Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 01:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 11 grudnia 2009, o 21:28 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
zapraszam do Tychów w takim razie
Grzaniec jakiś się znajdzie. Może być tyski!!!!

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2009, o 18:52 
Offline

Dołączył(a): 17 czerwca 2009, o 02:00
Posty: 14
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
:-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 grudnia 2009, o 21:25 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam. Chcę parę słów napisać na temat powstawania bąblów w szkle. Dużo prawdy jest w tym co napisał Eblo. Nakładanie szkła na szkło najlepiej układać piramidką. Wówczas ma gdzie jeszcze powietrze ujść, jak również przez papier 3 mm lub kaolin.Ktoś tam robi dziurki, też dobra sprawa. Ale diabeł śpi w szczegółach.

Oprócz całego wytopu- wypału w piecu zachodzą jeszcze dodatkowe zmiany tzw fizykochemiczne. W szkle w zasadzie każdym występują gazy zamknięte to znaczy w zasadzie ich nie widać ale po przekroczeniu pewnej temperatury następuje ich uaktywnienie przez nadmiar ciepła. Jak również występujące gazy w piecu, które wchodzą w reakcję podczas stopienia szkła i tu jest największa bolączka wszystkich fusingowców.
Bez dokładnej znajomości składu danego szkła nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniej temperatury do malowania, barwienia lub sklejania szkła ze szkłem o tej samej rozszerzalności cieplnej.

Należy zauważyć że każde szkło kolorowe lub float ma inny skład chemiczny tak też każde szkło musi mieć przybliżoną temp. mięknięcia. Jeżeli będziemy sklejać n. p. szkiełka sodowe gdzie temp mięknięcia określa się na ok. 685 stop. C ze szkłem borowo kowarowym gdzie temp mięknięcia wynosi 735 stop C występują różnice temperaturowe co nie znaczy że nie mają wspólnego COE. W takim przypadku szkło sodowe przybierze płynną postać natomiast borowe zaczyna mięknąć.

W szkle roztopionym zaczynają delikatnie uwalniać się gazy, natomiast aby zespolić szkiełka podnosimy temperaturę i wówczas następuje jeszcze większe wydzielenie się gazów w szkle już płynnym i pęcherzyki idą do góry a w szkle o większej temperaturze lekko zaczyna się wydzielać gaz. Co następuje jeżeli przytrzymamy dłużej w wyższej temp. Wówczas więcej nam gazu wytworzy się w szkiełkach. Jak zdążą gazy przejść do powierzchni szkiełek to opuszczą je i nie będzie pęcherzyków, natomiast jak nie zdążą to zostaną uwięzione i wytworzy się bąbel nawet jak piszesz 5cm-nic dziwnego. Przy skrystalizowaniu szkła ciśnienie w bąblu rozerwało cienką ściankę szkiełka i bęć.
Pozdrawiam Albet


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2009, o 15:43 
Offline

Dołączył(a): 27 grudnia 2009, o 02:00
Posty: 285
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 stycznia 2010, o 19:27 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak to prawda co piszecie, ale czy Amerykanie piszą wszystko od a do z. Nie niektóre wiadomości trzymają skrycie i opisują brednie - mówiąc prościej "nawijają makaron na uszy" aby był biznes a sedno pozostaje w ich ręku. Jak samemu się nie dojdzie to w większości książkach można wyczytać to samo co oni piszą. A szkopuł tajemnicy jest nadal utrzymywany tak samo z jakich składników jest zrobiona czarna patyna i jakie są zawarte proporcje. Nie dajcie się oszołomić amerykańcom. Co prawda mają dużo fajnych rzeczy ale rozwagę należy mieć.

Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 stycznia 2010, o 02:44 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
A powiedzcie mi kiedy amerykańcy byli kumaci.
Jedno co mogę im przyznać to mają i sprzęt i materiały - tanie i dobre.
Nie wszystko co jest w książkach trzeba przyjmować na 100%, ale wskazówki są cenne.
Gdyby znać dość dobrze anglikański, to można sporo dowiedzieć się na ich forach specjalistycznych ( takie jak nasze), a że ich -hobbystów- jest znacznie więcej to i doświadczenie mają wielorakie. Zawsze coś z tego dałoby się coś wybrać, a my po prostu walimy głową w mur .
No cóż za naukę trzeba płacić własnym czasem i dochodzeniem do sedna metodą prób i błędów.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 stycznia 2010, o 12:14 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trebor- metoda o jakiej mówisz prób i błędów jest najlepszą na świecie, na razie nie wymyślono lepszej, aczkolwiek do tych prób jest potrzebna delikatna wiedza.
Delikatna mam na myśli 2-3gramy Hi Hi.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO