Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 18:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 listopada 2008, o 14:41 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
fagonio napisał(a):
Studzenie do temperatury odprężania zostawiałem przy zamkniętym piecu, bo obawiałem sie pęknięć. Teraz , z Waszych dysput widzę, że można szybciej. Człek się uczy całe życie. Dziś o 07:00 właśnie włączyłem piec. Mam zamiar wygiąć szkło do świerszczy i biżuterii (listków). Posmarowałem preparatem przeciwmatowiejącym (to jest jednak boraks, tylko cz.d.a.). Ustawiłem na 680 st.C i czekam. jak dojdzie to wyłączam i uchylę lekko wieko, aby wystudzić do 530 st.C. Wtedy włączę piec na 0,5 h. O efektach napiszę Wam później.



Olek
Tę fazę studzenia od ... do 540 i później odprężanie, bardzo wolne studzenie nazywają niektórzy hartowaniem (choć hartowaniem to nie jest - brak szybkiefo studzenia powietrzem) , znalazłem też wywód ze tylko szybkie studzenie czyli do 540 jest hartowaniem.
Pamiętaj o najtrudniejszej fazie <>. Pamiętasz nasz przepis. Ja go troszkę udoskonaliłem dla swoich potrzeb.
Trwa krócej - dostałeś tekst. ale jeszcze raz powtórzę
Wygrzewanie w temperaturach
540/60
450/60 - tu już nie wygrzewanie tylko powolny spadek temperatury i
250/60 - też jak wyżej
a od 250 do końca wyłączaj piec i niech się sam studzi.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2008, o 14:53 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Stary już "po ptokach". Przyśpieszyłem to studzenie. W tej chwili jest w piecu nieco ponad 100 st.C i już go otworzyłem. Co zauważyłem. Niepotrzebnie smarowałem szkło nabłyszczaczem. W tej temperaturze 680 st.C, a moim celem było wygięcie szkła, nabłyszczacz nie wtopił się dobrze i pozostał na szkle w postaci lekko pomarszczonej faktury. Niby sie toto błyszczy ale nie szkli sie jakoś, tylko wygląda jakby posypane piaskiem.
Czy szkło popęka? Przecież pośpieszyłem się ze studzeniem. Napisze chyba jutro jak całkiem wszystko ostygnie. Aha, szkło spectrum i część float'u. Ale bez łączenia. Każde osobno.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2008, o 19:33 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Olek
Przy 100 st C możesz bezpiecznie szkło wyjąć z pieca.
Nie chce mi się wierzyć, że nabłyszczacz się nie wtopił. To raczej niemożliwe.
Ja w tej chwili odpaliłem piec ( duży) też na temp 680. ale w tej temperaturze wygrzewam 1,5 godz. I myślę ze nie wszystko w tej temp się wtopi, ale to eksperyment.
i chcę zobaczyć co wyjdzie z biżuterią.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2008, o 21:31 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Robercie, ja po dojściu do 680 st.C wyłączam piec, ale tylko podczas gięcia. Studzę do odprężania, a dalej wiadomo.
Wcześniej zasugerowałem sie wykresami i chciałem wygiąć szkło wchodząc od powolnego podgrzewania najpierw 500 przez godzinkę potem wyżej, do 680. W tej temp. tez godzinkę. Potem w dół jak zawsze. Szkło bez nabłyszczacza zmatowiało jak cholera. A przecież wcześniej bez stopniowania temperatury, bez nabłyszczacza podgrzałem do 680, wyłączyłem, odprężyłem i jakiś tam połysk naturalny był. A szkiełko wygięte jak trzeba. W mordę...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2008, o 22:34 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
fagonio napisał(a):
Robercie, ja po dojściu do 680 st.C wyłączam piec, ale tylko podczas gięcia. Studzę do odprężania, a dalej wiadomo.
Wcześniej zasugerowałem sie wykresami i chciałem wygiąć szkło wchodząc od powolnego podgrzewania najpierw 500 przez godzinkę potem wyżej, do 680. W tej temp. tez godzinkę. Potem w dół jak zawsze. Szkło bez nabłyszczacza zmatowiało jak cholera. A przecież wcześniej bez stopniowania temperatury, bez nabłyszczacza podgrzałem do 680, wyłączyłem, odprężyłem i jakiś tam połysk naturalny był. A szkiełko wygięte jak trzeba. W mordę...


Olek
Z tego co wiem to podgrzewanie nie jest tak istotne. Trzeba tylko pamiętać o tym by je zbyt szybko nie podgrzewać do temp 540. Podejrzewam, że nie kleisz kilku warstw, by nie było za grube. Ja do 4 warstw o grubości 3 mm. JA robię to tak:
1. 250/30 - piec lekko uchylony - gazy wychodzą
2. 450/45
3. 540,45
4, 540,30
5, 680 ( nawet do 820 i wyżej)/ 30 do 45 min
6. 680/ 60 lub więcej -wygrzewanie, w zależności od grubości i temperatury - masz to w tym co ci wysłałem
7. 540/2 - bardzo szybkie chłodzenie - pilnuję tego i otwieram klapę.
Kiedyś zostawiałem i nic praktycznie się nie działo, poza tym co cię dzisiaj spotkało - od czasu do czasu, bo nie zawsze. Odkąd szybko chłodzę nie miałem jeszcze takiego przypadku, ale...
8. 540/60
9. 450/60
10. 250/60
11 end piec wyłączony studzi się sam.

ja kupiłem nabłyszczacz w Instytucie Szkła w Warszawie. Parę groszy kosztował 50 dkg - proszek, starczy na parę lat.
mieszam go z medium, może być woda destyl, spirytus itp i natryskuję aerografem.
Po wyschnięciu wkładam do pieca i tyle.

W najbliższych dniach będę wypalał szkło w wyższych temperaturach (820 - 850 stC), wtedy się okaże.
Zauważyłem, że szkło opalowe ma takie tendencje. Przy niskich temperaturach 680 - nigdy mi się to nie zdarzyło.

Takie wyniki nazywają dewitryfikacją - mało o tym jeszcze wiem. Nie interesuje mnie sama dewitryfikacja , tylko przyczyny. - "czytam" z angielska, ale moje tłumaczenie translatorami jest kulawe. Chyba napiszę do Jerzego z prośbą o przetłumaczenie.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2008, o 14:57 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Olek długo nad Twoim ( i moim) przypadkiem myślałem. Doszedłem do wniosku, że
Trzeba wentylować piec . Czyli nawet do 400 st C (dogrzewanie) należy od czasu do czasu uchylić na krótko wieko. Szkłu się nic nie stanie.
Ale oczyści się ze szkodliwej atmosfery.

No i następnie to szybkie studzenie. Od temp max do 540 szybko - jak najszybciej studzić. Ja to robię w 3 - 5 min - jak trafię w czas - bo często mnie nie ma w tym czasie.
Gdy tak robiłem nie miałem ani jednego przypadku marszczenia i mętnienia.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2008, o 16:39 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
To może być TO! Wiesz wypróbuję to w najbliższym czasie. Oczywiście podzielę sie swoimi uwagami. Na razie prowadzę ścisłą dokumentację każdego uruchomienia pieca. Zamierzony cel, włączenie, temperatura, czas grzania, czas studzenia, osiągane temperatury. Potem notuję wyniki w celu wyciągnięcia wniosków czy cel został osiągnięty.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2008, o 20:07 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
czy ty masz możliwość programowania?? Bo ważna jest krzywa wypału.,
W którymś poście napisałem o tym szczegółowo, ale dla każdego szkła i różnego rodzaju wyrobów ta krzywa sie może zmienić.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2008, o 22:43 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mam programator, ale niestety nie potrafię z niego korzystać. Temperaturę ustawiam "ręcznie" jako zadaną temperaturę i czekam, sprawdzam czas i doglądam czy temperatura już doszła. Muszę być obecny przy piecu. Mam co prawda jakieś programy cit1,cit2,cit3,cit4, ale to w instrukcji nie jest dokładnie wyjaśnione i nadal nie wiem jak z tego korzystać. Musiałbym chyba pójść na jakieś szkolenie, bo z literatury to nic, a nic...nie kapuję


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 grudnia 2008, o 01:44 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Olek, to tak jakbyś sam tańcował na zabawie sywestrowej, jednocześnie - z braku orkiestry - przygrywając sobie na bałałajce. :lol: .

Z tego co się dowiedziałem z instrukcji Twojego programatora (kiedyś mi ją przysłałeś dla obycia się z tematem), to Twój programator posiada możliwość paprogramowania czterech oddzielnych programów pamięci (tzw. cykli)o nazwie: cic1,cic2,cic3,cic4;, i każdy z tych cykli składa się z piętnastu kroków(1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,b,d,E,F,G).

Czyli:
-program 1 cic1 ma cykle (1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,b,d,E,F,G,)
-program 2 cic2 ma cykle (1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,b,d,E,F,G,)
-program 3 cic3 ma cykle (1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,b,d,E,F,G,)
-program 4 cic4 ma cykle (1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,b,d,E,F,G,)


Np:
- program 1-cic1- ma cykle 1-5:00,600-(czas 5:00 tzn. 5 godzin, następnie 600-temperatura w stopniach),
--------------------------------------2-0:20,700-(czas 0:20 tzn. 20 minut, następnie 700-temperatura w stopniach),
--------------------------------------3,(itd)
--------------------------------------4,(itd)
--------------------------------------5,(itd)
--------------------------------------6,
--------------------------------------7,
--------------------------------------8,
--------------------------------------9,
--------------------------------------A,
--------------------------------------b,
--------------------------------------d,
--------------------------------------E,
--------------------------------------F,
--------------------------------------G,


Czyli możesz ustawić oddzielne cztery programy z 15-oma, kolejnie nastepującymi krokami(od 1 do G). Każdy krok to wartość czasu jego trwania oraz wartość(wysokość) zadanej temperatury. Czyli ustawiasz w tych krokach poszczególne etapy wykresu wygrzewania szkła, czyli odcinki czasowe wykresu(1 do G), w których programator ma regulować(podnosić, utrzymywać lub zmniejszać) ustaloną przez Ciebie temperaturę.
Oczywiście nie musisz wykorzystywać wszystkich cykli w każdym programie, lecz tyko tyle, ile potrzebujesz. Wykres na stronie 9 ma zaprogramowane 4 cykle.

Wszystkio to co opisałem zawierają strony: 7, na dole i 8 na górze.
Faktycznie, dla niewtajemniczonego, jest to czysta chyńszczyzna, ale jak nie możesz zaskoczyć, to może zrobię Ci taki szablon, w/g którego szybciej zakojarzysz.
Uważam, że kurs, to strata pieniędzy, lepiej kupić dobry koniaczek ;) .

Pozdrawiam

A może jestem trochę przewrażliwiony? ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO