straciłem 2 godziny, a Ty i tak wszystko potrafiłeś se przetłumaczyć ;)

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO