Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 14:07

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 listopada 2012, o 21:37 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2012, o 02:00
Posty: 26
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mam dylemat, patynować czy nie ("oto jest pytanie"). Niedługo działam, mam już kilkanaście prac i dylemat. Będę zamawiał materiały i myślałem zamówić też czarną patynę ale na mój gust patynowanie szkodzi efektowi wizualnemu. Moje witrazyki mają błyszczącą cynę ale widziałem też prace poczernione i wyglądały ponuro. Może czarna patyna uktywa niedokładności lutowania ale to lutowanie samo w sobie ma być ładne, a że widać ręczną robotę to o to chodzi.
Trzy moje zawieszki już ponad rok wiszą na zewnątrz pomiędzy dwoma nieuszczelnionymi szybami i cyna wygląda tak jak na tych wczoraj zrobionych tak więc efekt zabezpieczenia chyba jest nieistotny. Cyny niczym nie zabezpieczałem. Po lutowaniu umyłem gąbka i Ludwikiem i koniec.
Napiszcie czy to ja mam "odchyłki" w zakresie gustu w stosunku do ogółu i czy faktycznie prace z czarną cyną wyglądają lepiej. W mojej ocenie patynowanie na czarno to pomyłka.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 listopada 2012, o 22:40 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Musu nie ma, możesz zostawić bez patyny, tylko zabezpieczyć przeciwutleniaczem. Srebrzyste też są mile widziane. Większość jednak patynuje, na czarno, ale można i na kolor miedzi, brązu a nawet i zielonej patyny. To tylko rzecz gustu, a także życzenia klienta.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 listopada 2012, o 08:40 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Stosuję dwa rodzaje patyny. Czarną i miedzianą. Kiedyś zostawiałem bez patyny, czyli na srebrno, ale bez zabezpieczenia przeciwutleniaczem (nigdy nie używałem przeciwutleniacza) srebrny lut po kilku miesiącach wyglądał brudno. Nie chcę ryzykować. Chcę, aby moje prace były zawsze dobre, że nie powiem piękne, tzn. zależy mi na ich jakości i dopracowaniu szczegółów.
Nie chcę, aby moje prace, gdy stracę je już z oczu, gdy trafią w ręce klienta, śniedziały, utleniały się, pokrywały się jakimś nalotem, itp. Po patynowaniu i wyschnięciu przecieram łączenia patynowane suchą szmatka nasączoną, np. pronto do mebli lub sprayem do kokpitów. Uważam, że czarna patyna dodaje witrażom i wyrobom witrażopodobnym ostatecznego wykończenia. To taka "kropka na końcu zdania." Czarne jest eleganckie.
Inna sprawa to patyna miedziana. Po miedziowaniu i wyschnięciu zawsze stosuję ostre polerowanie. Najlepiej pastą ścierną, np. Tempo, do karoserii samochodowych. Efekt jest natychmiastowy. Wyroby wyglądają jak ze złota. Po kilku miesiącach jednak miedź utlenia sie, ciemnieje i traci pierwotny blask. Nie zawsze jednak jest to wadą. Mimo wszystko wyrób ma wygląd starej miedzi, co też jest ciekawe.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 listopada 2012, o 23:35 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2012, o 02:00
Posty: 26
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Zamówiłem jednak czarną patyne ale czy będę stosował i na ile to zobaczymy. Patrzyłem dzisiaj dokładnie na te zawieszki na dworze. Cyna jak nowa. Laski cyny które są w domu, kupione trzy lata temu też błyszczą jak srebro.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 listopada 2012, o 01:14 
Offline

Dołączył(a): 25 marca 2009, o 02:00
Posty: 107
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Patyna sprawa gustu jednak lut trzeba zabezpieczyć. Stosuję różne patyny oraz nakładanie czarnej na miedź i przecieranie (Dawid jest w tym mistrzem) lub pozostawiam "na srebro" i cieszę się, że są takie możliwości. Nie wyobrażam sobie lutu w lampach w stylu Tiffany bez patyny :shock: .
a'propos Bronek jak robisz zieloną na cynie - ja umiem tylko na miedzi ewentualnie mosiądzu :(


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 18 października 2016, o 13:55 
Offline

Dołączył(a): 27 września 2016, o 12:22
Posty: 9
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Moim zdaniem patyna musi być, witraż wygląda dużo ładniej i profesjonalniej, no nie wyobrażam sobie tego rzemiosła bez patyny


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO