Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 11:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 września 2007, o 11:40 
Offline

Dołączył(a): 3 września 2007, o 02:00
Posty: 84
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Czy jest to kwestia wprawy, lutownicy (odpowidniej jej temperatury) a może kwestia odpowiedniego prowadzenia grota ?? czasem spotylkam prace na internecie tak wymuskane, ze wygladają jakby robiono je maszynowo... Moze jest jakaś technika, albo sposób, do którego nie dotarłam aby lutować gładziutko?? :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 września 2007, o 18:52 
Offline

Dołączył(a): 4 września 2007, o 02:00
Posty: 119
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nie wiem, czy uwierzysz, ale po warsztatach easy-art'u sama odpowiesz na swój post :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 września 2007, o 08:39 
Offline

Dołączył(a): 3 września 2007, o 02:00
Posty: 84
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
No w takim razie już się nie mogę doczekać... ale nie mam żadnej pewności że znajdę się pośród wybrańców...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 marca 2008, o 00:35 
Offline

Dołączył(a): 15 września 2007, o 02:00
Posty: 60
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mam pytanie czy jest sposób, albo możliwość ocenienia wzrokowo, jaką cyną lutujemy
Dla czego pytam .. Bo mam pewien problem kupiłem cynę podobno tej samej jakości, ale w trakcie lutowania okazało się, że efekt końcowy jest inny, czyli... Jut jest brudny... Brzydki....Wstrętny...A cyna niby miała być taka sama..??


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 marca 2008, o 20:13 
Offline

Dołączył(a): 15 września 2007, o 02:00
Posty: 60
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trochę się zastanawiam, czemu nikt nie odpowiada na moje pytanie??
Czy za mało je sprecyzowałem, opisałem?
Dla mnie sprawa jest prosta..!!
Cynę kupiłem z wiadomego źródła, tak zwane nie dolane laski cyny!
A co do mojego pytania..?

Czy takie nie dolane laski to skutek uboczny produkcji??

I czy jest możliwość, że właśnie na skutek odpadowego skutku powstania jest taka zabrudzona..??

A co za tym idzie nie nadająca się do lutowania , wykorzystania jako tak zwana LC60..!!!!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 marca 2008, o 20:52 
Offline

Dołączył(a): 16 września 2007, o 02:00
Posty: 202
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
neoss6 napisał(a):
Trochę się zastanawiam, czemu nikt nie odpowiada na moje pytanie??
Czy za mało je sprecyzowałem, opisałem?
Dla mnie sprawa jest prosta..!!
Cynę kupiłem z wiadomego źródła, tak zwane nie dolane laski cyny!
A co do mojego pytania..?

Czy takie nie dolane laski to skutek uboczny produkcji??

I czy jest możliwość, że właśnie na skutek odpadowego skutku powstania jest taka zabrudzona..??

A co za tym idzie nie nadająca się do lutowania , wykorzystania jako tak zwana LC60..!!!!



Witaj

Przepraszam że nie odpowiadałem ale jestem sam na posterunku od kilkunastu dni i nie ogarniam wszystkiego

Jeśli chodzi o twoje pytanie dotyczące wyglądu cyny po lutowaniu to odpowiedź nie jest taka prosta:
Po pierwsze: przyczyną takiego lutu może być sama cyna zanieczyszczona odrobiną kadmu (Cd) a sprzedawana jako Nc 60 Pb 40 (LC 60) a nie jako zanieczyszczona Nc 60 Pb 37 Cd3 ( LC60 - ale z zanieczyszczeniem)
Po drugie: możliwe jest iż używałeś nowej lutownicy która jeszcze się nie wygrzała i pozostawia na grocie pył który zabierasz podczas lutowania i wtapiasz w cyne
Po trzecie: przyczyną takiego stanu może być fakt iż zestarzał ci sie topnik lub co gorsza odparował i jego skład nie jest taki jak powinien być

Co do lasek niedolanych to ich forma nie ma znaczenia.
Ważne jest aby cyna którą stosujemy wszyscy była cyną pierwotnego wytopu a nie odzyskiwaną. Jeżeli kupujesz cynę w laskach i są one nie pozaginane to przyłuż ją do ucha i delikatnie zacznij skręcać taka laskę. Jeśli usłyszysz zgrzytanie ( śpiew cyny ) do znak że jest pierwszorzędnej jakości. Większość cyn odzyskiwanych ( z przetopu wtórnego) posiada zanieczyszczenia związane z tym iż bardzo trudno odseparować od ołowiu i cyny zanieczyszczenia innymi metalami. Taki stop np. z Cd nie „zaśpiewa” ( przypominam pierwszy wykład experto di lutto na warsztatach.)
Wynika to z różnych temperatur topnienia metali. No ale o tym to na materiałoznawstwie na AGH uczą więc dam sobie spokój.

Myślę że udało mi się zaspokoić twoją ciekawość. Jeśli masz jeszcze jakies pytania dzwoń przecież nr tel masz.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 marca 2008, o 22:30 
Offline

Dołączył(a): 13 września 2007, o 02:00
Posty: 15
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam.
Ja kupuję cynę LC60 w firmie Cynal. Zamawiam przez emalię (pozdrawiam Marlenę - to od niej podchwyciłem "emalię") 10 kg cyny fi 3 mm na kilogramowych szpulach i mam na jakiś czas spokój. Cena też jest przystępna ok. 35 zł netto. Ale! czasem się zagapię i na półce nie ma szpulek. Wtedy, topię laski cyny w tyglu zrobionym z aluminiowej łyżki wazowej i wylewam na poziomo ustawiony kątownik aluminiowy. Jeżeli "laska" jest zgrabna, to w porządku, ale gdy ręka mi zadrży i wylana laska jest garbata, to podgrzewam kątownik palnikiem Bunsena i w sekund pięć mam "laskę" jak się patrzy. Z tygla-wazówki ciekłą cynę wylewam na kątownik ostrożnie, tak żeby ewentualne zanieczyszczenia zostały w tyglu.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 marca 2008, o 23:19 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Pozdrawiam serdecznie rogala. I mówię Wam, że jego szkło mrożone jest REWELACYJNE!!! WYJĄTKOWE!!! JEDNOSTKOWE!!! I jakie tanie kopuły do lamp robi!!!
Serdeczne całuski rogalowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 marca 2008, o 23:22 
Offline

Dołączył(a): 15 września 2007, o 02:00
Posty: 60
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
rogal.. podaj adres na priv..


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 marca 2008, o 23:25 
Offline

Dołączył(a): 15 września 2007, o 02:00
Posty: 60
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
SORKI NIE NA PRIV.. TYLKO DLA WSZYSTKICH...!!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO