Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 22:06

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 28 stycznia 2011, o 21:33 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Temat się rozwija, więc przez następny domysł wpadł mi do łba pomysł :roll: .

Oglądałem kasetony reklamowe z plexi, podświetlane krawędziowo. Wyczytałem w sieci, iż litery, które są prezentowane jako napisy na takim banerze są piaskowane na tylnej ściane. Czyli pod wpływem piaskowania powstają mikro wyrwy, które rozszczepiają światło padające z któregoś boku(diody LED lub neonówka)i powodują ich świecenie.
Przyklejenie w tym miejscu liter z folii matowej nic nie da, ponieważ musi nastąpić ingerencja w strukturę materiału, a nie jego pokrycie.



Przez domniemanie, gdyby cały bok pleksi lub szyby wypiaskować, wówczas świeciłaby cała powierzchnia.

Obyłoby się bez morki aluminiowej, lusterek i innych gmerek ;) .

Pozdrawiam

PS. Można zastosować mleczną pleksi, ale następuje zbyt duże tłumienie światła.
Czym dalej od krawędzi tym światło jest słabsze.

W przypadku opisanym powyżej, światło ma swobodny dostęp do każdego miejsca.
A gdyby od tyłu podkeić folię lustrzaną, efekt byłby może lepszy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 stycznia 2011, o 00:16 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
Masz rację kent - z tym odbłyśnikiem dobry pomysł.
No może trochę roboty z tymi pineskami, ale faktycznie wszystko zależy
od tego jakiego rodzaju szkło użyje Witrażysta, bo będą miejsca mniej lub
bardziej przezierne.
Co do logo na pleksie to robiłem takie kinkiety z tym,
że frezowałem napisy i linie a boki przy diodach były przezroczyste:

W przypadku witrażu można dać paski diód dookoła wsunięte w profil,
który jest maskowany matowaną linijką pleksy wsuwaną w ten profil.
To jest zaledwie 5 - 6 mm grubości. Są sprzedawane takie gotowce:
http://www.trim-pot.com.pl/produkty.php ... egoria=283
Podobnie robiłem u gościa podświetlane schody (krawędzie) z tym że
oświetlenie było delikatne. Zresztą takie jak ktoś chodzi do kina są
właśnie w schodach, żeby ocalić swoje ząbki i inne części ciała ;)
Oczywiście trzeba sobie dobrać słabsze lub w przypadku większego witraża
mocniejsze LEDy - i mocując do bocznych ścianek ustalić kąt padania światła na odblaskową tylną ściankę.
Jest jeszcze sprzedawana optyka plastikowa do LED-ów ale to już inna bajka.
U mnie MPK oświetla w opisany przez Kolegę kenta duże gabloty z rozkładami jazdy tramwajów -
na dodatek zasila je z panelu baterii słonecznej na zadaszeniu przystanku. Efekt bardzo dobry.
Ja jednak ciągle opcjuję przy równomiernym oświetleniu i zagęszczeniu diód
świecących prostopadle w tylną ściankę witraża przez matową folię.

Serdecznie pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 stycznia 2011, o 00:24 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Kolego Semikolon

W następnym tygodniu będę miał kabinę piaskującą, więc temat przerobię.

Pozdrawiam Kolegę ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 stycznia 2011, o 00:27 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
kent napisał(a):
W następnym tygodniu będę miał kabinę piaskującą, więc temat przerobię.

Pozdrawiam



Też poluję na allegro na małą kabinkę, tylko nie wiem jakiej granulacji
piasek.... :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 stycznia 2011, o 00:28 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
do szkła 90


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 stycznia 2011, o 00:30 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
No tak coś czytałem, że 80-90 daje ładne efekty.
Dzięki :P
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 stycznia 2011, o 14:51 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Na temat gablot do reklam logo lub coś innego radzę udać się do szyldziarzy. To co opisywałem właśnie jest praktykowane przez nich. Między innymi podświetlane folie naklejane na pleksi, szybie oraz piaskowane powierzchnie. Witraże również ładnie się reprezentują. Tylna ściana nie może być wykonana z foli lustrzanej gładkiej. Jak ktoś uważa, że lustra są zbędne może stosować folię lustrzaną tylko na bokach,a nie na plecach gabloty.

Co do piaskowania i granulacji materiału ściernego to wszystko zależy co chcemy uzyskać. Do matowienia-piaskowania szkła lub pleksi używa się również i szkła, nie tylko piasku.
Uziarnienie, twardość i kształt ziaren piasku ma na celu utworzenie matowej powierzchni na materiale piaskowanym. Jeżeli chcemy piaskować metale twarde polerowane używamy piasku kwarcowego o krawędziach ostrych-tłuczeń. Do piaskowania brązu, mosiądzu, aluminium stosujemy taki sam piasek kwarcowy jak do szkła o ziarnistości 0,3-0,5mm. Natomiast do piaskowania materiałów ze sztucznego tworzywa jak plexi stosuje się drobny kwarc ze stępionymi krawędziami, to znaczy który był używany już kilkakrotnie do obróbki innych materiałów. Granulacja 90-120. Lub uzyskany z młynów kulowych.
Szkłem piaskujemy chcąc uzyskać bardzo małą prawie niewidoczną granulację wgłębień-szorstkość, lub po obróbce zgrubnej 80-90. Często wygładza się przed wypolerowaniem napisów kształtów i. t. p.
Podczas piaskowania należy zwrócić szczególną uwagę aby nie przetrzymywać pistoletu w jednym miejscu, robią się wgłębienia i efekt jest brrr. To jest kwestia wprawy. Aby niepożądaną niekiedy zbytnią szorstkość matowanych tym sposobem szkieł, można złagodzić przez zanurzenie lub posmarowanie pędzelkiem miejsc piaskowanych 10% kwasem fluorowodorowym, co powoduje otrzymanie matu zwanym satynowym w wyniku czego bardziej możemy uzyskać załamanie światła.
Serdecznie pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 stycznia 2011, o 15:19 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeszcze jedno, Panie Kent proszę zauważyć, że zdjęcie gabloty logo, które Pan wstawił jest robione pod dużym kątem co daje efekt, natomiast zbliżając się do prostopadłego patrzenia na przeciw tego logo załamanie światła będzie znikome. Takie efektywne zdjęcia właśnie wykonują marketingowi ludzie, którzy wiedzą jak podejść klienta przez włożenie małego wysiłku a uzyskanie max ceny. Można taki efekt uzyskać przez piaskowanie grube to znaczy do 0,5cm jako pryzmowe. Najpierw się w pleksi grubej ok 1cm frezuje wgłębienie stożkiem 45stopni na stronę to znaczy 90 stopni w całości. Następnie robi się delikatny mat, pomimo, że mat pozostaje po frezie lub polerujemy co daje jeszcze większy efekt załamania światła.
Uzyskanie takiego czegoś w witrażu ? Efekt witrażu dają szkła kolorowe robione ręcznie.
Serdecznie pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 stycznia 2011, o 20:18 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Dziękuję za wyczerpujący wykład.
Na wstępie swoich postów zaznaczyłem, iż jest to "Pomysł przez domysł". W związku z tym domyślam się, iż Pan się domyśla niespodziewania się z mojej strony przeciwstawnego zdania. A jeżeli je posiadam, to chyba z wiadomych wszystkim względów, zostawię je dla siebie.

Mogę wywieść tylko ogólną konkluzję, iż to, że ktoś widzi lub robi latami coś według ustalonych prawideł, nie oznacza dla mnie żadnej autorytatywnej i słusznej koncepcji. Każdy może się mylić lub nie do końca wykorzystać właściwości materii. Jeszcze raz Wielkie Dzięki za wkład w podkład.

Semi -podałem Ci granulację 90, ponieważ piasek o który mi chodziło jest syntetyczny i nie potrzeba stosować do niego folii do piaskowania, która jest b.droga. Wystarczy zwykła folia plotterowa stosowana do wyklejania reklam w plotterach tnących. Standardowy piasek może nie ma takich właściwości i należy się podeprzeć alfredowskim esejem.

Pazdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 stycznia 2011, o 11:28 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam serdecznie. Panie Andrzeju ja co wiem z własnego doświadczenia i nabytej wiedzy staram się przekazać Wszystkim. W moich słowach nie należy pod żadnym względem doszukiwać się jakichkolwiek złośliwości, uszczypliwości, sloganów, wrogości lub jakich innych wartości podstępu. Ja proponuję wreszcie zakopać ten toporek wojenny Houk.
Pozdrawiam serdecznie Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO