Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 07:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 26  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2009, o 19:23 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam serdecznie. Sprawa jest tego rodzaju , zależy ile chcemy uzyskać ciepła, gdy chcemy większy płomień zmniejszamy ilość dostarczanego powietrza lub tlenu. Jeżeli chcemy uzyskać większą temperaturę należy zwiększyć dawkę powietrza automatycznie wzrasta temperatura nawet do 1560stopni mówię o propanie butanie.
Przy pracy ciągłej na ok 8 godz potrzebna jest sprężarka wydaje mi się trzy cylindrowa i zbiornik ze 200l, można mieć kilka zbiorników n. p. po butlach z samochodów od gazu po 10 latach wyrzucane są na złom, ponieważ nie zdają prób ciśnieniowych. Natomiast na sprężarki doskonale się nadają. Jak więcej połączymy butle to można zainstalować mniejszą sprężarkę ale nie taką z makro za 200zł bo i tak się zajeździ. Kiedyś były dobre sprężarki samochodowe od star 200 w niektórych zakładach chodzą do dziś i dają dobrze powietrze, do takiej sprężarki wystarczy silnik 1,5kw i można dawać do oporu, ponieważ one są przeznaczone do ciągłej pracy. Więc im większe zbiorniki to lepsza praca palnikami ponieważ jest stabilniejsze ciśnienie.
Do lakierowania samochodu wystarcza taka sprężarka i zbiornik 150l przy stałym ciśnieniu 2,5atm. Do palników ciśnienie 2,5atm wydaje mi się że będzie za duże, powinno wystarczyć od 0,5 do 1,5atm max. Więc zbiornik 100l powinien wystarczyć do pracy nad szkłem.
Dziś robiłem delikatne próby z palnikiem małym na 3 kg butlę, długo się rozgrzewa szkło. Te palniki które Tobie Trebor dowiozłem na pewno szybko rozgrzewać będą szkło.
Tu o tyle jest dobrze iż są dwa palniki jeżeli za mało będzie ciepła więc można dodatkowo uruchomić drugi palnik, i w tym przypadku powietrza musi wystarczyć na dwa palniki. Jeżeli będzie się miało małą sprężarkę i małe zbiorniki to taka sprężarka będzie chodziła na okrągło i po niedługim czasie na pewno wysiądzie.

Odnośnie zbiorników samochodowych po gazie, gdyby chciało by się spawać to bezwzględnie należy je wypełnić wodą i wówczas można wycinać otwory różnego rodzaju szlifierkami palnikami i. t. p. co tnie i wydziela iskry. Nie wykonujcie żadnych prac spawalniczych gdy nie napełnicie takich zbiorników wodą, może się zakończyć to nieszczęściem.
Wówczas można połączyć ze sobą dwa lub trzy zbiorniki i będziemy mieli zapasu powietrza na dłuższy okres czasu. Ale się rozgadałem.
Pozdrowienia kolorowe śle Albert.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2009, o 20:20 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
No i ....
Mam małą sprężarkę. Chcę kupić dodatkowy zbiornik 50 l i chyba zacznę próby. Albert, nie mam dostępu do baz samochodowych, więc muszę wykombinować coś innego, a nie chcę wydawać za dużo kasy.
muszę to jeszcze przemyśleć.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2009, o 21:57 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
zbiorniki takie jak pisałem na złomie dostaniesz za grosze ja ich sam mam ok 10 na dzień dzisiejszy. Tu nie trzeba baz samochodowych tylko się przejść na szroty i można sobie poszukać za nie duże pieniądze. Sprężarki są drogie. Nie wiem czy by nie zastosować wentylatora z nadmuchem, może by zdało egzamin?
pozdrowienia kolorowe śle Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lipca 2009, o 20:17 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
myślałem o rozwiązaniu wentylatora, ale tu byłby kłopot z kierowaniem powietrza. Musiała by być dość dużej średnicy rura, bo wentylator daje dużo powietrza ale małe ciśnienie i przez otwory niemal włosowe miałoby kłopot w odpowiedniej ilości dawać nadmuch.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 sierpnia 2009, o 16:42 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Albert napisał:

Trebor ja podjąłem jedną próbę z tym palnikiem co kupiliśmy, wszystko dobrze się grzało do pory jak zaczęło szkło się mięknąć, no to wziąłem kombinerki i zacząłem wyginać esy floresy, ale to nie chciało później się odkleić od kombinerek i co dalej? klops. Musiałem zaprzestać ponieważ brak chyba mi odpowiednich szczypiec do gorącego szkła. Coś wyczytałem na Twojej stronie że myszą być jakieś długie z węglem -grafitem na końcach. Brak mi wiedzy w tym kierunku, ale to nic. Pomału wszystko rozgryzę. Myślę o piecu, jak coś to zwrócę się do Ciebie, jeżeli pozwolisz.

Albert. Sprawa ze szkłem jest taka, że zbyt wysoka temperatura powoduje przyklejanie się szkła do narzędzi. Należało albo jeszcze podnieść temperaturę i oderwać miękkie szkło, albo obniżyć tak by się nie przyklejało.
Gdy już ci się przyklei to podgrzej szkło obok tego miejsca by oderwać szkło od narzędzia, a samo narzędzie pozostaw do ostygnięcia i wtedy szkło albo samo odpryśnie, albo przy ponownym podgrzewaniu w płomieniu odpryśnie.
Ja do kształtowania szkła używam rożnych narzędzi, ale najczęściej pęsety. Można je kupić w hurtowniach lekarskich czy dentystycznych - koszt ok 18 - 20 zł /szt. płytę grafit i owszem używam ale o tym pózniej jak się temat rozkręci.
Teraz Albertku miły powiedz mi czym napędzałeś ten palnik. Propan butan to wiem a co dalej? Tlen czy powietrze?
Interesuje mnie to powietrze. Jak je zdobyć i zamontować.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 sierpnia 2009, o 18:24 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam serdecznie. Jak pisałem wcześniej na temat zbiorników i sprężarek. Powietrze otrzymałem ze sprężarki, zawory co są z boku spełniły rolę zmniejszania dawkowania powietrza. Jednak muszę pomyśleć o reduktorze na powietrze do sprężarki aby było jednostajnie cały czas stałe. Dużego ciśnienia nie trzeba. 1atm w zupełności wystarcza. Ja mam sprężarkę 150l dwucylindrową.
Jak zauważyłem palniki te muszą być przymocowane na stałe do stołu. Stół musi być wykonany z metalu najlepiej wyspawać i przykręcić palnik, coś takiego zaczynam tworzyć. Stół z drzewa nie zdaje egzaminu pomimo że będzie obity blachą. Ja ten stół znalazłem na strychu u siebie tato kiedyś miał małą kuźnię i z tego stołu chcę zrobić stół do szkła. Jak wiesz te palniki można ustawiać pod różnymi kątami, po głowie mi chodzi czy na końcu stołu nie zamontować skrzynki z szamotem i watą aby wrzucać do środka po wykonaniu jakieś tam kręcioły. Ciepło z palników ogrzewałoby środek tej skrzynki, a po zaprzestaniu pracy zamknąć drzwiczki i niech sobie stygnie do jutra. Co o takim czymś myślisz ? Wszystko to jest na razie w powijakach ale nie od razu Kraków zbudowali.
Kolorowe pozdrowienia śle Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sierpnia 2009, o 10:00 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja natomiast myślę nad tlenem, ale zanim zacznę kupować butlę i inne rytynta mam pewne obawy. Po pierwsze nie jestem pewien, czy dysze w tych palnikach są w stanie bezpiecznie pracować z tlenem. To najważniejsze. Po drugie, czy tlen z butanem będzie zdawał egzamin? Trebor - Ty chyba próbowałeś. Przy tylu dyszach zużycie butanu będzie katastrofalne, więc "dotlenienie mieszanki powinno poważnie ograniczyć zużycie. Zastosowanie sprężarki u mnie na razie nie wchodzi w rachubę, więc butla wydaje się lepszym rozwiązaniem, ale czy to będzie działać tak jak powinno i nie sprawi, że obejrzę świat z góry? :-)
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak daleko sięga promieniowanie cieplne z palnika? To znaczy - jak daleko muszę przewidzieć palnik od ewentualnej ściany, tudzież innych przeszkód? W tej chwili przeznaczyłem jeden pokój na pracownię, ale przestrzeń na takie eksperymenty jest nieco ograniczona. Na razie szukam jakiegoś taniego miejsca na pracownię, ale nie jest to łatwe, więc muszę się liczyć z kilkoma dodatkowymi trudnościami, jak choćby brak dostatecznej ilości miejsca do takich eksperymentów.
Pozdrawiam serdecznie. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sierpnia 2009, o 21:19 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Mati
Ja mam palnik do płomiennego szkła z USA i na podstawie tego palnika powiem o moich doświadczeniach.
Ja mam stól drewniany a raczej z płyty wiórowej. Palnik stoi na 1 cm płytce grafitowej i... często mi spada bo nie przykręcony. Przymierzam się do przykręcenia do stołu ale mi czasu nie staje.
Można go też postawić na rożnego rodzaju płytach izolacyjnych. Nic się nie stanie.
Płomień z butli sięga od kilku do kilkudziesięciu cm nawet ponad 50.
W zależności co chcesz ze szkłem zrobić.
Ja jak wiesz mam tlen, ale chcę go zastąpić powietrzem , bo tlen jest drogi i szybko lub bardzo szybko się zużywa.
Zacznę robić próby z powietrzem, na razie na bazie małej sprężarki, a jak wyjdzie to przejdę do większej.
Teraz remontuję i przebudowywuję warsztat, więc troszkę czasu mi to zajmie, ale ... niedługo, tym bardziej, ze mam zamówienia i muszę troszkę popracować.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sierpnia 2009, o 23:33 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Jak zrobię warsztat to zapraszam "slązaków" i nie tylko.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 06:18 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dzięki za informacje, oraz zaproszenie. Jak tylko uporam się z moim bałakupijnym bałaganem, nie widzę przeszkód, żeby umówić się na jakąś... wymianę doświadczeń :-). Im szersze grono, tym fajniej będzie się wymieniało :-)
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 26  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO