Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 19 marca 2024, o 07:18

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 listopada 2010, o 01:07 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Profesjonalne wiercenie otworów wygląda tak: http://www.youtube.com/watch?v=lEs_EBh2DUA

Do tej przystawki istnieją dwa rodzaje wierteł. Wiertła stożkowe i na gwint. Oczywiście chodzi o mocowanie wiertła do przystawki. Wiertła stożkowe są tańsze około 25-30% od gwintowanych. Kupując przystawkę należy się określić co do rodzajów wierteł, których mamy zamiar używać. Można też dokupić reduktor z gwintu na stożek.

Głównym błędem przy wierceniu małych otworów (dotyczy to szczególnie otworów do zawieszek) jest bylejakość sprzętu, który się do tego rodzaju czynności używa. A to wiąże się z szybkim zużywaniem wierteł.

Zaczynając od wiertarki, która jest zwykłą wiertarką mocowaną na statywie i która już przy zakupie w sklepie posiada poprzeczne bicia uchwytu wiertarskiego w stosunku do obudowy(uchwytu mocowania do statywu). Nawet markowe wiertarki mają nieraz luzy, chociaż spotkałem się z wiertarkami za 28zł, które nie miały luzów.

Luz bardzo prosto sprawdzić, po prostu należy skręcić do końca szczęki wiertarki, tak, aby trzy szczęki trzymające wiertło były całkowicie zaciśnięte i następnie poruszać mimi na boki, trzymając drugą ręką korpus wiertarki. Jeżeli wyczuwamy jakikolwiek luz, nie kupujemy takie wiertarki.
Jest rozwiązanie problemu, jeżeli mamy starą wiertarkę z wyczuwalnym luzem, otóż należy wymienić dwa łożyska w wiertarce na nowe :cry: .

Następnym problemem są stojaki do wiertarek. Żaden stojak aktualnie będący na rynku, a szczególnie u nas, nie nadaje się do takich wierceń.
Każdy posiada luz i do tego nie ma mechanizmy na jego usunięcie.
Tylko stare lub b. drogie (zgranica)stojaki mają taką możliwość.
Posiadam stary stojak (późny Gierek) z pełnego aluminium z taką możliwością.

Kolejnym mamkamentem wiercenia małych otworów, to nagminne trzymanie wierconego dzieła w ręku, co pogarsza jeszcze bardziej żywotność wierteł. Należy zrobić sobie jakiś ogumowany uchwycik np. w kształcie "V", w który wkładamy wisior i z drugiej strony stosujemy docisk, który stabilnie utrzyma wisior na miejscu.

Następny problem, to pędkość obrotowa wiertarki. W zależności od średnicy wiertła, należy stosować odpowiednią prędkość obrotową. Jest zasada, iż czym grubsze wiertło tym mniejsze obroty wiertarki. Porządny producent wierteł podaje prędkość obrotową, którą należy stosową do jego produktu.

Dobrze jest zakupić małą wiertarkę kolumnową PROXXON'a
http://www.ceneo.pl/1619185
i zastosować przystawkę na wiertło stożkowe z doprowadzaniem wody za pomocą systemu opadowego lub pompki:
http://www.hobbyland.it/eng/prod/000000 ... /16084.htm
Do niej dokupuje się wiertła z uchwytem stożkowym, które na początku ostrza posiadają diamentowy prowadnik, czyli cieńszy od wiertła diamentowy czubek, który nie powoduje w początkowej fazie pływania wiertła po powierzchni szkła i pierwszy się w nim zanurza ułatwiając wwiercenie się grubszego właściwego wiertła. Taki niby punktak jak do metalu.
Do takich cienkich wierteł nie stosuje się wewnętrznego przepływu wody, woda spływa po zewnętrznej powierzchni wiertła i nie trzeba wiercić w pojemniku z wodą.

Sądzę, iż taki sprzęt znacznie przedłuży żywotność wierteł.

Trochę to droga zabawka, ale gdyby był rysunek techniczny lub taka przystawka, możnaby się połakomić na jej polski pierwowzór .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 listopada 2010, o 09:29 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Witaj Andrzejku.
To wszystko co piszesz to wiem i znam. Myślałem, ze wymyśliłeś coś prostszego.
Do małych otworów używam (my) mini wiertarki typu dremel, ja jeszcze na giętkim wężu.
Nie mocuje tej wiertarki w statywie, bo przy nawiercaniu otworów ruszam wiertarką ruchami po okręgu, a dopiero w następnej fazie wiercenia trzymam ją pionowo.
Sprawdzony patent przez wiele osób.
Oczywiście wisiory wiercę w naczyniu z wodą pokrywającą wisior na jakieś 2 - 3 mm - nie więcej.
Woda oczywiście dość szybko mętnieje, więc wymyśliłem zbiorniczek przepływowy. Stąd ten patent z pompką - ułatwienie w celu rzadszego wymieniania wody.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 listopada 2010, o 11:16 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Tą zakładkę umieściłem w celach informacyjnych dla nowicjuszy i zainteresowanych, a nie odkrywczych ;) .
Otwartych drzwi się nie wywarza. Nie ma co zmieniać dobrych pomysłów i głowić się "nad rekonstrukcją cepa" :lol: .

Oczywiście znałeś to wszystko o czym pisałem, ale nigdzie o tym nie napisałeś ;) .

Teraz, gdy poznałem tyską technikę wiercenia otworów i "innych wielu osób", nie dziwi mnie fakt szybkiego niszczenia wierteł (jak pisałeś wystarczają na 2-3 otwory).
Przy ręcznym wierceniu - jak piszesz -"ruszam wiertarką ruchami po okręgu" powstają olbrzymie siły oporu, które momentalnie niszczą wiertło. Spróbuj wywiercić otwór w b. twardym drewnie (jakimś afrykańskim) cienkim wiertłem Twoją metodą. Efekt będzie do przewidzenia.

Taki sposób wiercenia można zastosować do pojedyńczego otworu, przy braku wyobraźni i nadmiarze pieniędzy, a nie przy masowej produkcji.
W Twojm przypadku wystarczy zastosować stojak do Dremela i na pewno przedłużysz żywotność wierteł.
Nie używam cienkich wierteł, a raczej fi- 7,10 15,30 i grubszych. Wywierciłem niektórymi powyżej 100 otworów, do tego na wypukłych powierzchniach i nie widzę oznak zużycia.

Wiercąc w szkle otworki, uzdrów przyzwyczajenia potworki ;) .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 listopada 2010, o 22:00 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Andrzejku
Troszkę mnie le zrozumiałeś.
Kupiłem kiedyś takie wiertła, jedno mam do dzisiaj< w Bielsku w specjalistycznym sklepie, którymi to wywierciłem po 3 otwory i jeszcze musiałem uważać by nie zgiąć ich
Kiedyś kupiłem rosyjskie - te były super, teraz mam chyba polskie, tymi wiercę około 50 otworów jednym a kosztuje mnie ono 1,40 zł a szt.
A teraz , wierz mi, bo to nie tylko moja opinia, wiercąc na "okrągło" wiercę, szybciej, lepiej i więcej otworów niż w statywie.
Oczywiście takie wiercenie to początek , po wwierceniu się wiercę już w pionie, o czym pisałem wcześniej.
A wierz mi bo wywierciłem już dziesiątki tysięcy takich otworów.
Wadą tego oczywiście jest większa średnica otworu, ale za to szkło mi nie pęka i wiertła wytrzymują znacznie, znacznie dłużej.
Oczywiście przy grubszych wiertlach , a do tego rurkowych, takich hop sztosów nie robię.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 listopada 2010, o 23:01 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Treborku

W takim razie niech każdy wierci jak umie i rozumie :lol: .
Powiedz tylko, gdzie można nabyć takie tanie wiertła, po 1,40zł/szt.
Na pewno się nie przekonam do Twojej nieludzkiej metody :roll: .
Spróbuję i porównam obie metody.
Może choć raz postąpię wbrew logice, pro praktyce :lol: .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 listopada 2010, o 20:39 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Nie tylko mojej. Znam innych, którzy tak robią.
Co do wierteł to wrzucę i namiary tylko zajrzę do kompa w warsztacie, czyli najwcześniej czwartek, bo jutro mam sporo ganiania.

Wiem, że mają sporo tych wierteł na zbyciu, nie wiem czy po tej cenie, bo ja biorę setkami, ale pewnie w bardzo zbliżonej cenie

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2010, o 01:35 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Treborku, jestem zainteresowany 50 sztukami.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 listopada 2010, o 02:09 
Offline

Dołączył(a): 27 grudnia 2009, o 02:00
Posty: 285
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 listopada 2010, o 03:10 
Offline

Dołączył(a): 23 września 2010, o 02:00
Posty: 65
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja też!!!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 listopada 2010, o 22:01 
Offline

Dołączył(a): 28 sierpnia 2010, o 02:00
Posty: 120
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
jak sprzedają po 100 a ty kent chcesz 50 to ja wezmę 50 i będzie ok


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO