Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 21:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 listopada 2008, o 21:03 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Prosił mnie Kent by napisać co potrzeba by zacząć przygodę z Fusingiem.

Wg mnie trzeba troszkę rzeczy , ale niewiele. Część z nich można pominąć lub ominąć. No ale do rzeczy.
1 Piec. Piec dobrze mieć własny i to bez różnicy jaki, mały, średni, duży, byle by piec. Można też mieć tylko dostęp do pieca a sam wypał ( firing) przeprowadzić u właściciela pieca. Widziałem też "piece" do wypału w mikrofalówce.

http://www.delphiglass.com/index.cfm?pa ... sid=195780

To też fusing, ale do tego trzeba mieć specjalistyczne szkło.
2. Jak sama nazwa wskazuje do Fusingu, trzeba mieć szkło
NA temat szkła już pisaliśmy. Myślę, że warto zacząć na floacie - szkle okiennym o grubości 3 - 4 mm.



3. Jeśli szkło, a jesteśmy głównie witrażystami to pominę narzędzia do ciecia, łamania i obróbki szkła, ale warto mieć, przynajmniej te podstawowe. Można też zlecić szklarzowi do wycięcia odpowiednich kształtów ze szkła. Można to jednak pominąć.

4. Formy (ogólnie) pomyślmy o formach. Mogą być , lub nie, ale warto mieć chociaż papier (fiber) ceramiczny . O tym też napiszę.
Papier ceramiczny może się przydać jako podłoże czy wręcz separator.
Można jednak to w pierwszej fazie (doświadczeń) pominąć.

5. Jak wspomniałem już wyżej bez separatora się nie obejdzie. Mamy różnego rodzaju separatory, ale najpopularniejszym , chyba ze względu na cenę jest KOALIN. Koalin to specjalna glinka drobno mielona - tania. Posypuję się nią formę, podkład, czy samo dno piecyka, po to by "płynne" szkło, nie przylepiło się do podłoża.

6. Farby do szkła. Są to specjalistyczne farby - nie dostaniesz ich w sklepach dla plastyków, tylko w specjalnych hurtowniach.
Ci, którzy nie chcą malować szkła mogą to pominąć.

7. Nabłyszczacz. Pisałem już o tym. Szkło, głównie float, a także szkło malowane, pod wpływem wysokich temperatur, traci swój blask. By temu zapobiec należy pokryć górną warstwę szkła nabłyszczaczem.

Popatrzcie, wiec, jak niewiele trzeba by zacząć przygodę z gorącym szkłem. Teraz, gdy zrobimy własnym sposobem pierwsze piecyki i skalkulujemy jego koszty to myślę, ze chętnych na bajkowe szkło będzie coraz więcej, tym bardziej, że można to robić mając do dyspozycji niewiele miejsca.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO