Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 19:51

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 12 września 2009, o 12:31 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
pepe-marche napisał(a):
Niech wypowiedzą się koledzy z doświadczeniem. Ja spytam się w przyszłym tygodniu na kursie. PePe



OK sorry, myślałem że początkującemu każda rada się przyda. :D
Napisałem tylko to czego dowiedziałem się od osoby zajmującej się szkłem od kilku lat. Ja tej osobie wierze bo już nie raz dostawałem od niej dobre rady które sprawdzały się w praktyce. Pytałem dokładnie o to co ty. Czy można wziąć dowolne gliniane naczynie i próbować "gotować" w tym szkło. Odpowiedź była taka jak ci napisałem poprzednio.
Tak czy siak ja swojego pieca narażać nie będę :D. Też na początku mialem tego typu pomysły, bo nie znałem szkła. Teraz kiedy je trochę lepiej poznałem część moich pomysłów sobie odpuściłem. Lubię eksperymenty ale nie za wszelką cenę :D
Napisz co ci powiedzą na kursie na ten temat.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 września 2009, o 22:21 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam
Nie mam doświadczenia w rozlewaniu szkła z doniczki, ale czytałem dużo na forach zagranicznych na ten temat.
Doświadczenia saperskie z takimi eksperymentami występują najczęściej w przypadku załadowania do pieca mokrej lub wilgotnej doniczki.
Dletego należy w początkowej fazie wypału powoli podnosić temperaturę w celu pozbycia się wody.
Co do zamawiania doniczek z czteropunktowymi czy n..tymi otworami do strumieniowego rozlewania szkła, to mija się to całkowicie ze zdrowym rozsądkiem.
Każda gliniana doniczka jest wypalana w temperaturze powyżej 1000st.C i powinna wytrzymać taki proces, jakoś nie wybychła podczas wypału ;) .
A boczne otwory można wyciąć, miniszlifierką z diamentową tarczką (Allegro).
Jeżeli ktoś jest bardzu przezorny, może umieścić doniczkę w okrągłym pojemniku z blachy nierdzewnej.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 września 2009, o 22:31 
Offline

Dołączył(a): 7 września 2009, o 02:00
Posty: 34
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Kent, raczej chodzilł mi o inne, bardziej skomplikowane formy. wyciąć w doniczce owory to nie problem.
popatrzyłem na ofertę takich firm jak np. http://www.doniczki.bigduo.pl/pliki/oferta.htm
jest ich sporo i pewnie gdzieś można znaleźć osoby gotowe pomóc w temacie form.

PePe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 września 2009, o 01:09 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Witojcie
Zastanawiam się co chcesz z tej doniczki uzyskać.
Żeby doniczka nie pękła (sajgonu na pewno nie będzie), trzeba ją przedtem ponownie wygrzać i to w temp dość wysokich - powyżej parowania wody, czyli dużo powyżej 100 stC. Nawet sucha wypalona glina chłonie wilgoć.
Ale co dalej
Jakie efekty chcesz uzyskać.
Stożek ścięty? po co? Toż to prosta forma, ale nawet jak bym się uparł coś takiego "odlać" to:
... technicznie w zasadzie nie byłoby problemu
Na spód całkiem drobny frut ( nawet proszek szklany) stopniowo zwiększać gradację frytów.
tyle, że żeby doprowadzić szkło do postaci prawie płynnej to potrzeba temp powyżej 850 stC. Wtedy szkło staje sie plastyczne, ale na małej powierzchni. Żeby scalić tą bryłę trzeba by utrzymywać tą temp przez parę godzin.
Nie wiem czy opłaca się skórka za wyprawkę.
Technicznie - powtarzam - jest to możliwe.
Ta technika to już pate de vere. I szkło po takim scaleniu jest lekko matowe choć może być kolorowe.
Na koniec należy tą bryłę obrobić bo jest chropowata + te wypustki - trzeba zeszlifować.
Pomyślcie ile trzeba zachodu.

To tyle odnośnie doniczek.

Na koniec dobra (?) rada dla początkujących.
Podoba mi się to co robi Euble. Zaczyna od rzeczy prostych - nieskomplikowanych. Stopniowo będzie przechodził do bardziej złożonych form.
Myślę, ze by przepłynąć Atlantyk nie można tego robić kajakiem , nie mając doświadczenia. Tak jest i z witrażem i z fusingiem i z wieloma innymi rzeczami.
Nie chcę byście myśleli, ze się wymądrzam. Sam popełniałem te błędy. Od razu chciałem szybować w obłokach pomijając kolejne stopnie wtajemniczenia.
Szkło jak wiele innych rzeczy wymaga cierpliwości ( mnie jej brak) dlatego miałem dużo odrzutów. Teraz mam ich bardzo mało.
A stopniowo w miarę poszerzania swej wiedzy robię doświadczenia z coraz to wyższej półki czego i Wam życzę.
Stale jestem w miarę mej wiedzy do Waszej dyspozycji.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 września 2009, o 08:55 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam
Pepe, nie wczytałem sie w Twój tekst i fantazja zawiodła mnie na krawędź dobrożyczliwości ;) .
Tobie chodzi o formy z doniczek, a mi o wymuszenie wylewania przez otwory w doniczce - umieszczonej nad płaską powierzchnią ograniczajacą rozlewanie się różnokolorowego szkła - fantazyjnych wzorów.

Raczej nikt nie praktykuje donic(lub ich części), jako formy do fusing.

Trebor - nasz Guru, już doświadczał rozbijania tego muru ;) .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 września 2009, o 17:18 
Offline

Dołączył(a): 7 września 2009, o 02:00
Posty: 34
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Może się trochę zagalopowałem. Dziś byłem na kursie w A&H. Omawialiśmy materiały do fusingu.
Są masy do wyrobu form oraz płyty które można łączyć, wycinać i utwardzać. Kombinowanie z doniczkami nie bardzo ma sens.
Człowiek całe życie się uczy :-)
pozdrawiam - PePe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 września 2009, o 07:11 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
pepe-marche napisał(a):

Człowiek całe życie się uczy :-)
pozdrawiam - PePe


______________________________________
To prawda :-) , no to pepe bedziemy otwarci na nowinki :P
Miłego i owocnego "kursowania"


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2009, o 08:10 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Opowiedz jak po kursie. Co wyniosłeś. Czy dalo jakieś gotowe receptury i dla szkła i dla form i inne?

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 września 2009, o 01:30 
Offline

Dołączył(a): 7 września 2009, o 02:00
Posty: 34
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Krótkie sprawozdanie z kursu znajduje się http://www.easyart.fora.pl/piaskownica, ... 48c2294a4d


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lutego 2010, o 11:37 
Offline

Dołączył(a): 27 grudnia 2009, o 02:00
Posty: 285
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO