Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 11:04

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: zielona patyna
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 20:35 
Offline

Dołączył(a): 6 września 2008, o 02:00
Posty: 242
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
W pracowni jesteśmy z instruktorem na etapie "masowej" produkcji róż przestrzennych. Czarna patyna, w połączeniu z niektórymi kolorami kwiatu naprawdę nie pasuje. Dziś wypróbowaliśmy patynę koloru starej miedzi, ale nie wyszło to dobrze. Chcielibyśmy, aby te kwiaty były jak najbardziej naturalne, więc wpadło na do głów żeby wypróbować zieloną patynę. Problem w tym, że nie możemy jej nigdzie dostać. W A&H mają, ale tylko do mosiądzu. W gdańskim sklepie nie mają jej w ogóle. Czy jest dostępna patyna w kolorze zielonym? Czy ktoś z was natknął się na nią?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 21:51 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
No jasne, że jest. Aby uzyskać kolorową patynę trzeba najpierw pokryć lut warstwą miedzi (galwanizacja) a później pociapać roztworem chemicznym. Mam przepis na złotą i purpurową. Z tego co wiem, zielona też jest do uzyskania. Jak trzeba, to poszukam ale... aby pokryć lut potrzebny prostownik tak mi pisał rogal a on wie co mówi. Jeszcze nie wypróbowałam ale niezwykle mnie pociąga uzyskanie kolorowej patyny.
Pa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2009, o 15:44 
Offline

Dołączył(a): 6 września 2008, o 02:00
Posty: 242
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marlena będę bardzo wdzięczna za przepis na każdy kolor jaki posiadasz :-) Jeśli kolega Rogal, którego nie miałam przyjemności poznać, nie zgadza się na udostępnienie wiedzy ogółowi forumowiczów, napisz proszę na pw.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2009, o 19:48 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Uayo

Niektórzy odkrywają się w nocy, inni na forum ;) .

Jak znajdę chwilkę, to podam przepis na miedziowanie. Nie jest to proste, ale jak ktoś ma czas i chęci, to co mi szkodzi :lol: ?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2009, o 20:29 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Uayo, ja też osobiście nie poznałam rogala, zapytam go czy mogę tu zacytować jego emalię do mnie.
Pa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 kwietnia 2009, o 11:10 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
Ja się też "piszę" na ten przepis, bo prostowniki mam różne - to trzeba przetestować :o


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2009, o 18:28 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witajcie.
Ja osobiście zacząłem praktykować z patyną. W rzeczywistości co tu jest grane?
Patyna jest to środek tworzący powlokę ochronną przed tlenem i innymi związkami chemicznymi znajdujących się w powietrzu. Próbowałem zrobić coś takiego i zdaje egzamin w 99,9%
A mianowicie: aby uzyskać powłokę ochronną dla ołowiu, cyny lub jakiegoś metalu użyłem farb akrylowych do malowania samochodów. Co się okazało po roku zdrapałem farbę z powierzcni ołowiu i żadnej śniedzi na wierzchu nie było.
A więc prosty wniosek można taką metodę stosować na wszystkich rodzajach metalach żelaznych i nieżelaznych.

sposób na przygotowanie

Po wymyciu i usunięciu niepotrzebnych kawałków cyny bierzemy papier wodny o granulacji 400 lub 600. Lekko matowimy powierzchnię ołowiu lub cyny. Następnie jak kto woli można pokryć samym podkładem do metali jest ich kilka kolorów. Jeżeli n. p. ktoś chce uzyskać kolor perłowy to po wyschnięciu podkładu ok 24godzin ponownie zmatować takim samym papierem pogkład i pomalować lakierem kolorowym akrylowym do samochodów. Nie takim co są w marketach.
Gama kolorów akrylowych do malowania samochodów jest przeogromna 2000 odcieni w różnych barwach.
Taki sposób jest przezemnie wyprubowany.
Drugi sposób który testuję to z użyciem farb do malowania szkła. Najprawdopodobniej również zda egzamin, ponieważ dość dobrze izoluje cynę i ołów przed wodą i dostępem tlenu.
Gama kolorów jest także bardzo duża.
Pozdrowienia kolorowe śle Albert.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2009, o 07:53 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Za dużo pracy. Stąd inne propozycje. Ja kiedyś dostałem od rogala przepisy na kilkanaście kolorów, ale gdzieś mi wsiąkły.
Myślę, ze Marlena potrafi namówić Rogala ( toż to mój krajan - z Uci). Pewnie się da namówić i udostępni ogółowi,

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2009, o 08:50 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak trochę zachodu wymaga, ale jak ktoś chce to czemu nie.
pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 maja 2009, o 22:09 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
W moich starych zapiskach gdzieś znalazłem jak uzyskać kolor starej patyny drogą chemiczną. Sztuczne patynowanie można uzyskać również metodą chemiczną , można to zrobić zanurzając przedmioty w roztworze siarczanu amonu na 12 godz. i potem susząc je na wolnym powietrzu. Stosuje się to przy wyrobach miedzianych. Jak to się ma do lutu nie wiem. Będę szperał w zapiskach.
Wzór to następujący może jest jakiś chemik to rozgryzie (CuOH)2SO4 to jest skład patyny zielonej
pozdrawiam kolorowo Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO