Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 21:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 24 listopada 2010, o 01:55 
Offline

Dołączył(a): 15 listopada 2010, o 02:00
Posty: 23
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
To ja ten mosiądz jeszcze pomęczę :-)
Co do szkliwa- wypalałam w niższej temp. niż powinno być wypalane szkło i nie wyszło. Wygląda jak matowy budyń plus ewidentnie widać, że gęstość ma większą niż szkło float bo się w nim zatapia. Z tego względu boję się nastawić wypał na ponad 900 stopni (tyle zalecają dla szkliwa). Tudzież jeszcze sprawę przemyślę.
Ultramaryna częściowo się wypala, ale daje też niezłe efekty. Z mocno niebieskiego koloru wypala się na granatowy.
Co do bieli cynkowej- zupełnie inaczej zachowuje się nakładana w proszku a inaczej rozrabiana w medium. Proszkowa jest ładna, wyraźna i nie zauważyłam by się wypalała. Zawieszona na medium wypala się zdecydowanie bardziej.
Duży kryształ górski zmienił kolor przy wypaleniu na 820 stopni i chyba powstały spękania na szkle. Sądzę, że kompatybilności do flotu nie posiada żadnej, niestety, ehh.
Knuję dalej :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 listopada 2010, o 11:40 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Zanim wrzucisz 900 st C to pomyśl co się robi w takiej temperaturze ze szkłem. Może się rozpłynąć i będziesz musiała szlifować krawędzie w najlepszym przypadku.

Nie jestem zwolennikiem szkliwa już bardziej farb ceramicznych. Mam dostać kilak próbek z Warszawy to zrobię doświadczenia.

Spróbuj znacznie niższej temperatury 760 - 780 st tyle że wydłuż czas nagrzewania w tej temperaturze i sprawdź efekty z mosiądzem.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 listopada 2010, o 11:51 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Sitodruk. Chcę wykorzystać tą technikę i mam wszystko oprócz... rozpuszczalnika do medium, a ten można w Polsce dostać tylko we Włocławku i nie chcą go wysłać w małych ilościach np 5 litrów.
Stąd poszukuję kogoś z Włocławka by kupił ten płyn i mi wysłał,. Za wszystko zwracam koszty.
Może znajdzie się ktoś chętny do pomocy mi???? :(

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 listopada 2010, o 12:34 
Offline

Dołączył(a): 28 sierpnia 2010, o 02:00
Posty: 120
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
trebor jakoś w połowie grudnia wybieram się pomoczyć nogi w Bałtyku
jak będę wracał mogę wstąpić do włocławka

ale na razie nie obiecuje jak będzie pewne odezwę się


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 listopada 2010, o 15:47 
Offline

Dołączył(a): 28 sierpnia 2010, o 02:00
Posty: 120
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
co do testów z kredą jako separator właściwie to samo co kaolin tylko kaolin bardziej trzyma się formy a kreda po wypale przylega do szkła ale łatwo można zmyć
kredę rozrobiłem tak jak i kaolin w wodzie

tak na szybko rozrobiłem trochę kredy z wodą i uformowałem po wyschnięciu powierzchnia takiej formy gładka jak pupa niemowlaka ale niestety krucha

co prawda pękła mi przy wypale ale to może być wina wilgotności muszę sie przyłożyć i zrobić to dokładnie


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 listopada 2010, o 23:34 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
mk1a napisał(a):
trebor jakoś w połowie grudnia wybieram się pomoczyć nogi w Bałtyku
jak będę wracał mogę wstąpić do włocławka

ale na razie nie obiecuje jak będzie pewne odezwę się



Dzięki, ale Włocławek właśnie zbankrutował. Będę szukał innego dostarczyciela.

mk1a napisał(a):
co do testów z kredą jako separator właściwie to samo co kaolin tylko kaolin bardziej trzyma się formy a kreda po wypale przylega do szkła ale łatwo można zmyć
kredę rozrobiłem tak jak i kaolin w wodzie

tak na szybko rozrobiłem trochę kredy z wodą i uformowałem po wyschnięciu powierzchnia takiej formy gładka jak pupa niemowlaka ale niestety krucha

co prawda pękła mi przy wypale ale to może być wina wilgotności muszę sie przyłożyć i zrobić to dokładnie



Ja osobiście nie używam kredy, tylko kaolin, a do tego przed posypaniem formy wypalam go w piecu.
Jest bardziej sypki i nie przywiera do szkła.
Kiedyś malowałem formy kaolinem, ale zawsze przywierał do szkła w jakimś miejscu. Teraz posypuję, a w celu wyrównania lekko ( o ile potrzebuję gładką fakturę) przecieram miękkim połąskim pędzlem.
Na jednym z kursów widziałem jak formy spryskiwali płynnym kaolinem przy pomocy pompki , ale mnie coś to nie wychodziło.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 listopada 2010, o 23:43 
Offline

Dołączył(a): 23 września 2010, o 02:00
Posty: 65
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeśli chodzi o testy, próbki i różnego eksperymenty to chciałam podzielić się jednym z ostatnich. Niedawno kupiłam typową farbę do fusingu, nie puder, którego do tej pory używałam do malowania. Potrzebowałam farby, która będzie rozkładać się równomiernie i dobrze kryć.
Pytałam niedawno, czy jeśli wytapiam szkło w temperaturze 840C przez 2 minuty a na farbie jest maksymalna temperatura 820C to czy może coś się stać. Zrobiłam dużo próbek i okazało się, że jednak niby mała różnica w temperaturze a robi wielką różnicę...W temperaturze 840C farba ewidentnie się spaliła, popękała i zrobiła się chropowata. :[ Nie dzieje się tak jednak kiedy farba jest nałożona między dwa szkła, wtedy kolor ładnie się przyjmuje. Oczywiście istnieje też taka opcja, że gdzieś po drodze zrobiłam coś źle...może za dużo nałożyłam farby, albo za dużo dałam wody...wprawdzie poczekałam aż wyschnie farba zanim włożyłam próbkę do pieca, ale może wyschła za słabo, albo za mocno (nie było mnie wtedy w domu) nie wiem.
Zupełnie inaczej maluje się farbą a proszkami (np. optul) przerobionymi na farbę. Pierwsze wrażenie super, idealnie sie rozprowadza, można dopracować szczegóły chociaż ja dla mnie to ona za szybko wysycha i ciężko zrobić poprawki, załatać dziury...pewnie gdybym miała pistolet to nie byłoby tego problemu, ale niestety dysponuje jedynie pędzelkiem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 listopada 2010, o 23:54 
Offline

Dołączył(a): 23 września 2010, o 02:00
Posty: 65
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeszcze jedno:] Ostatnio kupiłam w sklepie typu "Pepco" kolorowe, drobniutkie barwione szkiełka, które używa się do dekoracji. Wzięłam z ciekawości, chciałam zobaczyć co z tego wyjdzie, kosztowało grosze więc długo się nie zastanawiałam. Wzięłam kawałek szkła, pomalowałam medium, żeby mi te drobiny za bardzo nie pouciekały, i wysypałam szkiełka na szkło(float). te które kupiłam były z odcieniem fioletu, specjalnie wzięłam kolorowe, licząc na to, że może chociaż delikatny odcień pozostanie. Niestety, koloru nie było, pewnie te szkiełka są barwione chemicznie i gdzieś ten kolor się ulotnił...ale....szkiełka ładnie się wtopiły tak że jeszcze czuć ich fakturę, i niezmatowiały mimo że nie użyłam żadnego nabłyszczacza. To już chyba coś? :]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2010, o 23:04 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
tuesza napisał(a):

Zupełnie inaczej maluje się farbą a proszkami (np. optul) przerobionymi na farbę. Pierwsze wrażenie super, idealnie sie rozprowadza, można dopracować szczegóły chociaż ja dla mnie to ona za szybko wysycha i ciężko zrobić poprawki, załatać dziury...pewnie gdybym miała pistolet to nie byłoby tego problemu, ale niestety dysponuje jedynie pędzelkiem.


Witaj
a o jakiej farbie mówisz i gdzie takową dostałaś. Bo jak dotąd malowałem tylko farbami zrobionymi z proszków. Zresztą tak robili witrażyści od wieków, ale technika poszła tak dalece do przody, że skład gotowych już farb jest lepszy od starodawnych farb składanych przez rzemieślników.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2010, o 23:26 
Offline

Dołączył(a): 28 sierpnia 2010, o 02:00
Posty: 120
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
mnie rozrobione farby z Częstochowy przysłali oczywiście nie wszystkie

ale jak bym zaznaczył że ma być proszek to pewnie by przysłali takie


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO