Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 22:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lutownice
PostNapisane: 23 września 2007, o 18:53 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 143
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak sie zastanawiam przy lutowaniu witraży ważna jest moc czy temperatura grzania ??, przy zwykłych lutownicach oporowych wiadomo, niema co sie zastanawiać ale przy stacjach lutowniczych ?? większość ma moc średnio 50W a zakres temperatury od 160C do 480C wiec czy można używać stacji lutowniczej o mniejszej mocy, czy jednak powinno sie lutować tradycyjna kolbówką :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 września 2007, o 23:48 
Offline

Dołączył(a): 5 września 2007, o 02:00
Posty: 95
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam!
Sprobuje coś ci wyjaśnić wg. mojego skromnego rozeznania dot. lutownic.
bartolinii1, mam wrażenie ze mówisz o lutownicach do elektroniki, a te są za słabe do witraży. W elektronice masz malutkie powierzchnie do roztopienia i dożo cieńsze groty oraz cyna w cienkim drucie z kalafonią. Specjalnie do witraży potrzebny jest grubszy grot ok. fi 8 mm ze skośnym ścięciem (jak kiełbaska) bez zwężenia. Większa powierzchnia do roztopienia i rozprowadzenia po folii miedzianej większej ilości cyny. Ktoś to kiedyś dobrał doświadczalnie i wyszło że minimum 80 W i temp. ok. 360 st C. Są stacje lutownicze min. Wellera specjalnie do witraży o tej mocy i większej. Znajdziesz je w wyszukiwarce.
Dla naszych potrzeb wystarczy dużo tańsza zwykła Wellerka 80-tka taka jak w naszym Easy-Art sklepie.
Może ktoś jeszcze coś doda lub skoryguje to co powiedziałem.
Pozdrowienia. Gienek.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 września 2007, o 06:49 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 143
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
wiesz akurat grot to najmniejszy problem bo tych na wymianę i w dowolnym kształcie jest do wyboru i koloru również takie jak potrzebujemy do witraży dlatego zastanawiam sie co tak naprawdę ważne jest ?? moc czy temperatura grzania :-):-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 września 2007, o 08:16 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja stawiał bym na moc lutownicy. Temperatura topnienia cyny nie jest za wysoka, więc każda lutownica da jej radę. Moc objawia się przy dużej łącznej długości lutu do wykonania. Jeśli jej będzie mało, to proces lutowania nie będzie przebiegał płynnie, lutowie bowiem odbierać będzie ciepło z grota. I tu właśnie potrzeba więcej mocy z lutownicy.
Niech moc będzie z Wami!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 września 2007, o 08:41 
Offline

Dołączył(a): 16 września 2007, o 02:00
Posty: 202
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
brogre dokładnie tak jak mówisz. Temperatura topienia się cyny jest stała dla każdej z mieszanek.
Moc w lutownicy jest zdecydowanie najważniejsza bo inaczej będziecie mieli ABS ;)w lutownicy.
Cyna oraz powierzchnia taśmy miedzianej a także szkło odbiera temperaturę z grotu lutownicy i objawia sie to ciągnięciem lutu jak „smarków” oraz położeniem tzw zimnego lutu, który nie ma właściwości łączących elementy. Lut należy ciągnąć od węzła do węzła i zbyt mała moc lutownicy może spowodować wystudzenie nadmierne grotu i konieczność poprawiania lutu co z koleji może spowodować przegrzanie elementów łączonych i odklejenie się taśmy miedzianej, lub w najgorszym przypadku pęknięcie szkła. Używam osobiście małej lutownicy 80 W Weller-a i jestem super z niej zadowolony. Podobne efekty ale krótsza żywotność była przy taniej lutownicy z markietu, ale rekompensuje to niska cena zakupu nowego grotu.
Popieram odezwę „NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI”


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 września 2007, o 14:39 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 143
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
No it teraz stała się jasność i juz wiem o co biega hihihi dzięki za oświecenie mnie:)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 września 2007, o 12:36 
Offline

Dołączył(a): 16 września 2007, o 02:00
Posty: 202
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Weller wypuscil całkiem niedawno fantastyczna lutownice 60, 100, 200 W z automatycznym podtrzymywaniem temperatury + - 9 stopni celsjusza oraz rewelacyjnym uchwytem .

Postaram się znaleść ją gdzies na zdjęciach i jej opis to wstawie wam.

Lutownice ze stabilizacją temperatury - system MAGNASTAT


W 61
60W
Lutownica z przełącznikiem magnetycznym, stabilizacja temperatury zależna od grota. W komplecie podstawka. Należy używać grotów serii CT5. Dostępne są również końcówki rozlutownicze do układów DIL.


W 101
100W
Lutownica z przełącznikiem magnetycznym, stabilizacja temperatury zależna od grota. W komplecie podstawka. Należy używać grotów serii CT6.


W 201
200W
Lutownica z przełącznikiem magnetycznym, stabilizacja temperatury zależna od grota. W komplecie podstawka. Należy używać grotów serii CT2.

Niestety ale cena tych lutownic rozpoczyna sie od kwoty ponad 300 zł a kończy na prawie 1000 zł


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lutego 2008, o 18:39 
Offline

Dołączył(a): 3 lutego 2008, o 02:00
Posty: 9
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mam dwa pytanka :-) jaka jest górna moc lutownicy ? Mam taką o mocy chyba 300W (lub więcej - nie potrafię określić, sam grot ma ok 2 cm średnicy) i zastanawiam się czy podczas lutowania nią nie zacznie np odklejać się taśma. Czy ktoś mi powie jak to wygląda w praktyce? I drugie pytanko. Czy do lutowania można użyć cyny z miedzią? Serdecznie wam kochani dziękuję za pomoc i pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lutego 2008, o 18:48 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Powiem tak - lepiej używać cyny bez miedzi, wystarczy zwykły LC60, choć ja osobiście ostatnio lutowałem cyną z dodatkiem srebra.
Co do lutownic - do naszych potyczek ze szkłem wystarczają te, jakie oferuje sklep m&b.
Te 300W to będzie dobre do oszkleń katedralnych.
Takie jest moje zdanie na ten temat i już :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lutego 2008, o 12:58 
Offline

Dołączył(a): 3 lutego 2008, o 02:00
Posty: 9
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wielkie dzięki brogre za informacje. Po prostu z racji tego, że mój chłopak naprawia sprzęt elektroniczny, jestem w posiadaniu takiej cyny :-) i zastanawiałam się czy mogę ją wykorzystać, żeby tak samotnie nie leżała :-). Właśnie wczoraj wieczorem miałam szkolenie z zakresu lutowania różnymi rodzajami cyny i rzeczywiście jest róznica. Ta miedziana robi się matowa gdy ostygnie. Ale na pierwsze jeszcze niewprawne próby chyba może być.:-) Trzymam kciuki za wszystkich amatorów i półamatorów :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO