Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 15:04

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2 sierpnia 2011, o 06:41 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Proponuję skupić całą energię na kopytach do lamp z włókna szklanego. Technika, którą obecnie stosuje sprawdza się świetnie. Zapomnijcie o styropianie! To kopyto jednorazowego użytku. Szkoda czasu i pieniędzy ! Mocowanie szkiełek szpileczkami? Ile szpileczek potrzeba do jednego szkiełka? I jak obracać formą w czasie lutowanie? Te szkiełka zaczną spadać. Poza tym styropian się topi pod wpływem wyciekającej cyny i robi nienaprawialne bruzdy.
Tymczasem włókno szklane to same zalety i nie wiem czy można inaczej? Szkiełka przylepiam woskiem. Jest taki specjalny wosk do lamp. Kosztuje grosze i starcza na długo. Można go używać powtórnie po oczyszczeniu formy. Po przylepieniu szkiełek można je dowolnie ustawiać, wyrównując linie. Tak złożona lampa czeka na lutowanie dowolnie długo i nic się nie dzieje. Tzn. szkiełka nie zmieniają swego położenia. Potem łapiemy cyną punktowo i wtedy można formę obracać we wszystkich kierunkach. Lutujemy zewnątrz na gotowo. Po zlutowaniu trzeba oddzielić szkło od formy. Trzeba zmiękczyć wosk. Można to zrobić, np. w piecu do fusingu (jeśli ktoś taki posiada) w przypadku mniejszych form. nastawiamy temperaturę na 60-80 st.C na jedna minutę i forma się odkleja. Jeśli forma jest duża wystarczy polewać ją od wewnątrz wrzątkiem i po pewnym czasie próbować oddzielić szkło. Forma z włókna może mieć otwór na szczycie ( 8 - 10 mm). Wtedy gorąca woda odpływa. Można też w tym otworze zakotwiczyć łańcuch, zawiesić formę na suficie. Podczas lutowania podpieramy formę kolanem (taka konieczna "trzecia ręka") ustawiając spoiny w poziomie, aby cyna nie ściekała. Po oddzieleniu formy od kopyta oczyszczamy lampę z przyklejonego wosku. Wosk zeskrobujemy nożykiem i myjemy dokładnie rozpuszczalnikiem nitro. Lutujemy lampę wewnątrz na gotowo. Resztki wosku nie pozwolą na patynowanie lampy. W miejscach, gdzie pozostanie wosk cyna nie zaczerni się. Dobrze jest wtedy do patynowania użyć zmywaka kuchennego z szorstką powierzchnią ( nie metalowego!) Tak przygotowana praca nie denerwuje i sprawia wiele satysfakcji. Pozdrawiam.
Olek.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 sierpnia 2011, o 07:37 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Słuchajcie eksperta bo ma racje.
Olek a jak zrobić formę ze "szkła"samemu?
Ja akurat wiem i mam czym,ale inni . No i trza (!) mieć kopyto... no i jeszcze parę innych rzeczy. Trzeba wiedzieć jak oddzielić to co zrobiłeś od formy - kopyta.
Ale gdy to się już ma to - frajda.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 sierpnia 2011, o 11:10 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Nie wiem, czy to brak satysfakcji z raportu Millera, a może kończące się lato sprawia, iż zapętlamy się w tematach, kołowato. Myślę, iż na gerontologa jest jeszcze nam za wcześniej ;).

Widzę pytanie cyt." Olek a jak zrobić formę ze "szkła"samemu? Ja akurat wiem i mam czym, ale inni ." i jestem zdumiony. Przecież ten temat był omawiany nie raz. Ostatnio go opisywałem w tym miejscu.: http://www.easyart.fora.pl/pytania-do-c ... y,587.html.

Cieszy mnie wylewność Olka i chęć pomocy, tylko nie w tym miejscu. Tu jak mówi tytuł zakładki, rozmawiamy o kopytach z balsy.

A propos kopyt z balsy, to nie można porównywać ich do kopyt z włókna szklanego, ponieważ jest to inna bajka. Nie wszystkich stać na wyłożenie grubych pieniędzy, aby stworzyć jeden, czy dwa klosze. Kopyta żywiczne są dla profesjonalistów. Chociaż wykonanie ich we własnym zakresie jest o połowę tańsze.

Wykonanie kopyta z balsy jest w miarę tanie i łatwe. Do tego wytrzymuje, jak pisze japończyk około stu podejść kloszardzkich. Dochodzi do tego przyzwyczajenie i niepowtarzalność wzorów i kształtów, które można samemu stworzyć, a nie powielać czyjąś oklepaną kreację :cry:.
Japończyka słynnego prawie na całym świecie chyba stać byłoby na żywicę.

Sądzę, iż chyba żaden profesjonalista nie wykonał stu kloszy na jednym kopycie żywicznym.

Sam zrobiłem sobie z balsy płaskie podkłady do łączenia szkiełek i uważam, iż nie ma lepszych.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 sierpnia 2011, o 18:45 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Olku dałeś wykład profesjonalny w bardzo prostej formie. Na razie lepszego wytłumaczenia nie znalazłem na forum.

Zejdźmy na ziemię.

Prawie podobnym artykułem do balsy jest korek. Ma podstawową wadę cena, niższa jak balsy, tańszym jest drzewo lipowe.

Koszt balsy 100x10x2cm deseczka kosztuje 26zł. Kogo stać? na zrobienie kopyta? chyba nielicznych!!!!!!!!

Pozdrawiam serdecznie Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 sierpnia 2011, o 20:29 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Poleciłem sposób układania szkieł lampy na formie z wykorzystaniem wosku. Kupiłem nawet wosk pszczeli. Może kiedyś się przyda. Metoda "woskowa" zdaje egzamin przy formach z włókna szklanego, bo cienka warstwa włókna przewodzi ciepło i rozmiękcza wosk. Obawiam się, że forma pełna nie da się podgrzać od środka, np. przy pomocy gorącej wody. I ten problem można rozwiązać podgrzewając formę z zewnątrz np. nadmuchem gorącego powietrza lub piec fusingowy odpowiedniej wielkości. W każdym razie próba zdjęcia zlutowanej jednostronnie lampy bez podgrzewania skończy się uszkodzeniem tejże i cała para w gwizdek. Siła kulki wosku trzymającej jedno szkiełko pomnożona przez wszystkie szkła lampy ( powiedzmy 300-400 szt.) jest dość znaczna. Może nasz specjalista inżynier dyżurny Kent nam tę siłę obliczy?
Pozdrawiam
Olek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 sierpnia 2011, o 22:37 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Olek a próbowałeś na plastelinę?
Ja kiedyś tak robiłem i zdawało egzamin

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sierpnia 2011, o 08:00 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Próbowałem także i na plastelinę. Jednak wosk, ten techniczny, jest bardziej lepki i nie twardnieje tak mocno jak plastelina. Po prostu lepiej trzyma i łatwiej puszcza po podgrzaniu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sierpnia 2011, o 10:07 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Zabierającym głos w tym temacie, proponowałbym przeczytać powyższą instrukcję(pierwszy post) w całości, policzyć ilość potrzebnych desek i dopiero snuć smutki na temat opłacalności kopyta z balsy.
Jak zwykle, najbardziej autorytatywne sądy wygłaszają Ci, którzy nigdy tego nie doświadczyli.

Zrobienie kopyta z balsy za 130zł, zajmuje 1,5 dnia z przerwami.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sierpnia 2011, o 12:26 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Olku w 100% masz rację,również takie kopyto z włókna szklanego na pewno wytrzyma znaczną ilość wykonywanych lamp.

Nawet jeżeli lekko się uszkodzi to żywica, papier ścierny i mamy ponownie kopytko jak ta lala, za parę złotóweczek do następnych kilkudziesięciu dzieł.

Mądrość wypowiedzi niektórych osób i ich insynuacje na temat własnych poglądów lepiej pozostawić sobie. Nie udowadniać, że za 130 zł zrobi się kopyto średnicy n. p. 40cm lub większe.

Mam poważne wątpliwości w wiarygodność wypowiedzi, ponieważ z balsą miałem i mam doczynienia i wiem jaki jest koszt tego materiału.

To jest forum publiczne i proszę zastanowić się co piszemy, ponieważ czytają i będą czytać to ludzie postronni i ocenią.

Serdecznie pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sierpnia 2011, o 19:43 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Propozycja przeczytania instrukcji otarła się o ignorancję.
Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż poziom ogłady i kultury niektórych autoautorytetów sięgnęły tak nisko, iż na samym dnie słychać ich stukanie od spodu.

Instrukcja wyjaśnia, iż z balsy wykonuje się nie całe kopyto lecz jego wycinek, który jest powtarzalny we wzorze lampy. Czyli, jeżeli klosz skład się z czterech powtarzalnych elementów, to wykonuje się 1/4 obwodu kopyta, jeżeli z trzech powtarzalnych elementów, to 1/3 obwody kopyta, itp..

Śmię sądzić, iż teraz kwota 130 zł zmieści się w jego zresetowanym umyśle.

Pozdrawiam
porządnych ludzi, kołków nie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO