Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 15:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 grudnia 2007, o 20:29 
Offline

Dołączył(a): 6 listopada 2007, o 02:00
Posty: 8
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam!
A ja mam pytanko z innej beczki... Zachwycają mnie proste lampy witrażowe w których szkło jest "gięte". Niewiele elementów. nowoczesna forma... Jak to się robi? Czy jedyną metodą jest formowanie w piecu?
I w związku z tym- w czasach biedy, w okolicach czeskiego Jabloneksu, wytwarzano po domach nawijane szklane korale, przy pomocy lampy naftowej. Czy to mogła być wystarczająca temperatura? Czy tak daje się też w niewielkim stopniu giąć szkło...?
Dziwaczne pytania... Embarassed Ale może ktoś coś zrozumiał...
Pozdrawiam.
Krzysia


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2007, o 10:28 
Offline

Dołączył(a): 16 września 2007, o 02:00
Posty: 202
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Droga Krzysiu.
Nie ma dziwacznych pytań
Zaczynając od Nafty i Jabloneksu postaram sie przyblizyc Ci choćby troszke temat.
Ano nafta i lampa to wystarczająca temperatura, ale... Jak zawsze musi byc jakies ale
I tak:
Szkło którego uzywamy dzisiaj jest zdecydowanie innym szkłem od tego z dawnych czasów i ma ono inne właściwości. Wynika to z tego że szkło o którym mówisz i koralach jabloneksowych były robione ze szkła dmuchanego ponownie podgrzewanego i formowanego w odpowiednie kształty. Aby uformować takie korale nie trzeba pieca ani żadnych innych skomplikowanych przyżądów.
W dniu dzisiejszym szkło którego najczęściej używamy jest to szkło walcowane i ma ono inne zdolności plastyczne, dlategotez do formowania takiego szkła jest niezbędny piec. Oczywiście domowymi sposobami równiez można to zrobić ale zawsze będzie to tylko nieudolna próba i straszna męczarnia.

Myśle że zaczynając od końca wyjaśniłem Ci wszystko od początku ;)
Wiecej o szkle usłyszeli nasi warsztatowicze z grupy primo którzy otarli sie o przezierności, przejzystości, faktury i tego typu inne okreslenia które doskonale pamietają i wiedzą jakie szkło gdzie stosować i jaka jest zasada wstepnego ich doboru.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2007, o 11:43 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Pracowałam kiedyś w firmie produkujęcej migacze samochodowe. Jednym z etapów produkcji było obtapianie koralików szklanych. Z cienkiej rurki szklanej (ok. 4-5mm) cięto odcinki ok. 5mm i zatapiano je na drucie. Służyły do tego palniki gazowe podobne do laboratoryjnych. Zapewne można kupić taki palnik w sklepach z pomocami dla szkół lub ze sprzętem labolatoryjnym. Może masz kogoś znajomego, kto ma dostęp do takiego urządzenia aby sprawdzić jego skuteczność. Pozostałoby tylko wymyślenie sposobu bezpiecznego podłączenia do gazu. Może butla turystyczna? Tylko nie wysadź Tarnowskich Gór w powietrze.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2007, o 11:46 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tym bardziej, że ja też tu mieszkam -:-))


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2007, o 13:00 
Offline

Dołączył(a): 6 listopada 2007, o 02:00
Posty: 8
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Cha- jak wysadzę to będzie słychać! Słuchajcie wiadomości ! A Ty się Brogre strzeż! I lepiej od razu zejdź, do tej Twojej warsztatowej piwniczki... :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: gięcie szkła
PostNapisane: 12 grudnia 2007, o 13:18 
Offline

Dołączył(a): 4 września 2007, o 02:00
Posty: 119
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Często też podczas chęci formowania (gięcia) szkła, skupiamy całą swą uwagę na dostarczeniu odpowiedniej temperatury, by się ono odkształciło....

ale to połowa sukcesu:)

warto również pamiętać (szczególnie, przy większych elementach) o rozprężeniu, hartowaniu, studzeniu ... odpowiednim, bardzo wolnym powrocie do temperatury wyjściowej...

a to już tylko jest możliwe w odpowiednich komorach.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 stycznia 2008, o 15:40 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Pomóżcie, nie wiem jak to zrobić. Chciałabym wygiąć pręt szklany w falę lub pętelkę i na końcu dolutować mały witrażyk z koliberkiem albo motylkiem, albo żabką, albo czymkolwiek. Jak wygiąć pręt szklany w warunkach domowych. Przegrzebałam sieć i znalazłam ogromną ilość pomysłów do wykorzystania. Z kuchenką gazową mi nie wyszło. Może macie jakieś pomysły?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 stycznia 2008, o 18:31 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Palnik Bunsena, daje odpowiednią temperaturę. Może jakieś zaprzyjaźnione laboratorium chemiczne wypożyczy, może znajoma pani magister z apteki, albo protetyczka - oni tego używają.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 stycznia 2008, o 19:49 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wiesz co Brogre, prosiaczek jesteś (oczywiście z pełnym szacunkiem) nic nie zrozumiałam. Może nieco jaśniej. :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 stycznia 2008, o 21:02 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A to fajne :D Marlena nie wie co to palnik Bunsena ;) ;) :-)
A na lekcjach chemi, to gdzie byłaś :?: ;)
Normalna rurka zasilana gazem - daje piękny regulowany płomień.
Po szczegóły proponuję udać się do Google.
I gorąco jak ten palnik, pozdrawiam Cię, skarbeńku Ty mój. :arrow:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO