Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 00:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy da się
PostNapisane: 31 sierpnia 2009, o 21:00 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Czy drut srebrny można zlutować naszą cyną LC60? Pytam w kontekście biżuterii witrażowej. Przegrzebałam sieć i wyczytałam, że srebro lutuje się palnikiem na cegle szamotowej i wytrawia zanieczyszczenia w kwasku cytrynowym. Czy ktoś ma doświadczenia w tym temacie? Może jednak lutownicą się da zrobić coś takiego ale z ozdobnikiem ze srebra? http://www.etsy.com/view_listing.php?li ... _gallery_5
Przy srebrze się nie upieram, mogę wydłubać drut miedziany z przewodu elektrycznego. Ale to nie koniec, kto wie co to jest GA? Jezeli drut srebrny ma 22 GA i 0,6mm http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... K:MEWAX:IT
to czemu 24 GA ma 0,5mm http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... K:MEWAX:IT
Pa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sierpnia 2009, o 21:38 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja spotkałem się z cyną z domieszką srebra. Jest jaśniejsza i nie ciemnieje tak jak zwykła cyna. Może udawać srebro. Widziałem biżuterię oprawianą w taśmę miedzianą i lutowaną właśnie tą cyną - wyglądało to przywozicie.
Mam koleżankę która zajmuje się srebrem i ona to robi palnikiem gazowym bo zwykła lutownica jest za słaba. Na allegro można kupić cynę z domieszką srebra ale ona nie nadaje się podobno do lutowania bigoterii srebrnej, Do tego musi być jakaś specjalna cyna dla jubilerów. No i palnik też nie każdy się nadaje bo musi mieć bardzo wąski płomień.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy da się
PostNapisane: 31 sierpnia 2009, o 22:52 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marlena napisał(a):
Czy drut srebrny można zlutować naszą cyną LC60?


Można. Trzy lata temu wlutowywałam do drobiazgów srebrne kółeczka pod srebrne łańcuszki i się trzymają do tej pory. Nie wiem jakiej próby, ale był to hurt - ok. 50 sztuk w woreczku. I normalna lutownica to była.
Nie wydłubuj Marlenko drutu z izolacji, bo będziesz musiała go wyrzucić. Taki drut jest lakierowany (chyba?) i go nie wlutujesz. Chyba, że zetrzesz ten lakier papierem ściernym. Jak próbowałam, to nie wychodzi to równo i później są takie smarki z lutu, bo on złapał to obdarte, a obok miedź świeciła.
Ja kupiłam sobie drut miedziany (a może mosiężny - nie pamiętam, ale wlutowuje się) i cienki i grubszy na allegro. Jako też blaszki różnej grubości. Te srebrne kółeczka też tam można. Sprawdziłam - 50 szt. ok. 10 zł. I drucik srebrny też tam kupisz. A znajoma zrobiła sobie znajomości w skupie metali kolorowych (a może one szlachetne) i odkładają jej tam miedź w różnej formie. Ostatnio takie pasy szerokości ok. 2cm, które używa po zwinięciu w spiralę jako podstawki do witraży przestrzennych albo też jako wypełniacz między szkiełkami. Ciekawie to wygląda. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 sierpnia 2009, o 23:34 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wydłubuję drut z izolacji już od dłuższego czasu za poradą Al_uzji i z użyciem chirurgicznego skalpela oraz drewnianej deski do krojenia, co by paluszków skalpelem nie udzkodzić. Wykręcam z niego zawijaski na zawieszki i elementy wzmacniające konstrukcję jak tu http://www.easyart.fora.pl/images/galle ... 423-wm.jpg Ale przyznaję, że masz rację, drut z cewki (za przeproszeniem, że się tak wyrażę) jest czymś pokrywany i jest do...hmmm, yyyy, tego... no... znaczy ... do skupu metali kolorowych :-) Nawet próba mechanicznego usunięcia powłoki jest do ... skupu rówwnież. No i stąd moje pytanie czy zakupienie drutu ze srebra jest celowe, czy traktując wodą lutowniczą i LC 60 da się zrobić kuleczkę na końcu i czy antyoksydant utrwali efekt? A może patyną chemiczną go po całości?
Pa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 września 2009, o 04:08 
Offline

Dołączył(a): 5 września 2007, o 02:00
Posty: 32
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Lutowanie srebra cyną jest możliwe, ale mało eleganckie (sztuka cierpi). Srebro lutuje się lutem srebrnym (nie zbyt drogi i łatwo dostępny w sklepach internetowych np „Szafir”). Jako topnika można użyć boraksu zwilżonego wodą, a lutować daje się nawet mikro palnikiem na propan-butan. Wymaga to pewnej wprawy, ale po kilku nieudanych próbach poradzisz sobie.
Miedziany drut z cewek i transformatorów pokryty jest emalią, najlepiej rozpuścić ją jakimś rozpuszczalnikiem organicznym (aceton, ksylen, benzyna ekstrakcyjna czy nitro – zależnie od rodzaju emalii).
Koszulki z przewodów najłatwiej ściąga się w dwie osoby. Jedna chwyta w szczypce odizolowaną końcówkę (około 5 mm) a druga oburącz (jedna dłoń za drugą) ciągnie izolację wzdłuż przewodu. Odcinek przewodu nie może być zbyt długi ( 1-1,5m) i musi być w miarę prosty (bez skręceń). Idzie błyskawicznie o ile izolacja nie przylega zbyt ściśle i średnica drutu nie jest zbyt mała.
Pozdrowionka Marlenko, mam nadzieję, że jakoś Ci to pomoże.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 września 2009, o 07:41 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jerzy, kiedyś widziałem jak ściąga się izolację (emalię) z drutu miedzianego. Bierze się aspirynę lub inną tabletkę z salicylanem. Najlepiej jak najtańszą. Za moich czasów brało sie polopirynę. Kładziemy tabletkę na stole. Na tabletkę drut. Naciskamy gorącą lutownicą i jednocześnie przeciągamy drut. Emalia zostaje rozpuszczona. Tylko uważajmy na wydobywający się przy tym dym i zapach. Jest nieprzyjemnie gdy pociągniemy nosem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 września 2009, o 08:29 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nie ma nic prostszego - emalię z drutu ściagam tak :!: :idea: :
owy drut, któren może i być zwinięty w kłębek, wrzucam do denatury ( albo jakiegoś innego lepszego wina ) :lol: i po wyjęciu traktujem go płomieniem goroncym jak serce moje dla Beni Embarassed . Dla kosmetycznego wyglądu przeciągam go jeszcze między ściernym papierem ( drobnoziarnistym ) :!: . Czysty i błyszczący, on ci, staje się, jak również pięknie się z cyną łączy :idea: :arrow: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 września 2009, o 08:30 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
To zciąganie emalii z drutów (nawojowych) to mordęga w ten czy inny sposób :cry: - lepiej wziąć zwykły przewód elektryczny ze sklepu o symbolu DY podając przy tym przekrój przewodu w mm kwadr. czyli dla przykładu podaję:
DY 1mm kw. - to średnica 1,1 mm
DY 1,5 mm kw. - to średnica 1,36 mm
DY 2,5 mm kw. - to średnica 1,76 mm
DY 4,0 mm kw. - to średnica 2,25 mm
DY 6,0 mm kw. - to średnica 2,83 mm
DY 10,0 mm kw. - to średnica 3,5 mm
DY 16,0 mm kw. - to średnica 4,5 mm
Wyższych przekrojów nie ma (w postaci drutu), ponieważ występują jako splot cieńszych drucików (linka).
gdzie D- oznacza drut
Y - oznacza izolację polwinitową.
Te druty nie są niczym powlekane, jedynie trzeba przetrzeć z talku,
którym są powlekane przy procesie produkcji, ale to "pikuś" bo wystarczy woda lutownicza, której i tak używamy.
Taki drut świetnie się odizolowuje zwykłym nożem przymocowując drugi koniec w imadełku (lub przywiązać do klameczki) :P
Niektórzy(semikolon) klameczki w drzwiach używają także do prostowania takiego drutu, przeciągając oburącz zaczepiony drut na klamce w obie strony(oczywiście jest to klamka służbowa w pracy) :mrgreen:
A wracajac Marlenko do lutowania srebra cyną...
wielokrotnie lutowałem łańcuszek srebrny cyną "90" i spokojnie da się lutować, ale... jak to dobrze Jerzy ujął, to niszczenie sztuki, poza tym cyna z czasem ciemnieje, no i oczywiście jest mniej wytrzymała.
Pozdrówka 4 All :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 września 2009, o 18:24 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marlena napisał(a):
czy zakupienie drutu ze srebra jest celowe, czy traktując wodą lutowniczą i LC 60 da się zrobić kuleczkę na końcu i czy antyoksydant utrwali efekt? A może patyną chemiczną go po całości?


Co do zasadności kupowania srebra, to się nie wypowiadam.
Na rozum mnie się wydaje, że antyoksydant może zabezpieczać lut i srebro na podobnej zasadzie. A patyna? - chyba będzie inny efekt na różnych metalach, ale czort wie. Jak chcę mieć patynę na tych drutach, to je przeciągam lutem, żeby było pod nią podłoże jednakowe.
Jeżeli kuleczka ma być taką kropelką z lutu, to mnie się przypomina się rozmowa z Dawidem. Pytałam się go, jak uzyskuje się na gładkich pięknych spoinach krople lutu (widziałam gdzieś takie coś wypracowane do ostatniego szczegółu). I on mi oczywiście powiedział w formie mini-wykładu (na kolacji to było). W związku z czym od razu zapomniałam jakich tam literek i cyferek używał. Lutuje się czymś innym, co ma dłuższy czas topnienia, albo zastygania, albo co. I jak ma to coś dłuższego, to można w trakcie lutowania "wyciągać" te kropelki, sopelki, łezki, itp. Fachowcy, pomóżcie! O czym mówił Dawid?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy da się
PostNapisane: 1 września 2009, o 18:33 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marlena napisał(a):
Ale to nie koniec, kto wie co to jest GA?



Te symbole oznaczają grubości drutu:
22 GA - 0,6 mm
21 GA - 0,7 mm
20 GA - 0,8 mm
itd.

Hi, hi - to nie ja taka mądra, to ze strony
http://www.wizaz.pl/forum/showthread.ph ... 350&page=2.
Oni tam bawią się biżuterią srebrną.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO