Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 21:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 kwietnia 2011, o 20:15 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Posiadam mosiężny świecznik (26cm wysokości) i mam zamiar wykorzystać go jako podstawę pod lampę.
Nastąpiła blokada koncepcji klosza ;) . Nie mam pomysłu, jaki on miałby być, aby całość do siebie pasowała.
Może jakaś dyskusja wśród fachowców?...
Burza muzgów też wchodzi w rachubę :lol: .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 kwietnia 2011, o 21:05 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Barok może? Jutro przymierzę się do wysokości podstawy i podpowiem jakiej średnicy klosz. Trzeba wziąć pod uwagę, że potrzebna jest przez całą wysokość rurka fi 10mm z gwintem na końcach M10x1. Na to nakręcamy harfę małą lub dużą (są dwa rozmiary) i wtedy dopiero mamy pełną wysokość lampy. Ale tak na oko to klosz chyba średnicy 40 cm. Oczywiście wzory dowolne. jak wspomniałem :barock, kasztany, pawie oczka, bratki? Co kto lubi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 kwietnia 2011, o 21:44 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam Olku

Rozmiary podstawy tego świecznika to Fi-17cm w trzech punktach. Też tak uważam, że klosz fi-40cm będzie odpowiedni.
Co do rurki, to będzie kłopot, ponieważ świecznik nie ma w środku otworu, przewężenia na dole przy podstawie i uchwycie świecy nie pozwalają na wywiercenie takowego.
Będę musiał przeprowadzić kabel bezpośrednio do oprawki, albo wymyślić coś innego.
Odnośnie klosza, to cały czas chodziła mi po głowie koncepcja jakiegoś ażuru z metalu lub ażurowego szkieletu z jakimiś zawijasami, ale chyba Twoje kasztany, pawie oczka i bratki powoli przebijają się do przodu ;) .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2011, o 06:27 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Rurka z gwintem M10x1 (gwint tzw. elektryczny) nie musi przechodzić przez całość "nogi" lampy. Tak się robi, gdy "noga" składa się z kilku części, ze względu na trudności w odlaniu całości. Rurka taka spełnia wtedy rolę klamry trzymającej całość. Jeśli jest z tym problem to trzeba zamocować u góry kawałek rurki z gwintem. Można to zrobić wykorzystując kielich na świecę, np. nawiercić i nagwintować, albo wpuścić tulejkę z gwintem w otworze. Tulejkę wcisnąć i zabezpieczyć przed wypadnięciem. Chodzi przede wszystkim nie tyle o zamocowanie oprawki i przewodu, a zamocowanie harfy. Zamocowanie harfy musi być pewne i stabilne. Na harfie będzie przecież nasz klosz!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2011, o 09:57 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Wszystko to jest mi z grubsza znane. Zastanawiałem się głównie, czy kabel na wierzchu nie zepsuje całości.
Ale nie mam innego wyjścia. Szyjka pod kielichem ma średnicę ~13-14mm, tak więc nie dam rady wstawić tam rurki z gwintem M10x1.
Chociaż gwintowników u mnie dość ;) .

Muszę nagwintować M10 od góry cokół, przewiercić fi-10 kielich świecy(wtedy szyjkę szlag trafi), wytoczyć nową szyjkę, trochę grubszą i całość skręcić właściwą rurką fi-10.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2011, o 18:20 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Andrzej
Możesz przewiercić stojan wiertłem np 5 mm, tyle by przeprowadzić 2 przewody cienkie. U góry otwór na rurkę 10 mm o długości np 10 mm - dwustronnie gwintowany- wkręcić i po krzyku.
Przewód na wierchu ?... brrrrrrr
Pstrzę na foto. Jeśli kielich u swej podstawy jest zbyt cienki by wywiercić otwór na gwint 10x1, to taką rurkę możesz zalać, choćby naszą cyną!!!!

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2011, o 19:45 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,

No piękna podstawa :P muszę przyznać i szkoda byłoby ją spier.....
Sympatyczny Kolego kent jak napisał
powyżej fagonio to najważniejsze (jeśli chcesz
zrobić oczywiście szklany klosz) jest porządne zamocowanie harfy
i zgadzam się z nim - natomiast przewody to już pikuś (Pan Pikuś) :P
Trebor-ek wprawdzie napisał o przewierceniu
cienkiego otworu na 2 przewody, ale przypominam o długości całej
mosiężnej piękności (26 cm) i kto podejmie się przewiercenia na wylot ...?
Ale myślę, że to nie jest z jednej całości więc coś da się zrobić na pewno.
Jeśli góra na świecę jest jakoś demontowalna to pokusiłbym się na montaż
płaskiego mosiężnego pierścienia wytoczonego do którego dospawałbym
"na mosiądz" pręt mosiężny Ø 6 i z niego zrobił harfę, po drugiej stronie
pręta podobnie przyspawana tuleja z gwintem np. M 6 pod szyszkę.
Mogę Ci coś takiego zrobić jak masz kłopot z mosiądzem, czy spawaniem.
Co do przewodu ... przypominam, że lampa metalowa wymaga zerowania, ale trzeci przewód (ochronny) można przykręcić do podstawy nie przeciągając go do oprawki.
Oprawkę możesz dać na mały gwint E-14, są (jeszcze) do nich żarówki 60 W - zyskasz trochę miejsca. Są również przewody w złotej izolacji polwinitowej (też mogę Ci
przesłać) ale nie psuj wyglądu!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2011, o 22:17 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Gwinty to M4. Trochę za liche na utrzymanie lampy. Chociaż po skręceniu jest b.sztywny.
Moja koncepcja bardziej zmierzała w kierunku porady Treborka.
Cokół ma długość 18cm. Wiercąc raz z jednej raz z drugiej strony długim wiertłem (mam 25cm'owe) powinienem zastać "wyrąbany przodek". Jak spadek wdowy po górniku ;).

Co do zerowania, to nie jestem pewien, czy to będzie zgodne z praktyką. Może z teorią tak. U mnie wszyscy mają masę(uziemienie) połączone z "0'em". I równo wszystkich przechodzą ciarki po dotknięciu np. pralki, rur od centralnego itp. Jak paskudne komuchy budowały blok, to przy okazji wybudowali dwie wille dla siebie i nomenklatury. Na dodatkowy kabel zbrakło funduszy.

Dzięki Semi za dobre serce. Jak będę w potrzebie to się zgłoszę .
Mam zamiar zakupić mały palnik (Propan-Tlen), ponieważ bez możliwości łączenia metalu na gorącą mam nieraz związane ręce. Zgrzewarka lub lutownica wszystkiego nie załatwi. A podstawy pod lampę nieraz trzeba potraktować twardym lutem. Również wtedy samemu można takową skonstruować.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2011, o 13:34 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
W przypadku uziemień, też nie ma problemu;
przewód neutralny (zero robocze) łączysz mostkiem ze stykiem ochronnym (bolcem) gniazdka i już masz z głowy.
Ale taki mały palnik na takie potrzeby, to dobra rzecz - faktycznie
przydałby się.

Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO