Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 01:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lutowie
PostNapisane: 10 grudnia 2007, o 12:42 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Zastanawiam się, czy ponowne stopienie lasek cyny o rozmiarach "sklepowych", celem ponownego ich odlania do mniejszego przekroju, nie pogorszy jej jakości :?: Wiem, że jest lutowie w drucie, ale nie wszyscy muszą :D :D :D "ciągnąć druta" :D :D :D ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 grudnia 2007, o 12:55 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A resztki z lutowania - kulki, krople i kleksy? Zgodnie z uwagami Dyrygenta nie wyrzucam ich. Mam ich jeszcze mało, ale będzie więcej. Jak usunąć z cyny zanieczyszczenia i uformować tak, aby można ją było ponownie użyć?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 grudnia 2007, o 14:37 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 143
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
ja przetapiam w garnuszku i wylewam do formy zrobinej z kitu szklarskiego :-):-), brud zostaje na wieszku i łatwo go usunac albo nożem, albo papierem sciernym :-):-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 grudnia 2007, o 16:51 
Offline

Dołączył(a): 16 września 2007, o 02:00
Posty: 202
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
pomysłowość ludzka nie zna granic.
LC którego uzywamy nawet po roztopieniu i ponownym zastygnięciu jak zapewne pamietacie z wykładu experto di lutto czyli Janusza z pierwszych warsztatów nie trqaci swoich własności. zbietane kulki łatwo wykozystac nabierając je poprostu rozgrzanym grotem co do grubych lasech (oczywiście chodzi o cynę) i przetapianie ich na cieńsze to chyba bartolini wyczerpał temat.
Ewentualnie należałoby zrobić formę ze stali nierdzewnej i wylewać do niej ale problem może byc ze studzeniem takiej formy oraz utzrymaniem jej we własciwej czystości


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 21:58 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Przenisłem temat do działu tego jak kazałeś. Nie znam jeszcze zasad. przepraszam.
pytasz jak można wlutować linkę. Sprawa jest prosta nie wlutowujesz linki skręconej tylko rozkręconą, w niej idą druciki rzedu0,08 do o,1mm. jak rozwinie się lineczkę to zakrywa ona niewiele miejsca. grot prowadzisz po drucikach miedzianych one same się pobielają i wlutowują w profil.
Sprawa lutownicy, z początku próbowałem lutownicą transformatorową ale dużo zabawy. Więc kupiłem lutownicę 60W ścieniłem grot aby swobodnie wchodził w profil 3mm i wio. Ta lutoenica ma mniejszą moc i jak bielimy profil prowadząc szbko to nie ma szans na roztopienia jego ponieważ lutownica jest mała na tyle że nie zdąży wytwożyć tyle ciepła aby rozpuścić szpros. Nie trzeba być cyborem. Zasada jest jedna" jak czlowiek jeden potrafi zrobić to drugi też da radę". Może w przyszłości jednak zaczniesz robić!!!
A wiedzy nigdy nie jest za dużo. Jak masz jakieś wątpliwości to pytaj. Jak będę wiedział to odpowiem albo będę szukał i sam się doszkolę.
Pozdrowienia.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 22:04 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Poprzedniego posta pisałem, w trakcie gdy Albercie objaśniałeś Paniom, pudekowe szczegóły konstrukcyjne wzmocnienia.

Marlena dostała białej gorączki :lol: , więc też się przeniosłem za Tobą. Po co mam się zarazić :lol: .

Przeczytałem uważnie wszystkie Twoje posty i chyba zassałem.

Cały problem przedstawiłbym nastepująco:

1 - kupujemy kabel elektryczny fi 0.75mm tzw. licę (czyli składający się z cienkich miedzianych drucików),
2 - razplątujemy druciki, prostujemy je i układamy równolegle blisko siebie - tworząc z nich cienki ~2-3mm pasek(lub grubszy) - na desce przypinajac na końcach pineskami, gwoździkami lub obciążając ich końce,
3 - smarujemy wodą lutowniczą i lutujemy (grubo pobielamy) je ze sobą,
4 - tak przygotowane tasiemki miedziano-cynowe wlutowujemy w przycięte na wymiar ołowiane profile wirtażu. Możliwie głęboko, aby dotykały duszy profilu,
5 - jeżeli wymagane jest przeprowadzenie pasemka wzmocnienia przez kilka skrzyżowań profili, przewiercamy otwory na tych krosach i przeciągamy tasiemkę na sąsiednie pola witrażu.

Jażeli czegoś nie zrozumiałem, to popraw korektorem ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 22:13 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
robisz to wszystko nie na deseczce ale w w szprosie grzbietu (duszy) lutownica 60W z przerobionym grotem. przenieś gdzieś temat bo nerwowo zaczyna być.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 22:18 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tu jest już bezpiecznie :lol:

Ale tasiemki chyba też można sobie zrobić i mieć na zapas? :lol: No i się druciki nie plączą :lol: .

Takie wzmocnienie można też stosować do folii. Będzie chyba tańsze od oryginalnej taśmy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 22:43 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wiesz co nie myślałem nad tym. Ale można rzeczywiście zastosować blachę miedzianą w środek pobieliść a do niej przylutować lineczki. Lub jak piszesz wymaga to przetestowania co będzie prostsze w wykonaniu.
Apro po linkę sam koniec się skręca można ją zlitować aby zawsze druciki była razem aby nie latały po całym witrazu ponieważ idzie ich kilka. A zlutowanie końcówki pomoże przy przewlwkaniu na drugą stronę lica.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2009, o 22:46 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
jeszcze jedno nie bielimy całosci linki tylko tyle ile w danym momencie nam potrzeba.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO