Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 15:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 19  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2009, o 22:00 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Moja to Weller 100W. Powlekany grot wytrzymuje przy codziennej pracy około pół roku, albo i dłużej. Teraz przy wyższej cenie Euro cena skoczyła do góry i zapłaciłem tydzień temu 450 zł. Dużo ale warto. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 listopada 2009, o 22:06 
Offline

Dołączył(a): 13 lutego 2008, o 02:00
Posty: 235
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
dzięki, chłopaki, za radę.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 20:56 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam chcę się pochwalić - nabyłem lutownicę 160W ale grzeje, fajnie wychodzi rozgrzewa cynę na większej długości lutu i mniej jest przez to jeziorek. Lut aż sam się sobie dziwię jak pięknie wychodzi. A oprócz tego czas lutowania znacznie się skrócił. Nie wiem jak to się będzie miało do licznika elektrycznego czy więcej zużyje energii czy mniej ale pieski to lizały. Chyba mniej.

Wadą tej lutownicy to chyba jest to, że rękojeść jest zrobiona z drewnianego drewna i mocno się nagrzewa, ale chyba nasadzę wąż gumowy i będzie po kłopocie. I trochę ciężka bo waży ok 05kg, ale lut buźki dać.

Próbowałem lutować lutownicą 250W tu to już trzeba mieć krepy a na dodatek tak rozgrzewa cynę, że przelatuje na drugą stronę i tworzą się cynowe sople.
Chyba ta lutownica nadaje się do lutowania ramek z blachy cynkowej, mosiężnej lub srebrnej Albo do dachów.

Jeszcze jedna sprawa, kiedyś ktoś pisał również i ja o lutownicach kupowanych w marketach typu TOPEX. Są lutownice 100W ale groty do d..

Jest firma która robi groty utwardzone to znaczy pociągnięte niklem. Taki grot o średnicy 8mm pasuje do tych lutownic i kosztuje 16,47zł. Ja już takim grotem lutuję ok roku i jak do tej pory się trzyma jeszcze, ale nabyłem drugi grot na zapas, pomimo że mam jeszcze trzy inne 100W.

A oto strona gdzie możecie nabyć taki grot jak również poszperać, co nieco mają.

http://sklep.zatechs.com/index.php/cPat ... 96adbe80cd

Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 11:17 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Albercie mam taka samą 160 W. Nie chcę Ci psuć radości z zakupu, ale nie używam już tego sprzętu. Wady:
1. Rękojeść parze dłoń. Konieczna rękawica.
2. Duży ciężar.
3. Grot już się spalił ,a podobno jest powlekany. Używałem jej tylko 3-4- razy po ok. 4 godz.
Aż się prosi, by firma produkująca coś ulepszyła.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 11:43 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witaj fagonio.
Odnośnie parzenia to już wiem. Wiesz co już zrobiłem powierciłem otwory przy rączce fi 4mm chyba ok 30 dookoła. Przestała się grzać rękojeść. Ciężaru nie dam rady zmniejszyć, to jest szkopuł.
Możliwe że ten grot się przepali szybko ale puki znajdę jakąś w takiej samej mocy to będę musiał zadowalać się niestety ale tą. Ponieważ jak wcześniej wspominałem 100 to trochę za mała.

Ale ja mam lutownicę starej daty 250W ta to waży ponad kilogram.

Dzięki za informację, jestem zgodny z Twoimi uwagami, które przedstawiłeś.

Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 22:22 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Moje spostrzeżenia jakie wynikły w czasie lutowania.

Jak poprzednio lutowałem różnymi lutownicami to starałem się aby dolna część grota ta która styka się z witrażem była czysta.

Ponieważ nabytek nowy mam, więc zacząłem próbować nim pracować. Ale zaobserwowałem na jakimś filmie jak lutuje japończyk i grot czyści cały.

Więc ja nieświadom tego co on i dlaczego tak robi pobieliłem również cały grot i zacząłem lutowanie.

Co się okazało, że japończyk to mądry człowiek. Ponieważ cyną nie dotykał grotu na dole tylko przy górnej części lutownicy.

Ja również tak zacząłem lutować i.......... to jest cały szkopuł ładnego lutu. Cyna rozgrzana spływa po grocie w dostatecznej ilości aby wypełnić szczelinę jak również się wybrzuszyć, jak bochenek chleba. I to cały czas widać na grocie czy jest za mało cyny czy jest dość. Jeżeli brakuje dotykałem górnej części grota i większa ilość cyny spływała po rozgrzanym grocie i ładnie się rozpływała. Poza tym jest większa ilość cyny niż na samym końcu grota. Same plusy.

Zacząłem śmiać się sam z siebie, że przez taki długi okres czasu nie wpadłem na taki pomysł. Mistrzowie witrażu spróbujcie a zobaczycie co wam będzie wychodziło.

Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 23:04 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Hmmm - Albercie - nie wiem czy taka zdolna ze mnie bestia, ale lutuję w ten sposób od samego początku i wydaje mi się to naturalne.
Pozdrawiam. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 23:45 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja nie wiedziałem i lutowałem tak jak zauważyłem robią nasi eksperci. A jaka jest Twoja opinia na taki sposób lutowania?
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 23:50 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
łał dostałem trzy piątki


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 grudnia 2009, o 10:49 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeśli pytasz o moją opinię, to powiem Ci, że jestem wyznawcą zasady "Cel uświęca sierotki" :-) Według mnie przytykanie cyny u nasady grota, czy z jego drugiej strony to kwestia wyłącznie wypracowania sobie sposobu wygodnej i efektownie wyglądającej pracy. Przyznam, że i moc lutownicy nie jest tutaj bez znaczenia, więc najlepiej od czasu do czasu poeksperymentować.
Pozdrawiam serdecznie. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 19  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO