Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 17:06

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: mozaika
PostNapisane: 16 maja 2008, o 21:49 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mogę się pochwalić, że byłam na warsztatach mozaiki. Mini-mozaiki. Nie chcę chwalić się bezcelowo. Jeżeli będą chętni do tego tematu i ścibolenia z resztek i reszteczek szkła, to w okolicach długiego weekendu mogę podzielić się wiedzą. Mini, ale zawsze. Mozaika jest świetnym pomysłem na wykorzystanie "ścinek" - aniołki, kwiatki i wisiorki, ale również duże prace. Poza tym można się w to pobawić jak finansowo jest krucho - resztki szkła mamy, klej jest tani, szklankę fugi dostaniemy od akurat przeprowadzających remont znajomych. Pierwsze mozaiki (mini) robiłam tłukąc szkło młotkiem. Najdrożej wyszło mi nawiercenie otworów (4zł za punkt u szklarza).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 maja 2008, o 22:39 
Offline

Dołączył(a): 10 września 2007, o 02:00
Posty: 58
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
ja jestem zainteresowana - pisz co wiesz ;)
tak jak witraże, fusing to i mozaikę lubię
i kiedyś tez cos zrobie !


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 maja 2008, o 23:09 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Napiszę jak mnie uczyli:
1. Bierzesz szkło najzwyklejsze szybowe i martwisz się jak zawiesić efekt końcowy. Ja uczyłam się na szybkach 15X15cm.
2. Martwienie się kończysz podejmując decyzję - albo wiercenie otworów, albo profile do witraży, albo oprawiasz taśmą i cyną. Jeżeli otwory to w którym miejscu tak dokładnie podejmuje szklarz - wie jak blisko brzegu mu pęka.
3. Tworzysz projekt z marginesem (np. 14x14cm).
4. Coś co nazywa się folia transportowa - nie spotkałam się z tym w sklepie. Przeźroczysta folia, przylepna z jednej strony, ale tak nie bardzo. Projekt pod folię, klej do góry.
5. Widziałam mozaiki dziubane z kawałeczków wielkości paznokcia. Sama raczej wolę docinać szkło. No więc to szkło przyklejasz na tę folię. Przyklejasz powinno być w cudzyslowie, bo to sie przylepia na słowo honoru.
6. Trzeba dbać o to, żeby ociupinki szkla nie spadały na folię. Między szkiełkami mogą być luzy - jak przy witrazykach. Tam wchodzi fuga. Ale może być bez fugi.
7. Jak zamozaikujesz cały projekt, to bierzesz taśmę taką jasną budowlana papierową i naklejasz pasami na zakladkę na mozaikę. Wystaje to na boki. Dociskasz.
8. Pod projekt i na tę "skorupkę" z tasmy budowlanej dajesz dwie tekturki i majtasz tym do góry dnem. I żeby nic się nie przesuwało.
9. Odklejasz folię transportową, delikatnie, po troszku, wsadzając to co się przykleiło lepiej do folii na swoje miejsce na tej skorupce - masz przed sobą tył mozaiki.
10. Przykładasz swoją szybę z dziurami lub bez i sprawdzasz te marginesy. Teraz mozna jeszcze coś poprawić.
11. Klej (jaki to później, bo szukam) na szybkę, szybkę na mozaikę (a tam jest ta tekturka pod spodem) i majtasz do góry dnem - i żeby się nie przesuwalo, a to trudne bo na tym kleju ma niezły poslizg.
12. Przez te skorupkę z tasmy budowlanej dociskasz szkiełka do do szybki. I masz na to 15 sekund, bo klej jest 20-sekundowy. Zostawiasz na godzinkę.
13. Ściągasz skorupkę, obskrobujesz klej, który wylazl między szkiełkami.
14. Jak chcesz to fugujesz (na jasno ciemno kolorowo) albo sobie nie fugujesz.

Tak mnie uczyli.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 00:30 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nauki pobierałam tu:
http://www.choreia.pl/galeria.html
u takiej dziewczyny:
http://www.natura-szkla.art.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 08:26 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Folia transparentna, czyli przepuszczajaca światło, zwana tez folią witrażową. Taka folia jest w sklepie. Użycie terminu "folia transportowa" ma na celu zaznaczenie, że ta folia służy do transportu mozaiki. Czy tak?
Przepis na mozaike bardzo ciekawy i chyba w wolnej chwili coś sobie zamozaikuję. Dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 08:33 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Transportowa - służy do transportu tych szkiełek. Będę się upierać, bo nazywałam ją najpierw transparentną i nauczyciel mnie poprawiał, aż mi się utrwaliło.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 08:38 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Już się połapałem. i poprawiłem posta. Hi,hi,hi. :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 09:03 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jest pewna księgarnia - która sprzedała mi książkę REHAM AARTI JACOBSEN - MOZAIKI to nie jest trudne. Tu jest pokazane i napisane, jak się do takich rzeczy podchodzi. Warto ją zakupić.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 22:59 
Offline

Dołączył(a): 10 września 2007, o 02:00
Posty: 58
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
a czy szkiełka do mozaiki nalezy oszlifowywać?
chyba nie - ale wole zapytać


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2008, o 23:08 
Offline

Dołączył(a): 14 marca 2008, o 02:00
Posty: 16
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Folie transportowa mozna kupic a agecji reklamowej - w takiej gdzie robia szyldy , reklamy. Wykozystywana jest do przenoszenia liter lub grafiki.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO