Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 18:48

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 kwietnia 2009, o 15:50 
Offline

Dołączył(a): 6 września 2008, o 02:00
Posty: 242
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mam do was małą prośbę w imieniu mojego instruktora. Otóż miał on kiedyś przepis na samodzielne zrobienie kitu witrażowego, do prac robionych profilami ołowianymi. Problem w tym, że gdzieś mu się zapodział. Czy ktoś z was wie jak zrobić taki kit? Proszę o podanie dokładnego przepisu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2009, o 19:40 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Sir Albert na tej stronie podał recepturę(czwarty post od góry):
http://www.easyart.fora.pl/konkurs,47/k ... .html#7036


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2009, o 19:54 
Offline

Dołączył(a): 6 września 2008, o 02:00
Posty: 242
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dzięki Andrzeju za linka. Mnie chodziło bardziej o dokładne proporcje, czego i ile dodać by powstał kit. Rodzaj używanych do niego surowców jest mi znany :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 września 2009, o 10:25 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
KIT SZKLARSKI; czysty jest to substancja zawierająca80- 95% kredy i reszta to pokost lniany.

kit uzyskujemy przez przesianie na drobnym sitku kredę n.p. 1kg wsypujemy do pojemnika i mieszając ręcznie dolewamy pokostu lnianego aż substancja będzie rzadka. Jeżeli chcemy uzyskać gęściejszy produkt dosypujemy kredy (porównywalne do wyrobu ciasta)

Opis ten dotyczył do kitu czystego.

Jeżeli chcemy uzyskać kit kolorowy w zależności od faktury do barwienia używa się barwników farb kredowych, mogą być w proszku lub płynie- nie zalecane ponieważ ciężko się wiążą. Przeważnie są na wodzie, natomiast jeżeli są na bazie benzyny lakowej można stosować.

Najczęstszym kitem w witrażach jest kit czarny

uzyskujemy go przez dodanie do kitu czystego drobno zmielony węgiel drzewny (proszek) dodajemy do mieszanego kitu aż uzyska się jednolitą barwę.

Tak przygotowany kit możemy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach metalowych n. p. po kawie.

Jeżeli chcemy uzyskać kit twardy musimy zastosować ok 60% kredy, 30% gipsu najlepiej budowlany dłużej wiąże. Ten rodzaj kitu nie można przechowywać ponieważ po pewnym czasie stwardnieje. Rozrabia się w ilości takiej jaka jest potrzebna w danej chwili.

Jeżeli chcemy uzyskać kit półtwardy ale i tak po dłuższym okresie utwardzi się stosujemy od 5-15% gipsu. Im mniej gipsu dodamy kit będzie utwardzał się dłużej.

Jeżeli chcemy uzyskać kit koloru czerwonego lub pochodne również możemy zastosować minię.

Wyrobienie kitu jest ciężkie, więc do tego mieszania możemy użyć wiertarki z zakrzywionym prętem o krótkim końcu ok 1cm max 2cm
Jeżeli będziemy to robić dużą wiertarką może nam wyrwać ją z ręki. Naczynie w którym rozrabiamy kit musi być mocno zamocowane aby nie wyrwało się z uchwytu ponieważ może uszkodzić nas lub coś w pobliżu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 września 2009, o 11:19 
Offline

Dołączył(a): 6 września 2008, o 02:00
Posty: 242
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dziękuję Albercie :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2010, o 19:01 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nowy przepis na kit czarny.
Spraktykowałem:
kredę mieszamy z fugą czarną i dodajemy pokostu, w zależności jaką chcemy uzyskać konsystencję, ja zazwyczaj stosuję na pograniczu gęstej śmietany a rzadkiego ciasta.
Sprawdzałem również z innymi kolorami fugi zdaje egzamin. Jeżeli komuś pasuje może śmiało zastosować inne kolory fugi ATLAS ja z takimi przeprowadzałem próby.
Proporcja;
1 cząstka kredy-może być 1kg
1 cząstka fugi- może być kilogram. Jeżeli nie dodamy pokostu to możemy w proszku trzymać na ile pozwala gwarancja ATLASU.
Rozrobiony w pokoście taki kit w szczelnym zamknięciu trzymałem w słoiku po drzemie, miesiąc i tylko trochę zgęstniał. Po dodaniu kilku kropel pokostu ponownie zrobił się rzadszy.
Po okitowaniu takim specyjałem ramek ołowianych schnął dobę i po ściśnięciu boków nie wychodził jak podczas kitowania. Robiłem to pędzlem.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2010, o 07:17 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
albert235 napisał(a):
KIT SZKLARSKI;

Jeżeli chcemy uzyskać kit twardy musimy zastosować ok 60% kredy, 30% gipsu najlepiej budowlany dłużej wiąże.


Witam,
Sorry, że się wtrącę :roll: gips budowlany wiąże akurat bardzo szybko.
Gipsem wolno wiążącym jest gips szpachlowy.
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2010, o 19:03 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak na marginesie gips budowlany a chirurgiczny to zasadnicza różnica. Również procentowy skład.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO