Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 16:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 8 listopada 2009, o 20:56 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Zrób kilka witraży ze zwykłego szkła okiennego, dla wprawy, taniej wyjdzie i nie szkoda szkła jeśli coś pęknie. Najpierw jakiś prosty, geometryczny, kilka prostych i łuków, następny bardziej skomplikowany. I to w zasadzie wystarczy żeby zobaczyć jak się zachowuje szkło, jakie błędy się popełnia przy przyklejaniu taśmy i jak idzie lutowanie. A potem zabierz się za szkło kolorowe. Z książek w zasadzie niczego więcej się nie dowiesz bo to tylko suche informacje. To już więcej znajdziesz w necie. Takie jest moje zdanie


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 listopada 2009, o 21:27 
Offline

Dołączył(a): 23 września 2009, o 02:00
Posty: 55
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ależ Panie i Panowie..
Zapraszam do galerii i sami oceńcie jak mi idzie. Co do książek to właśnie stamtąd zaczęrpnąłem podstawowej wiedzy. Mam zamiar kupować również książki angielskie, ale najważniejsze są ćwiczenia.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 listopada 2009, o 21:47 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
No fakt , widzę, że masz przynajmniej 2 polskie książki. Widać to po wzorach. Myślę, że dobrze Ci idzie. Mozę troszkę poprawić lut - spoiny ( choinka),
Na zjazdach, kursach możesz się praktycznie dowiedzieć jak dobierać, układać szkło, na co zwrócić uwagę i tp. Nie znalazłem tego w książkach. inna sprawa jak masz zacięcie artystyczne to sam do tego dojdziesz, tyle, ze okrężną drogą i troszkę drożej.
Ale tak trzymać !!!

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 listopada 2009, o 17:31 
Offline

Dołączył(a): 23 września 2009, o 02:00
Posty: 55
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Treborku,

może tej choinki nie powinnienem pokazywać, ale to jest mój pierwszy (drugi) witraż, który zrobiłem, czyli prostolinijne cięcia oraz lutowanie to było to na czym chciałem się skupić. Pierwszy mój witraż nie nadawał się do wykończenia bo strasznie rozpuszczał mi się klej od taśmy po lutowaniu po za tym użyłem oleju stearynowego zamiast wody lutowniczej. Przy okazji robienia tejże choinki również dopuściłem do rozpuszczenia kleju i wypłynięcia na zewnątrz jednakże już mogłem odnotować postępy. Gwoli ścisłości w choince wystąpiło niechciane naprężenie i szkiełko pękło. Przy okazji irysów już było o wiele lepiej, chociaż też na rogu wystąpiło naprężenie i w konsekwencji pęknięcie szkła. Następny witraż oznaczony nr 3 to generalnie powtórne przećwiczenie tego czego się nauczyłem bez powtarzania błędów. Owych błędów się ustrzegłem, jednak lut nadal nie był zbyt wspaniały. A witraż 4 czyli motyl pozwolił mi sądzić, że jednak potrafię udoskonalić swój lut. Witraż 5 nad którym w chwili obecnej pracuję to już witraż ze szkła produkcji amerykańskiej. Niebawem pokażę w galerii. Co do książek to mam jeszcze 3 nowe (angielskie), ale są to książki o tym jak zrobić lampę (nie kopułową), kilka super "wandbilderów" oraz kilka szablonów. Niestety jakoś mam utrudniony dostęp do książek, które chciałbym mieć najbardziej.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 listopada 2009, o 17:48 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Powodzenia ropz. Jeżeli uważasz że dasz radę to już jest duży sukces, ale proponuję Ci kupić płytę DVD Nindża w e-art.
Z tego nagrania dowiesz się bardzo dużo. Więcej niż w książkach co nie jest napisane. Można powiedzieć że jest to kurs nie tylko dla zielonych ale również dla profesjonalistów.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 listopada 2009, o 18:53 
Offline

Dołączył(a): 23 września 2009, o 02:00
Posty: 55
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ależ oczywiście, że zapoznałem się z obydwoma filmami produkcji Panów z easy-art. Z tymże z początku pierwszą osobą, która zainteresowała się witrażami była moja własna mama. Niestety jakoś w to dalej nie wszedła w odróżnieniu ode mnie, gdzie ja już tkwię w tym po samo bagno ;P


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 listopada 2009, o 18:19 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A więc głowa do góry i nie załamuj się jak coś nie wyjdzie. Trening czyni mistrza- a jeżeli już tak daleko zabrnąłeś to dalsza droga już będzie łatwiejsza.

powodzenia Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 listopada 2009, o 20:32 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Widzę, ze najwięcej problemu sprawia ci lutowanie,
Może kilka moich rad.Każdy pewnie ma własne sposoby, często lepsze od moich, to wyprostują to co zakręciłem.

Ja mam stację lutowniczą 80W. Teraz twierdzę, ze trochę za mała dla lasek cynowych, ale sobie radzę.
Najpierw okładam oklejone taśmą szkło na szablonie i usztywniam go albo ramką, albo cieniutkimi szpilkami. Dla mnie to ważne bo mi się nie przesuwa szkło w czasie lutowania.
Następnie łapię ( cynuję) punktowo w newralgicznych miejscach. Następnie poprawiam na całe ścieżki lutu, ale nie na 100%.
Następnie odwracam na "lewą" stronę i lutuję całe ścieżki po kolei. Nie zawsze da się od razu, więc po ostygnięciu lutu wracam do miejsc niedolutowanych. Staram się by lut z lewej i prawej strony stanowił całość a spód był dość równy.
Teraz ponownie odwracam na prawą stronę i nadlewam cyny tak by stanowiła lekko wypukły lut.
Po skończeniu lutowania ( lut nierówny) przeciągam gorącym grotem lutownicy - dość szybko w celu wyrównania lutu. Najtrudniej wychodzą węzły, ale z czasem dojdziesz do takiej wprawy, że lut będzie prawie równiutki.
Pamiętaj, że czasem nierówny lut stanowi piękną ozdobę witraża, więc nie zawsze i nie wszędzie trzeba go wyrównywać.
Na końcu sprawdź spód czy nie trzeba coś poprawić. Życzę powodzenia .

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 listopada 2009, o 21:26 
Offline

Dołączył(a): 23 września 2009, o 02:00
Posty: 55
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trebor,

robię tak samo jak Ty. Usztywniam całą pracę szpilkami. Następnie rzucam małe kropelki lutu po uprzednim posmarowaniu węzłów wodą lutowniczą i pierwszą stronę lutuję. czasami jedną linię po kilka razy i wiem, że to jest błąd. Staram się od tego odzwyczaić. I na tejże stronie pozostawiam płaski lut, natomiast z drugiej strony nakładam lut wypukły. Czasami jednak trzeba coś poprawić po drugiej stronie. Samo lutowanie na wellerze 80W zajmuje sporo czasu zwłaszcza kiedy używam tylko lasek. Cały czas zabieram się za szukanie dobrego spoiwa w postaci drutu 4mm lub 3 mm, ale nie wiem gdzie go mogę w miaro tanio kupić w detalu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 listopada 2009, o 21:31 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Ja mam laski i to troszkę denerwuje. Jeśli masz gdzieś znajomego złotnika to może ci pomóc przewalcować laskę na cieńszy drut.
Zastanawiam się czy ktoś by nie zrobił dla nas takiej walcownicy.
Jeśli nie za droga to chętnie bym kupił taką . Może być własnej roboty i mało dokładna.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO