Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 00:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 maja 2009, o 22:01 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
PŁOMIEENNE SZKŁO – moja nazwa własna. Powstała z połączenia tłumaczenia z języka angielskiego, jako, że proces kształtowania szkła w płomieniu w angielskim ma kilka określeń, ja zrobiłem mieszankę i tak to nazwałem. Proces ten ma takie określenia : flameworking – praca w płomieniu, hot glass – gorące szkło (stąd płomień i szkło i wyszło Płomienne szkło), lampworking czy beadmacking.
Proces ten polega na obróbce szkła w wysokiej temperaturze w płomieniu palnika gazowego.
PALNIKI:
Palników jest tyle ile pomysłów maja ich twórcy. Ja sam kupiłem w USA płacąc za niego 450$, ale dzisiaj pewnie bym tego nie kupił.
Widziałem obróbkę szkła w zwykłym palniku acetylenowym do spawania i cięcia metalu, tyle ze tym największym do cięcia metalu. O ile pamiętam to trzeba tylko zmienić dysze palnika z acetylenowych na propan butan.
Do palnika trzeba doprowadzić propan – butan i tlen. Ciśnienie gazu zależne od producenta, ale ja oprócz tego instrukcyjnego doprowadzanego do reduktora, resztę ustawiam na „oko” w zależności od potrzeby.
SZKŁO: w poradnikach (anglojęzycznych – oczywiście) preferują szkło takich firm jak Momka, Uroboros, Bullseye, czy Spectrum.
Szkło do tego procesu polecają w laseczkach zwane Stringer (s) – cieniutkie laseczki 1 – 2 mm, oraz rod(s) – grubsze laski od 4 mm wzwyż, w różnych kolorach. Najczęściej polecane COE ( współczynnik rozszerzalności szkła) to 90, 96 i 104.
Rozróżnia się też szkło pod względem składu szkła. Używają do tego celów szkła różnej twardości i składu : np. krzemowo- borowe (borosilicate).
Szkło można kupić w specjalistycznych sklepach, także w Polsce, ale ich cena ( w kraju) przerasta wszelkie wyobrażenia.
Pewnie znane jest Wam określenie „weneckie szkło” czy „milleflori”. To szkło wytwarzane głownie we Włoszech, a ich warsztaty pozyskują szkło głownie z lokalnych hut szkła i skład ich daleki jest od wzorców książkowych.
Zasadą jest by różne szkła „stapiane” w tym procesie były podobne pod względem składu i COE do siebie, ale...
Ja osobiście zauważyłem że:
Wiecie – bo pisałem o COE, że szkła o różnych COE nie są ze sobą kompatybilne i po ostudzeni (odprężeniu) powstają takie naprężenia, że szkło pęka.
W przypadku płomiennego szkła, ta zależność nie istnieje ( przynajmniej ja to zauważyłem). Często „stapiam „ różne szkła ze sobą w tym procesie. Mieszam je z sobą robiąc kręciołki ( moja nazwa własna). Zauważyłem, ze tak obrobione szkło nie pęka, co więcej te kręciołki wtapiane w inne szkło metodą fusingu nie powodują pękania szkła pomimo różnicy w rodzajach szkła.
Jakiego szkła ja używam. Głownie Spectrum, ale nie zawsze. Kupuję szkło witrażowe (lub do witrażu) tnę je w paski o szerokości ok. 1 – 3 cm. Takie paski stapiam ze sobą warstwami a następnie skręcam je w spirale – stąd kręciołki.
Tak skręcone spiralki rozciągam do potrzebnej mi grubości. Robię po prostu laseczki (rody lub stringery) jedno lub kilkukolorowe.
Te kręciołki można później formować w różnego rodzaju kształty, czyli obrabiać wg własnych upodobań.
Widziałem też twórców z Ukrainy mieszkających w Polsce, którzy wytwarzali różne rzeczy ze szkła ukraińskiego. Jak widzisz panuje tu pełna swoboda.

ODPRĘZANIE: cienkie laseczki – stringery – można nie odprężać. Zostawić na powietrzu . Nic im się nie stanie.
Natomiast większe kawałki potrzebują odprężania. Stygnące w powietrzu pękają a kawałeczki mają tendencję pryskania w różne strony .
Potrzeba pracy w okularach ochronnych.
Do odprężania możemy stosować: małe piecyki z klapką. Oczywiście to jakiś koszt, kilkuset $. Piecyk ten ma jednak pewną zaletę, ze gdy robisz coś z kilku kawałków, które łączysz na końcu, to te kawałki musza być podgrzane do odpowiedniej temperatury, bo inaczej (zimne) pękają i pryskają w płomieniu, gdy je podgrzewasz. Widziałem też „piecyk” służący do podgrzewania zrobiony na wzór garnka elektrycznego , czy prodiżu.
Ja osobiście podpatrzyłem i zrobiłem sobie szafkę wyściełaną włóknem ceramicznym (fiber) o grubości ok. 3 – 4 cm, a nadto włożyłem w tą komorę jeszcze 2 kawałki tej samej płyty i pomiędzy te luźne kawałki wkładam rozgrzany przedmiot szklany. Zamykam szafkę, i czekam kilka godzin do powolnego ostudzenia.
SEPARATOR:
O tym wiem najmniej. Próbowałem używać kaolin, ale się nie dało. Kupiłem specjalny separator w USA – dość drogi. Kiedyś Kent pisał o tym separatorze i o ile mnie pamięć nie myli podawał skład tego separatora. Ja też kiedyś znalazłem nazwę głównego składnika ( nie pomnę tej nazwy) , ale jak sprawdziłem cenę tego składnika, to wolałem kupić gotowca.
Separator jest używany tylko do robienia koralików( beadmacking).Mnie to na obecnym etapie wtajemniczenia, jeszcze nie pociąga. Za mało umiem, ale z czasem może dojdę i do tego.
Jak pewnie widziałeś szkło obrabia się w płomieniu trzymając je na „lasce” innego szkła lub na drucie z nierdzewki.
To tyle na wstępie.
Jeśli chcesz zgłębić więcej ten temat, to służę pomocą, a gdybyś jeszcze znał dość dobrze angielski to mam trochę dobrej literatury.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2009, o 10:10 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dzięki wielkie Trebor za objaśnienia.
Może coś popróbuję :-)
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2009, o 22:06 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Semi... pyszna zabawa ze szkłęm w płomieniu, tyle, że trzeba sporo doświadczeni. Jak oglądam filmiki na YouTube, to widzę ile mi jeszcze brakuje by powiedzieć, że coś umiem. Wg mnie najważniejsze to poznać temperaturę szkła i co w danej można ze szkłem robić. Mnie często szkło przykleja się do pęsety i muszę czekać aż ostygnie i odpęknie.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2009, o 14:14 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
No właśnie, zastanawiam się, gdzie kupujesz szkło w laseczkach-stringer, jeśli ich używasz?
Faktycznie cuda robią niektórzy... :shock:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2009, o 14:57 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Słuchaj kupiłem 100 szt stringersów razem o średnicy niecałe 2 cm i zapłaciłem ok 170 zł. Zastanów się czy warto.
Kupiłem n a próbę, a teraz sam sobie robię ze szkła kolorowego ( nie zawsze witrażowego).
Właśnie skończył mi się tlen muszę wymienić butlę, ale to dopiero w przyszłym tygodniu.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2009, o 13:34 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
No, to faktycznie cena zbyt wysoka tych stringersów :cry:
No to jeszcze może zdradzisz tajemnicę, jak je robisz? Wiem, że swojego czasu miałeś urządzonko ze Stanów, ale nie wiem, czy do tego, czy do kulek, nitek.... ?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2009, o 21:42 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam tak po prędce latałem po internecie i znalazłem trochę literatury na temat ceramiki więc tu wrzucę może komuś się przyda;

CERAMIKA LITERATURA
Centrum Ceramiki i Technologii
Dariusz Kępka Os Cechowe 27-28 64-840 Budzyń tel 067-284-30-39
DOSTĘPNE W TEJ KATEGORII:
CENA:

JACQUI ATKIN: "PODSTAWY CERAMIKI"
39.00
ZAMÓW

STEVE MATTISON: "PODRĘCZNIK CERAMIKA"
59.00
ZAMÓW

JOLANTA MADEJ: "CERAMIKA W EDUKACJI SZKOLNEJ"
19.80
ZAMÓW

"PRACOWNIA - MIEJSCE SPOTKAŃ ZE SZTUKĄ" POD RED. ZOFII BISIAK I JUSTYNY GĘBSKIEJ
20.00
ZAMÓW

ALMA CAIRA: "MALOWANIE CERAMIKI I SZKŁA"
29.90
ZAMÓW

CAROLINE GREEN: "OZDABIANIE CERAMIKI"
36.90



"ZDOBIENIE SZKŁA"
34.9


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2009, o 23:35 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Semi
Do tego służy palnik. Takie palniki możesz dostać w kraju, tyle, że nyłu sporo droższe niż te z USA. Ostatnio wypatrzyłem w Niemczech + agregat do tlenu zamiast butli. Jeszcze nie pisałem ile to ustrojstwo u nich kosztuje. Głownie mnie ten agregat ciekawi.
Jak to robię? prosto. Tnę szkło witrażowe na paski 1 - 2 cm. Wsadzam do płomienia i rozciągam. Jeśli chcę mieć kilku kolorowe to zgrzewam kilka pasków o różnych kolorach i skręcając rozciągam.
pooglądaj na youtybe
zresztą masz kilkakilometrów do mnie do Tychów
zobaczysz na żywo i poćwiczysz

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2009, o 07:19 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witaj Trebor
No faktycznie :P znalazłem to na "tubie".
Gdzieś w necie widziałem też dyfuzor do natleniania gazu prppan-butan,
taka skrzyneczka wielkości małego kontenerka na 20 butelek małej wody mineralnej, ale nie znam ceny :(
A jak ustawiasz dopływ tlenu? Podobnie jak do palnika acetylenowego,
masz typowe duże butle, czy coś mniejszego?
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2009, o 22:24 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
gaz PB mam z zwyczajnej 11 kg butli. Starcza na długo. Tlen także z butli przemysłowej. Ostatnio na fakturze wyczytałem pojemność 6,xx = 42 zł brutto - za wymianę.
proporcje tlenu do gazu ustawiam na oko.
po jakimś czasie sam się zorientujesz po kolorze i wielkości płomienia, co ci potrzebne. Oczywiście go grubszej obróbki - większy i bardziej niebieski płomień.
Zresztą jak wpadniesz to ci pokaże to wszystko w książkach - tyle ze po anglikańsku.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO