Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 09:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 29  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lutego 2011, o 16:54 
Offline

Dołączył(a): 19 września 2010, o 02:00
Posty: 20
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Od pewnego czasu zajęłam się fusingiem, jakiś czas temu znalazłam Wasze forum, ale pomimo przeczytania wielu tematów nie wiem co się dzieje z moim szkłem. Robię raczej małe szkiełka na wisiorki, na początku było wszystko ok ładny połysk i żadnych dodatkowych niespodzianek. Jednak ostatnio co wyjmę moje szkiełka po wypale, to w miejscach gdzie było cięte szkło zostaje matowa ramka. Do cięcia używam pilarki a krzywą wypału do fusingu otrzymałam razem z piecem. Próbowałam też z nabłyszczaczem (kupiłam w A&H) jednak po wypale do temp 590 st. C, nic się nie zmieniło, a dodatkowo cała, wcześniej lśniąca, powierzchnia zrobiła się matowa :( Jeśli ktoś wie jak można rozwiązać ten problem proszę o jakieś informacje
Pozdrawiam Ania

Strona 1

albert235
PostWysłany: Pon 17:49, 21 Lut 2011 Temat postu:
ania_k_7 przeczytaj sobie powoli posty w tym temacie. Nie czytaj tylko jak opowiadania, skup się nad całymi zdaniami a zobaczysz dużo bardzo wyjaśnień.
Tu masz cytat Moniki kt óry również dużo Ci powie;
Link nie powie Ci jakiej farby używam, ale ja tak.
Pracuje na niemieckich frytach Farbglashuette Reichenbach które można kupić :
http://www.villa.com.pl/grysy-szklane
Parę kolorów kupiłam w:
http://www.print-glass.pl/
Mam jeszcze fryty i farby ze "szklifarbu" z Halinowa ale nie wiem czy jeszcze istnieją.
Pozdrawiam serdecznie Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lutego 2011, o 19:44 
Offline

Dołączył(a): 27 grudnia 2009, o 02:00
Posty: 285
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lutego 2011, o 19:59 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Moniko prawda, że nie o fryty i farbę chodzi ale o sposób wszystkiego dobrania, tak samo jak z malowaniem i. t. d. Właśnie jakie szkło mamy borowe krzemowe czy ołowiowe i do nich należy dobierać komponenty. Nie do każdego szkła można stosować to samo. Dlatego napisałem i dałem przykład aby uważnie przeczytać cały temat związany z wypałem.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lutego 2011, o 20:30 
Offline

Dołączył(a): 27 grudnia 2009, o 02:00
Posty: 285
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lutego 2011, o 20:44 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Przecież i tak temperatura działa najpierw na obrzeża i krawędzie, ale może głowy za to nie dam, przy cięciu nożem takie coś nie wystąpi. Ale może być za krótki okres samego grzania i dlatego pozostaje mat po szranku piły, po prostu nie wszystko się stopi i pozostają wgłębienia do których odpowiednia temperatura nie doszła i stopiła szkła. To może być przyczyną tak mi się wydaje.
Pozdrawiam serdecznie Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lutego 2011, o 20:45 
Offline

Dołączył(a): 19 września 2010, o 02:00
Posty: 20
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
szkła kupilam w A&H baoli i taflę przezroczystego 4mm grubości, nie używałam do szkła żadnych fryt czy farby, a za każdym razem szkło było cięte pilarką (Taurus 3 - jak dobrze pamiętam). Ten temat czytałam cały, ale nie znalazłam wyjaśnienia, jak w tym przypadku postąpić, aby pozbyć się tych linii. Od samego początku mojej przygody ze szkłem jak wypalałam było wszystko dobrze, ale już kilka razy wyjęłam szkło z tymi liniami. Nie cięłam dużo pilarką więc nie wydaje mi się, aby był to problem związany z piłą. Myślałam, że takie krawędzie powinny się ładnie stopić bez śladu w piecu...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lutego 2011, o 20:51 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Popróbuj przetrzymać z 2 do 5 minut dłużej w takiej samej temperaturze jak masz ustawiono na programatorze. To już tylko metoda prób i błędów rozwiąże ten problem.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lutego 2011, o 00:08 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Zostaw sobie A&H w spokoju.
Nie wiem jakie szkło potrzebujesz bo nie piszesz nic o tym. Baoli to chińszczyzna i różnie się zachowuje.
Spróbuj na innym - u nas najbardziej dostępne to spectrum i COE ma bardzo podobne. Rzadko się zdarza by nie było ze sobą kompatybilne.
Powiem tak. Tnij ile możesz nożem, a co nie możesz to docinaj. Ja jak chcę mieć ładne brzegi to jeszcze przeszlifuję na szlifierce , ale tylko maznę a nie szlifuję. Przy grubszych taflach ( float) to staram się lekko przeszlifować krawędzie.Teraz sam piec a raczej temp wypału.
To co dostałaś to sam szkielet.
Wczytaj się w nasze wątki odnośnie wypału. Dla różnych szkieł mamy rożne temperatury i czasy (krzywe wypału). W Twoim wypadku - małych form nie musisz wydłużać czasu ze względu na wielkość powierzchni czy grubość szkła.
Piszesz coś o temp 590 stC. Możesz wyjaśnić więcej o co chodzi, bo dla mnie to żadna temperatura. Moje wypały zaczynają się od temp 750 st C w górę i wierz mi, ze te temperatury ( no i czas przetrzymywania) mają zasadniczy wpływ na krawędzie szkła. Od prawie ostrych do zaoblonych.

Ja ( choć nie wszyscy tak robią) bez względu jakie mam szkło na samym końcu - tuż przed włożeniem do pieca napylam powierzchnię szkła nabłyszczaczem.
Kupiłem w swej działalności kilka rożnych nabłyszczaczy. Najlepszy jak dotychczas jest z Instytutu Szkła w Warszawie. Ten z A&H plasuje się w końcówce.

Jest jeszcze jeden sposób na połysk w szkle. Proces nabłyszczanie w piecu (polishing).
Też gdzieś o tym było pisane.
Stwierdziłem ponadto, że dość duży wpływ na np denitryfikację szkła ma atmosfera w piecu. Warto piec bardzo lekko przewietrzyć - ale uwago - bardzo krótko i w temp max do 250 - 300 st C. Tyle, że w tym wypadku zdarzają się pęknięcia dużych kawałków w piecu.
Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania to pytaj.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lutego 2011, o 01:44 
Offline

Dołączył(a): 27 grudnia 2009, o 02:00
Posty: 285
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lutego 2011, o 02:04 
Offline

Dołączył(a): 19 września 2010, o 02:00
Posty: 20
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trebor napisał(a):


Piszesz coś o temp 590 stC. Możesz wyjaśnić więcej o co chodzi, bo dla mnie to żadna temperatura. Moje wypały zaczynają się od temp 750 st C w górę i wierz mi, ze te temperatury ( no i czas przetrzymywania) mają zasadniczy wpływ na krawędzie szkła. Od prawie ostrych do zaoblonych.




Zastosowałam nabłyszczacz, na którym była informacja, aby przetrzymać przez 5 min w piecu szkło pokryte nabłyszczaczem w temp. 590 st. C i jak już wcześniej zaznaczyłam, po tym było jeszcze gorzej. W tym tygodniu wypróbuję Wasze rady i dam znać co wyszło...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 29  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO