Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 22:51

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 10 grudnia 2009, o 13:52 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trebor i co Ty na to? Mnie tez tak wychodzi. Zrób jakiś szczegółowszy wykład :-) Jesli oczywiście masz jakieś doświadczenia w temacie bąbli?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 grudnia 2009, o 18:07 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Gadałem dzisiaj z koleżanką od fusingu. Pierwsza jej reakcja jak jej powiedziałem o tej sodzie to było "NIGDY NIE WKŁADAJ NICZEGO MOKREGO DO PIECA BO SOBIE GO ZASYFISZ!". I może być tak ze będę potem sie zastanawiał czemu szkło ma matowe brzegi. Szkło nie lubi wilgoci i w piecu musi być zawsze sucho. Podobnie z nabłyszczaczem z Instytutu - nie powinien być mokry. Rózne mokre substancje w czasie parowania powodują osadzanie się chemii w komorze pieca co ma wpływ na późniejsze wypały. Np. na matowienie szkła.
Na szczescie taki zasyfiony piec można przepalić (w maksymalnej temperaturze jaką piec może uzyskać) i większość syfu się wypali. Czasem takie przepalanie trzeba powtórzyć kilka razy zanim się piec oczyści.
Do efektu bąbelków są specjalne substancje które stosowane na sucho powodują w wysokiej temperaturze utlenianie zawartych w nich tlenków metali. Bąbelki które można uzyskać sodą na mokro to sprawa głównie wody a nie samej sody. Rożnie dobrze można by malować mlekiem, też by jakieś tam bąbelki się pojawiły.
Moje i Fragonia doświadczenia to potwierdzają...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2009, o 01:30 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Euble, mam wrażenie, że już wiesz wszystko i najlepiej. Wypowiadasz się dość autorytatywnie na tematy, w których masz średnie wyobrażenie, ale masz prawo.
Widzisz , jestem jeszcze m.in.akwarystą i to ponoć dość znanym. Jeden ze znajomych napisał książkę na temat hodowli jednego z gatunków ryb. Wypowiadał się bardzo autorytatywnie, ba twierdził, ze to co on pisze to tylko to i tylko, a my z praktyki wiemy, ze nie tylko. co więcej jeden z moich bardzo bliskich kolegów - twierdz, ze lepszy fachowiec w tej dziedzinie od niego- twierdzi, ze wręcz przeciwnie, co nie znaczy , że obaj nie mają racji.
Myślę, ze powinieneś w swych wypowiedziach troszkę stonować, bo nie zawsze masz rację i nie wszystko wiesz, a często powtarzasz zasłyszane wiadomości nie zawsze się sprawdzające, lub sprawdzające się w określonych warunkach.

Pamiętaj, ze jeden woli córkę a drugi teściową, więc nie można narzucać swoich racji innym, a mam odczucie, że Ty to robisz.
Mnie to akurat ani ziębi , ani parzy, ale jest to dość denerwujące i wprowadza nerwową atmosferę na forum.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2009, o 01:37 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
fagonio napisał(a):
Trebor i co Ty na to? Mnie tez tak wychodzi. Zrób jakiś szczegółowszy wykład :-) Jesli oczywiście masz jakieś doświadczenia w temacie bąbli?



Oleczku poczekaj chwilkę. Jak wejdę do warsztatu i znajdę próbki to pokażę co wyszło. Nie zawsze był pożądany efekt, ale bąble wychodziły jak "złoto", tyle, że nie zawsze takie jak chciałem. Ostatnimi czasy do pieca dopadam tylko na chwilę i najczęściej wypalam to co jedna z dziewczyn zrobi i mnie zmusi. Nowego pieca jeszcze nie zdążyłem odpalić. Po prostu nie mam czasu. przyrzekłem sobie, ze najpóźniej w listopadzie wracam NA STAŁE do warsztatu i pieców.

Poszukuję ceramika do robienia form. Dam projekty- Znasz może kogoś?
Byłbym bardzo wdzięczny.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2009, o 02:22 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trebor napisał(a):
Euble, mam wrażenie, że już wiesz wszystko i najlepiej. Wypowiadasz się dość autorytatywnie na tematy, w których masz średnie wyobrażenie, ale masz prawo.


Napisałem wyraźnie ze to nie moja opinia a osoby u której zasięgam informacji o fusingu, która mimo że siedzi w tym temacie od 9 lat ma cierpliwość wyjaśniać mi rożne rzeczy i doradzać. Widziałem wyroby tej pani i wszystkim nam do niej daleko. Ja jestem wdzięczny że poznałem osobę z doświadczeniem, która ostrzega mnie przed rożnymi błędami które sama popełniała (m inn. wkładanie mokrych rzeczy), że mogę wysyłać jej foty moich wypałów i dowiedzieć się dlaczego np. brzegi szkła są matowe. A nawet dostałem próbki farb i fryt od niej.
Uznałem że dobrze jest tą wiedzą dzielić się tutaj, tym bardziej że to wiedza wynikająca z doświadczenia a nie z książek.
Ale jeśli jest to odbierane jako wymądrzanie się to chyba już nie będę.Po co? Przecież jesteś ty i jest Albert. Na 1 forum wystarczy prawda?

Jak juz kiedyś napisałem na tym forum zależy mi na dzieleniu się wiedzą i doświadczeniami. Kólka wzajemnej adoracji mnie nie interesują, lubić mnie tu też nikt nie musi, zawsze pisałem co myślę a kiedy o czymś mówię to albo jest to moje doświadczenie albo opinia kogos lepszego ode mnie. Jak uważam ze ktoś pieprzy bzdury to nie mam problemu tego powiedzieć. Tak mam. A idea wkładania do pieca mokrych rzeczy to bzdura i w tym temacie wierzę bardziej osobie z większym doświadczeniem niż ty masz.

Wydawało mi się ze opinie rożnych osób na ten sam temat to dobra rzecz dla użytkowników ogólnego poziomu wiedzy na forum, ale wygląda na to że bardzo cię to boli. Więc ci ustępuję i obiecuję ze nawet jeśli dowiem się czym uzyskiwać bąbelki (a dowiem się) to przemilczę to żeby nie zachwiać twojego autorytetu tutaj. A szkoda bo być może ty nie skorzystasz z tej wiedzy, ale przydała by się innym. Np. Fragoniowi.

Czekam na fotę sodowych bąbelków i dokładny opis temperatur i sposobu wypału. Może nawet zaryzykuję zasyfienie pieca jeszcze ten jeden raz i przetestuję :D:D:D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2009, o 08:23 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Moja opinia się potwierdza PA

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO