Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 17:56

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2009, o 23:52 
Offline

Dołączył(a): 13 lutego 2008, o 02:00
Posty: 235
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
zgadzam się z Marleną, że nie powinniśmy rezygnować z prac wykonanych inną metodą niż Tiffaniego. przecież np. szkło z fusingu jest piękne,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 kwietnia 2009, o 09:31 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Witojcie. Moim (i nie tylko) założeniem było, że prace wykonane każdą metodą (szklaną)
mogą być zgłaszane do konkursu. Choćby z tego powodu, że forum nie jest tylko witrażowe ale ogólne (fusing , "płomienne szkło).
Nie było nigdzie powiedziane, że każdy to może zrobić. Nie każdy potrafi zrobić - też - witraż. Nie każdy ma piec - zgoda, ale może mieć pomysł i poprosić o wykonanie kogoś z piecem.
W konkursach, których będę współorganizatorem , będę się przy takiej postawie upierał.
I to by było na tyle.
Cieszmy się świętami i tym, że jesteśmy :-)

PS, tylko zastanawia mnie, czemu ten temat jest w tym wątku.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 kwietnia 2009, o 22:10 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Taśma profilowana to po fachowemu nazywa się SZPROS są w laskach 2m lub 1,95m. Kształt tych szprosów to litera H;U;Y;C i Hr
U zazwyczaj służy do owijania na zewnątrz witrażu.
H służy do łączenia szkła z jednej i drugiej strony.
Y służy do owijania na zewnątrz z tym tylko iż można wstawiać w okno bez zakrywania profilu lub w drewnianą ramę.
C jest to profil wypukły na zewnątrz jak bochenek chleba, co chce każdy uzyskać z metody tiffaniego,jest stosowany zamiast profilu U.
Hr jest także profil wypukły do łączenia z dwóch stron szkła jak H.
Prace wykonane tą metodą są bardzo estetyczne. Nic dziwnego, że zajmują wysokie oceny na konkursach. Jest tylko jeden problem ciężko się lutuje. Temperatura topnienia takiego szprosu wynosi 183stopniC, topi się w mgnieniu oka i powstają dziury, ale można dojść do wprawy. Ładniej to wygląda jak się pocynuje z zewnątrz, trzeba trochę poćwiczyć na sucho aby dojść do wprawy. Szprosy po patynowaniu uzyskują kolor czarny. Do lutowania tych profili najlepszy jest topnik w żelu parafinowy, lub świeca parafinowa. Ładnie tęż to wygląda z łączenia metody Tiffaniego i tradycyjna metoda witrażowa. Próbowałem sam je wykonywać ale nie opłaca się za dużo zachodu. Lepiej kupić.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lutego 2012, o 16:33 
Offline

Dołączył(a): 28 listopada 2010, o 02:00
Posty: 18
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
witajcie, wiem że to stary temat ,ale zapomnieliście o jednej podstawowej sprawie ,jak uzyskać taki ładny jednolity i gładki lut ????????????????????????????????????????
po co takie forum czemu ma służyć ,ja chcę się czegoś nauczyć ,tylko nie piszcie że mogę skończyć kurs ,bo z takim myśleniem to to forum niczemu nie służy można przejść na gg,może nie da się jednoznacznie odpowiedzieć ? ja chcę by ktoś doradził mi jak zrobić ładny lut na wisiorze ,czy do tego potrzeba lutownicy za 500 czy 10zł jakiej cyny itp.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lutego 2012, o 23:09 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2012, o 02:00
Posty: 15
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
ja55r Z mojego bardzo skromnego doświadczenia mogę podpowiedzieć , aby spoinka była ładna nie oszczędzamy cyny , lutownica nie ważne czy 10 -500 zł.musi być gorąca!! inna sprawa że te droższe jakoś lepiej się sprawują (80w-100w) wystarcza na spoko, chyba że lutujesz duże płaszczyzny to w tedy dwie lutownice i na zmianę np. lewa strona lamp z kaboszonów , oczywiście na sucho nic nie idzie więc i kwasiku nie żałujemy .
Grot lutownicy nie może być ,,pusty '' , jeśli coś lutujesz a nie wyjdzie to popraw od razu puki ciepły lut, pamiętaj na sucho nic nie lutujemy ani nie poprawiamy .Jeśli coś więcej to myślę że doświadczeni koledzy dopowiedzą z czego i ja chętnie skorzystam . A i jeszcze ,nie lutuj kombinowaną cyną która nie jest czysta bo na powierzchni lubią wyskakiwać parchy i do grota coś się przykleja , ciągnąc lutownicą lut staraj się jej nie odrywać od punktu przyłożenia do punktu styku przecięcia (tiffany) no to tyle tak na szybko .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 lutego 2012, o 23:11 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2012, o 02:00
Posty: 15
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Sorki powinno być jar55


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 lutego 2012, o 00:10 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 24 października 2007, o 02:00
Posty: 318
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 3
Woda lub olej lutowniczy. Olej lepszy bo nie pryska. Lutownica i cyna LC60. Dalej trudno pisać, bo jak ze wszystkim -trening czyni mistrza. Po prostu cwicz. A, odnośnie lutownicy, to najważniejszy jest dobry grot. Zdecydowanie polecam 60 do 80W dobrej firmy.

_________________
Czasopismo Witrażowe | Lampy Witrażowe | Forum Witrażowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 lutego 2012, o 16:37 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
:cry: Kolega jar55, ma problem z lutem przy lutowaniu wisiorków :cry: , i oburza się na nasze forum :!: . Radzę poszukać odpowiedniego forum o wisiorkach :idea: :arrow: , my raczej zajmujemy się witrażami, a nie biżuterią :lol: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 lutego 2012, o 20:04 
Offline

Dołączył(a): 28 listopada 2010, o 02:00
Posty: 18
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
brogre, znam to forum, bardzo je lubię, pracuję różnymi technikami,nie od razu muszę robić witraż do katedry ,jak widać dostałem odpowiedź zgodnie z tematem , czyli ,są ludzie co rozumieją o co mi chodziło ,a tiffani to metoda witrażu ,czyli dobre forum .
Tubass2 i jendrek , bardzo wam dziękuję w bardzo prosty i przystępny sposób dowiedziałem się co i jak ,trochę popracuję i poprawię błędy ,ale przynajmniej wiem na co zwrócić uwagę dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 lutego 2012, o 21:16 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2012, o 02:00
Posty: 15
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
jar55 jeśli pomogło to super , wytrwałości i ciągłości w lutowaniu ( a ino ładnie i gładko )


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO