Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 18:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 listopada 2008, o 20:49 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Kent ostatnio napisał artykuł o szkle. Co prawda był to artykuł o szkle firmy Bullseye.
W związku z tym pokażę Wam różnice pomiędzy szkłami.
Wczoraj zrobiłem wypał i dla porównania wstawiłem 4 różne szkła. zwróćcie uwagę na brzegi szkieł ich zaokrąglenie, oraz na stronę lewą tych szkieł.

FOT 1
https://zakrecona-galeria.pl/galeria/ma ... ar2=700_85

Zauważcie różnicę pomiędzy Floatem a szkłem witrażowym (spectrum). Z tego można wysnuć wniosek, że flot jest szkłem, które potrzebuje wyższej temperatury do uzyskania tego samego efektu.
Float ma zaokrąglone brzegi a szkło Spectrum ma brzegi postrzępione - rozlane. Po nadto widać bąble powietrzne uwięzione pod szkłem

FOT 2
https://zakrecona-galeria.pl/galeria/ma ... ar2=700_85

Pokazuje spodnią stronę szkieł
. Po lewej to różnego rodzaju szkła witrażowe a po prawej float.
Specjalnie nie myłem szkieł by uwypuklić wady szkła, To beżowe ( białe) to kaolin - separator.
Float bardzo pięknie się zachował. Nie ma praktycznie przyczepionego kaolinu, nie ma też żadnych bąbli powietrza. Te po lewej to szkło spectrum. Zobaczcie na różnicę w bąblach. Od drobnych do dużych o bardzo ostrych krawędziach. Można się skaleczyć. To samo tylko lepiej widać na FOT 3.
https://zakrecona-galeria.pl/galeria/ma ... ar2=700_85

Następnym razem będę starał się pokazać wtapianie szkła w różnych temperaturach i jak wygląda powierzchnia szkła.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 10:21 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Gratuluję poświęcenia i proszę o więcej ;) .

Dla niewtajemniczonych, których na pewno znajdzie się kilkoro, proponowałbym wyjaśniać niektóre używane określenia, ponieważ prezentacja traci na sile, jeżeli wiedzę mamy w tyle ;) .

FLOAT - Szkło okienne - jest to szkło płaskie, najczęściej produkowane tzw. metodą float (szkło płynie w postaci wstęgi na powierzchni ciekłej cyny). Płynne szkło o temperaturze około 1000°C jest nieustannie wylewane z pieca do płytkiej wanny z płynną cyną w atmosferze o kontrolowanym składzie chemicznym. Szkło płynie po cynie, rozlewa się uzyskując idealnie płaską powierzchnię. Grubość kontrolowana jest przez dobór prędkości, z jaką zestalająca się wstęga szklana wypływa z wanny. Po odprężeniu (kontrolowanym schładzaniu) pojawia się szkło w postaci polerowanego ogniowo produktu o praktycznie równoległych powierzchniach.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 12:40 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Float charakteryzuje się tym (już o tym pisałem), że po jednej stronie ma cząsteczki cyny - niewidoczne dla oka, Można je zobaczyć w specjalnym widmie światłą UV.
W fusingu jeśli się położy stroną "cynową do góry, to ta strona będzie matowa.
Zeby tego uniknąć, a nie kupować drogiej (specjalnej ) lampy UV, stronę górną zawsze należy "potraktować" nabłyszczaczem i wtedy jest OK.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 12:48 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Na to czekałem. Dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 13:14 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A po czym poznać stronę górną, jak nie mamy lampy UV?.
Z Twojego wywodu wynika, że dowiadujemy się o tym po wypaleniu szkła. Jak jest matowe, to oznacza, że nie mieliśmy szczęścia.
Skoro nie wiadomo, która jest górna, to może tym nabłyszczaczem potraktować obydwie strony, cel będzie trafiony i zatopiony na 100% ;).
Może do określania właściwej strony szkła nadaje się, lampa UV, do sprawdzania banknotów w kasach(trzeba to przetestować), nie jest taka droga. Chyba tańsza od prądu, który zużyjemy na nietrafione układanie szkła w piecu.
Szeryfie, może nabłyszcza się po wypaleniu? :shock:
Tyle mamy niewiadomych, przy nieprecyzyjnych opisach :cry: .
A może jestem niekumaty???? ;)

Ale i tak czekam na konkretną odpowiedź ;) .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 22:53 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
No nie!!
Andrzej
Sprawa z UV wygląda tak.
Piszą w literaturze, że ma to być lampa UV, ale ... sprawdzałem, nie każda długość światła w zakresie UV się nadaje. Sam mam 2 takie lampki i żadna się nie nadaje.
W tej sytuacji ( też sprawdziłem) , przed każdym wypałem, jeśli chcę mieć błyszczące szkło napylam aerografem całą swoją pracę Stronę wierzchnią - spód nie) i po wysuszeniu (czasami w piecu) wkładam do wypału (firing'u). To jest sprawdzone na BANK.

Co do nabłyszczaczy można je kupić w Artshobby - drogie - pomimo wszystko,
w Instytucie szkła w Warszawie - najtańszy i też dobry - występuje jako farba biała ( mówić ze ma być nabłyszczacz), oraz W Częstochowie. Polecam ten z Instytutu.

Wczoraj przysłali mi maila , ze strony, którą tłumaczyłeś. Przejrzałem ją w dużym stopniu i co zobaczyłem, przerosło moje oczekiwani. Trzeba będzie to wszystko opisać i posprawdzać no i praktycznie wykorzystać. Ale, ale ... mam już setki pomysłów na wykorzystanie tego !!!

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2008, o 23:53 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Odpowiedź jest wyczerpująca. Dzięki.

A jeżeli chodzi o moje tłumaczenie, to nie wiem, czy mam płakać , martwić się, czy radować :shock: .

Robert, spójrz na lewo, walnęła mi setka ;) :lol: :shock: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 listopada 2008, o 09:28 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
no to 100 lat :-)

A tłumaczenie przeanalizujemy. Ja sam bym w kilku przypadkach tak samo zrozumiał, dopiero po porównaniach i przeanalizowaniu, znalazłem nieścisłości.

Może róbmy tak. Po przetłumaczeniu roześlijmy do kilku z nas (Ty, Fagonio, ja) i niech wypowiedzą się , zasugerują zmiany itd.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 listopada 2008, o 15:22 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Najpierw muszę sam przeanalizować, czego tam można nie zrozumieć.
Jakoś nie widziałem poważniejszych wad. Co prawda, powieściopisarzem, to ja nie jestem, ale w takim nudnym tekście, nie musi być przenośni, rymów, ani morału. Każdy kto nie zetknął się z fusingiem będzie miał trudności w zrozumieniu, jakby czytał Gombrowicza ;) .
A krytycy maja zawsze najwiecej do powiedzenia.
Sami nic nie przetłumaczyli dla Forum, a z Ciebie robią przekaźnikiem swoich lęków. :lol:

Jestem ciekawy oceny "zimnoszklistych".

Trochę poprawiłem ten tekst, może zaznasz wiecej spokoju :lol: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 sierpnia 2009, o 19:21 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Filozofia jest to nader adekwatna nauka do wypowiedzi niektórych osób. Aby być wirtuozem tej dziedziny należy pytaniami wyprowadzać z błędu jeżeli takowy istnieje, jeżeli tego się nie potrafi to lepiej zapytać o coś konkretnie. Wypowiedzi insynuacyjne raczej do niczego dobrego nie doprowadzą a jedynie do ośmieszenia się siebie.
Pozdrowienia kolorowe śle Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO