Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 19 marca 2024, o 11:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2009, o 23:03 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Hmm - a próbowaliście gęstościomierza? Jako laik przypuszczam, że współczynnik opiera się głównie na gęstości szkła, ale mogę być w błędzie. Inna sprawa, że są to urządzenia dosyć drogie, ale jeśli to ma jakoś pomóc...
Pozdrawiam. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 maja 2009, o 18:36 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Dla nas nie ważna gęstość szkła a jego rozszerzalność a nawet bardziej kurczliwość, co na jedno wychodzi. (współczynnik rozszerzalności szkła z ang COE).
Chodzi o to, by 2 szkła "sklejone" razem w wysokiej temperaturze jednakowo się kurczyły bo inaczej następuje trrrrrraaassssskkkk i po łączeniu. to tak w skrócie. Gdzieś u góry jest na ten temat szczegółowe wyjaśnienie.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 maja 2009, o 14:09 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Chciałbym zaznaczyć, iż testowanie kompatybilności szkła przeprowadza się na szkle bazowym float, na które układa się poszczególne próbki.


Nie stosuje się podkładu ze szkła kolorowego, ponieważ żaden tester nic nie wykryje.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 maja 2009, o 14:40 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trebor.
A czy składową obliczania COE nie jest przypadkiem gęstość cząsteczek i ich ilość? Tylko teoretyzuję po przeczytaniu kilku mądrych artykułów głównie na naszym forum. Trochę mnie kręci topienie szkiełek :-), a że COE jest dla mnie ciekawym zjawiskiem z fizycznego punktu widzenia, postaram się niebawem sprawdzić wzory i jeśli coś mi wyjdzie - dam znać. :-) Obawiam się jednak, że do tego będzie potrzebna baza danych szkła wraz ze współczynnikiem COE. Czy taka istnieje?
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 maja 2009, o 15:46 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Mati.
Poczytaj dobrze o COE.
Po polsku to współczynnik rozszerzalności szkła.
Oczywiście na rozszerzalność szkła ma wpływ skład szkła, ale...
Zaznaczam, ze nie jestem fachowcem w tej branży ...
wydaje mi się, że przed wytopem po, skompletowaniu składników trudno jest dokładnie ustalić jakie COE będzie miało to szkło po wytopie.
To podobnie jak ze stalą. Wrzucasz proporcjonalnie - teoretycznie zaprogramowane składniki - a przy końcu wytopu sprawdza się surówkę i dodaje albo tego, albo tego, albo jeszcze coś innego by stal była taka jaką chcielibyśmy mieć.
Z tego co wiem to my naszymi domorosłymi sposobami nie jesteśmy w stanie wytopić szkło o określonym COE. Już bardziej potrafilibyśmy określić skład szkła.
Tu chciałby by zabrali głos fachowcy.
Bo podejrzewam, że szkła ( różne) o podobnym składzie nie muszą mieć tego samego COE. Będa najprawdopodobniej zbliżone ale nie muszą być takie same.

Jak chcesz to podam ci wzory na obliczanie COE, ale na co mi to. Nie muszę wiedzieć co się dzieje w silniku by jechać samochodem , czy pociągiem. Ważne jest bym wiedział jak się posługiwać tymi współczynnikami.

Dla mnie w piecu w fazie łączenia szkła bez różnicy jest jakie szkło ma skład, byle tylko miało to samo COE.
Żeby uprzedzić dyskusję na temat składu i wpływu na COE to podam coś takiego. Do pieca wkładam szkło jednego producenta i o określonym COE, ale jak sami wiecie szkła mają różną zawartość różnych minerałów, tlenków metali i niemetali (barwniki) a COE muszą mieć takie same by nie popękało.
Powiem więcej, ze mnie jest bez różnicy na jakim szkle pracuję ( chodzi o COE) byle miało odpowiednią barwę, strukturę i tp.

Teraz co do bazy szkła.
Na świecie jest kilku producentów szkła , którzy gwarantują stałe COE.
Spectrum, Uroboros, Bullseye itp.
Są to firmy, które gwarantują jakość szkła, ale w fusingu nie musimy wcale pracować na szkłach "firmowych" .
Firmy te do fusingu oferują szkła o najczęściej używanych COE tj: 34, 90, 96 i 104.
Nie znaczy , ze na szkłach tych firm muszę pracować.
Co więcej wyczytałem gdzieś, ze szkła poszczególnych firm mających te same COE nie muszą być ze sobą kompatybilne, co mnie bardzo zaskoczyło . Sam tego nie stwierdziłem.
Ja pracuję dużo na floacie, a nie wiem , bo nikt w hurtowni nie jest mi w stanie powiedzieć jaką COE ma ta partia szkła. Pracuję też na przypadkowym szkle witrażowym. Kupuję najczęściej firmy Spectrum, ale nie zawsze.
Firmy te, jeśli do nich napiszesz mogą ci wysłać katalog swoich wyrobów,
I to byłaby ta baza szkieł o której pisałeś wyżej. Tylko po co tworzyć taki katalog, jak już jest w necie na stronach poszczególnych firm.

Na zakończenie jeszcze mam jedną uwagę, którą częściowo poruszyłem wyżej.
O szkle - naszym hobby trzeba wiedzieć dużo, ale nie wszystko. Nie warto, chyba, że ktoś chce - uszyć się szczegółowo technologii szkła, skoro dla naszych potrzeb ważne jest jak zachowuje się gotowe już szkło i co można z nim robić .
Stąd wszelkiego rodzaju wzory, składy chemiczne i tp mogę (ale nie muszę) znać w zarysie ogólnikowo), bo szkoda mi czasu na uczenie się czegoś, czego nigdy nie wykorzystam, a stracę ty6lko cenny czas, który mogę wykorzystać na moje hobby - np.!!!

To tyle. jeśli jeszcze macie jakieś pytania chętnie w miarę swoich możliwości i wiedzy na nie odpowiem.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 czerwca 2010, o 14:19 
Offline

Dołączył(a): 27 grudnia 2009, o 02:00
Posty: 285
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 czerwca 2010, o 14:12 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Świetny poradnik Monika.
Autor zastosował diody LED więc pewnie żarówka LED albo nawet tania chińska latarka na kilku diodach spełniła by swoje zadanie (nie każdy zna się na elektronice na tyle zeby samemu zmontować panel oświetleniowy). Zresztą myślę ze żródło światła nie jest istotne, byle by było równomierne i nie powodowało interferencji ze szkłem i filtrem. Filtr polaryzacyjny do aparatów można kupić za 30zł na allegro, albo nawet taniej. Można też wydłubać szkiełko lub folię z okularów polaryzacyjnych do oglądania filmów 3D (ok, 8zł na Allegro). W polaryskopie który pokazał nam Kent zastosowana jest właśnie taka folia. Arkusz A4 takiej folii to koszt około 40zł i starczy na przynajmniej 4 urządzenia. Generalnie koszt całości nie powinien przekroczyć 50zł.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 czerwca 2010, o 16:43 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
W zasadzie okazało się to jeszcze prostsze, wystarczy włożyć szkiełko między 2 dowolne polaryzatory (tu szkła polaryzacyjne od aparatu) a źródło światła może być dowolne (tu użyłem świetlówki) i wygląda to tak:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO