Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 00:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 26 stycznia 2011, o 22:07 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wiem Treborku, że jesteś dusza człowiek.
Ale w kolejnych Twoich zdaniach jest kasa, cena, kokosy, czyli w sumie biznes. ;)
Czyli jak to dzisiaj mówią? - "młody, wykształcony i z miasta". ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 stycznia 2011, o 22:24 
Offline

Dołączył(a): 28 sierpnia 2010, o 02:00
Posty: 120
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
nono pochwalam działanie dla idei ale trzeba żyć i dać żyć innym
można zrobić wszystko bo jak ktoś umie to i ja zrobię ale

i tu wszyscy wiedzą co chciałem napisać


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 stycznia 2011, o 23:59 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Ważne, że dobrze rozumiemy o co chodzi i dobrze się bawimy
...a przy okazji ... Jak śpiewała Rin'ka. kufereczek stóweczek daj Boże..

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 stycznia 2011, o 09:56 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witraże Jędrka są podświetlone diodami. Czy można zobaczyć jakiś schemat? Ja chciałbym zaprojektować coś w rodzaju modułu zamkniętego, vide Kent, coś co byłoby zamknięte szczelnie tak, by światło nie przedostawało się na ścianę. A jednocześnie musi być proste i tanie. I jeszcze jak najbardziej płaskie (!). Dostęp do wymiany oświetlenia musi być prosty. Jakieś dwa szybkie wkręty, bądź zatrzaski.
W tym momencie widzę to tak: Skrzynka, rama z drewna (czarna z zewnątrz) zrobiona np. u ramiarza. Listwy o szerokości 2 - 3 cm. Głębokość, czyli wymiar od ściany do powierzchni witraża, uwarunkowany rodzajem zamontowanego oświetlenia, ale ideałem jest jak najmniejszy wymiar (najbardziej płaski). Pod witrażem mleczna plexi. Na witraż nałożona z zewnątrz rama obrazowa. Z tyłu musi być miejsce na schowanie kostki elektrycznej do podłączenia moduły do elektryki. Chodzi o to, że całość podświetlanego obrazu wieszamy na przewodach wystających ze ściany. Coś jak kinkiet. Moduł jest szczelny. Światło nie wydostaje się na zewnątrz oprócz oczywiście witraża, gdzie powinno świecić. Opisałem jak to widzę. Mam tylko problem z elektryką. Jestem nawet w stanie to zrobić, tylko może ktoś podpowie jak rozwiązać podłączenie by było PŁASKO !


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 stycznia 2011, o 10:56 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 24 października 2007, o 02:00
Posty: 318
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 3
Projektując swoje ramy zajęło mi to 3 miesiące i wiszą w pracowni witraże i każdy jest inaczej "oprawiony"
1. Rama drewniana - gwarantuje izolację i możliwość swobodnego korzystania z wkrętów. Stosuję o wysokości 20 do 30mm. Koszt ramy 30x40 to około 40zł, ale szukając można trafić na oferty poniżej 20 zł.
2. LED to 12V, czyli bezpieczne zasilanie. Taśma do kupienia poniżej 20 zł za 1mb (Allegro, dystrybycyjnie są to krążki po 5mb)(wystarczy zwykła bez ochronnej warstwy silikonu)
3. Instalacja baterii wewnątrz odpada, bo zajmują miejsce i wystarczy na świecenie w trybie ciągłym z pełną mocą na 10 do 30 godzin. Akumulatory są dobą opcją ale trzeba ładować. Aby wydłużyć czas pracy trzeba zainstalować elektronikę z czujnikiem ruchu (20 do 50 zł), która co pozwala na wydłużenie czasu do wymiany lub ładowania do miesiąca. Czyli albo często zdejmujemy, albo doładowujemy. Ja wybrałem doprowadzenie zasilania przewodami a właściwie linkami stalowymi, które jednocześnie służą za element nośny (dwa haczyki w ścianie lubh suficie, izolacja, doprowadzenie zasilania do linek i świecei bez ograniczeń)
4. Koszt zasilacza zaczyna się od 20 zł. Pamiętajcie, że standardowy LED to niecałe 5W na 1 mb taśmy (ważne przy wyborze zasilacza - warto zawsze wybrać nadmiarowy o co najmniej 20%)
5. Tło potrzebne jest zawsze gdy stosujemy szkło katedralne, bo będzie widać LED'y co psuje kompozycję. Można wreszcie pójść na sprytny kompromis, który zastosowałem w Baśniach Polskich. Margines witraża, który zasłania LED'y jest nieprzezierny a sama treść dowolna. W przypadku braku marginesów polecam papier (mleczna folia jest zdecydowanie lepsza ale to znacznie podwyższa koszty)
6. Pewne problemy pojawiają się przy dużych witrażach. Przy rozmiarze 70x100 musiałem zastosować silniejsze LED'y (droższe) i lepsze ich maskowanie, ale efekt jest zadowalający.
7. Najlepiej taśmę LED (samoprzylepna) wkleić do ramy wokół całego obwodu, ale w wariancie oszczędnościowym (co zrobiłem w swoich kolekcjach) w przypadku mniejszych rozmiarów (do 30x40 sprawdziłem) można oświetlać z dwóch dłuższych stron.
8. Raczej odradzam mocowanie witraży wkrętami do ramy. Łatwo uszkodzić szkło. Polecem stosowanie kleju termicznego (nie sprawdziłem tylko jego sprawności po kilku latach, ale będę czekał cierpliwie).
Ostateczny efekt jest zadowalający no i co najważniejsze, witraż może cieszyć oko nie tylko na oknie, czyli wprowadzamy go pod strzechy.
9. Przed podłączeniemnależy sprawdzić połączenia i izolację, bo cierpliwość zasilaczy jest ograniczona i przy nadmiernym wkorzystywaniu ich wytrzymałości po prostu się palą, czyli są do wyrzucenia.
10. Największą zaletą tego rozwiązania jest efekt końcowy - równo, ładnie, wg mnie zdecydowanie lepiej niż wykończenie taśmą lub ceowniczkiem. Poza tym, co równie istotne - wykończenie boków nie musi być rygorytyczne, gdyż zasłoni je krawędź ramy!

Powodzenia a szczegóły, tak jak pisałem wczesniej w 1 nr Barw Szkła, czyli za miesiąc.

_________________
Czasopismo Witrażowe | Lampy Witrażowe | Forum Witrażowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 stycznia 2011, o 15:53 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
fagonio nie wiem jakich rozmiarów ten witraż?
Pytam, ponieważ jeśli na dużym rozmiarze dasz diody dookoła chowając
je za ramkę może nie doświetlić środka witraża.
Trzeba wczuć się w "klimat" pomieszczenia w którym będzie wisiał.
Ja jednak pokusiłbym się o ramkę z profilu Alu czernionego np. za witrażem mleczną pleksę i diody przyklejone (paski) choćby ("glue-ganem") pistoletem z klejem na gorąco.
Jeśli chodzi o schematykę podłączenia, to nie ma specjalnie co rysować,
na taśmie z LED-ami oznaczona jest polaryzacja "+ -" podobnie w zasilaczu. Paski można ucinać i sztukować w dowolnym miejscu
łącząc je cieniutkimi przewodami ze sobą pamiętając o biegunowości.
Ale na pewno taniej wyjdzie rama drewniana -pomalowana.

Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 stycznia 2011, o 22:07 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Andrzej, ale te diody mają jedną wadę- są punktowe i... drogie, no i najczęściej mało voltażowe. Stąd im dalej je od szyby usunąć tym lepiej a najlepiej pomiędzy dać coś rozpraszającego światło. Może jednak tak się zdarzyć, że trzeba oświetlić tyko dany fragment by coś uwypuklić, wtedy dioda jak znalazł.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 stycznia 2011, o 22:33 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
To prawda Treborku, ale to że są jak to mówisz małowoltażowe to nam
nie przeszkadza - nie musimy mieć oświetlenia na 230 V~.
Są diody LED tańsze standardowe bardziej rozpraszające i są takie
o podwyższonej luminancji i jaskrawości, gdzie 1 sztuka ma 3 lub 4 Waty a jej jaskrawość obecnie dochodzi do 10 kandeli,
podczas, gdy standardowa LED ma tylko 1cd.
Takie mają mały kąt rozproszenia i są stosowane do np. wysokiej jakości latarek rowerowych.
No - trzeba potestować, ledy mogą dać dobry efekt przy szkle półprzeziernym.
_____________ *______________
W tej chwili jestem mocno "wgryziony" w temat oświetlenia diodowego LED,
ponieważ testujemy na terenie zakładu wszelkiego rodzaju żarówki budowane z modułów diodowych,
jak również przemysłowych paneli bryzgoszczelnych, bo będziemy "uciekać" od oświetlenia żarowego,
które jest bardzo gotówkożerne.
Niestety w tej dziedzinie również przodują koledzy o bardziej wydłużonym kształcie oczu :mrgreen:
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 stycznia 2011, o 13:55 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam

Pomysł przez domysł ;) .

Zamiast stosować matową szybę czy folię, można by zastosować aluminium wzorkowane tzw.morka/skórka pomarańczy 0,5mm 1mx2m 2,7kg. Jest to cienka blacha aluminiowa przypominająca skórkę pomarańczy, znakomicie rozpraszająca światło. Do nabycia w hurtowniach metalu.

Rys.1- morka w dużym powiększeniu


rys.2- morka w pomniejszeniu


Należałoby pokryć całe dno kasetonu taką morką (lekko tnie się nożyczkami). Diody umieścić na około ramki i w przestrzeni środkowej w skupiskach ciemniejszego szkła( oczywiście należy przeprowadzić próby). Każdą diodę w przestrzeni środkowej przykryć dużą srebrną pineską tapicerską (jako odbłyśnik) i może wywiercić w główce kilka małych otworków, aby na witrażu nie było jej widać jako ciemnego punktu.



Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 stycznia 2011, o 18:52 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam serdecznie.
Przeczytałem wszystkie propozycje. Ja jeszcze podsunę jedną.
Ramka czy drewniana czy aluminiowa ma pewną wysokość-(grubość). Na jej wysokości są montowane ledy, tylko z tą różnicą, że pod spód wkładamy paski lustra ( są przyklejane) silikonem do ramki. W tym przypadku paski lustra mają szerokość w zależności od wysokości ramki 2-3-4-5-cm i długość w zależności od długości ramki. Lustra-paski klei się pod pewnym kątem aby światło z lustra nie padało bezpośrednio na witraż tylko na tylną ścianę ramki (prościej mówiąc na plecy ramki witrażu). Tył czyli plecy witrażu wykłada się jak wspomniał Kent folią aluminiową nie gładką lecz jak łezki lub coś podobnego. Wówczas światło z ledów odbite od luster pada na folię aluminiową odbija się w różnych kierunkach i ponownie odbija się od luster i pada na witraż rozprowadzając równomiernie na całej powierzchni. Do pasków lusterek klei się ledy jak wspomniał semikoln. Lustra ustawia się w zależności od wysokości(grubości) ramki samemu spraktykować. Najlepiej podłożyć kawałek listewki drewnianej pod jeden bok i przykleić na silikon.
Pasy luster mogą być łączone, tego i tak nie widać ponieważ są pod witrażem.
Ktoś powie, że lustra są drogie. Nieprawda. Należy udać się do pierwszego koło nas szklarza i spytać się gdzie on wyrzuca odpady szklane, a tam znajdziecie czego dusza zapragnie, lub pogadać ze szklarzem aby paski zostawił a w jakiś sposób zrewanżujecie się. Ja w taki sposób załatwiłem sobie lustra, że mi starczy na długo i jeszcze dłużej.
Pozdrawiam serdecznie Albert
Zapomniałem. Witraż od środka to znaczy gdzie znajdują się ledy (światło) lutów nie należy patynować czarną patyną. Ponieważ czarna patyna zamiast odbijać promienie światła je pochłania. Natomiast patyny miedzi, brązu i.t.d. odbijają światło. Najlepiej pokryć OXYDONTEM lub lakierem bezbarwnym.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO