Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 18:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 12 stycznia 2013, o 01:26 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 24 października 2007, o 02:00
Posty: 318
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 3
Tutaj rada jest prosta. Książka przychodów i rozchodow a VAT obowiązuje dopiero po przekroczeniu odpowiedniego obrotu. Życzę jak najwyższych obrotów, czyli zmierzenia ku VAT. Nadgorliwość w tym względzie nie jest wskazana.

_________________
Czasopismo Witrażowe | Lampy Witrażowe | Forum Witrażowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 stycznia 2013, o 02:05 
Offline

Dołączył(a): 3 lutego 2009, o 02:00
Posty: 76
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A ja już walczę drugi miesiąc:-) Nie było łatwo a teraz jest jeszcze ciężej :-)))
Po konsultacjach z zaprzyjaźnioną księgową wybrałem księgę przychodów rozchodów, jestem też podatnikiem Vat
Generalnie wybór formy opodatkowania to sprawa indywidualna, Najlepiej poczytaj o każdej możliwości, zastanów się na jakich klientów chcesz się nastawić / praktycznie wszystkie sklepy to vatowcy/, jakie będziesz miał koszty i jak będziesz funkcjonował. Dopiero na tej podstawie możesz coś wybrać.
Ja aby otrzymać dotację musiałem zaliczyć obowiązkowo kurs internetowy "Jak założyć własna firmę " . Jeden z modułów tego szkolenia poświęcony jest formą opodatkowania, krótko opisane wady i zalety Znajdziesz to pod adresem www.akademiaparp.gov.pl Pewnie i tak będziesz to musiał zaliczyć wiec możne warto zrobić to wcześniej :-)))))
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 stycznia 2013, o 11:50 
Offline

Dołączył(a): 6 listopada 2012, o 02:00
Posty: 31
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Donoszę uprzejmie, że wczoraj miałem komisję dotyczącą mojego wniosku o dofinansowanie i rozpatrzony on został pozytywnie. Przyznali mi 18.000.

Jeśli chodzi o sposób, w jaki zamierzam funkcjonować i koszty, to tak:
- mam lokal na pracownię (w domu) - właściwie to już jest pracownia, więc koszty wynajmu odpadają.
- kwalifikuję się na "mały zus" przez dwa lata, więc tu też zmniejszam koszty
- z dotacji z PUP-u przeznaczam 5.400 na materiały (bo tyle max można), więc przez jakiś czas nie będę musiał ładować kasy w szkło.

Ze względu na ewentualną konieczność wystawiania faktur vat, zastanawiam się nad zarejestrowaniem się jako vatowiec od razu - bez czekania na przekroczenie obrotu.
Odnośnie podatku dochodowego, myślę o karcie podatkowej, albo książce przychodów i rozchodów.
W tym drugim przypadku mam jednak ograniczone możliwości generowania kosztów - chyba tylko koszty eksploatacji samochodu i zakup materiałów (czynsz za lokal itp odpada)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 stycznia 2013, o 18:48 
Offline

Dołączył(a): 12 marca 2012, o 02:00
Posty: 29
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ile max mogą dać na otworzenie działalności?
Czy dotacje są różne w różnych miejscowościach/województwach?
Rozumiem,że trzeba przedstwić jakiś kosztorys na co przeznaczę tą gotówkę.
Jeżeli to nie tajemnica,czy możesz napisać na co chcesz przeznaczyć kasę? 5400 materiały.A zostaje 12,600 ???


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 stycznia 2013, o 20:34 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2009, o 02:00
Posty: 124
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
zielony rosomak@
nie pakuj się na starcie w vat - zobaczysz, czy masz zamówienia z koniecznością wystawienia faktur vat;
zawsze zdążysz, a jak od początku jesteś płatnikiem vat to już tego nie cofniesz;
Wszystko zależy, jakie będziesz mieć zamówienia;
obecnie, mało komu są potrzebne vat-oskie faktury, a większość woli mniej zapłacić;


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 stycznia 2013, o 21:54 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Zgadzam się JWAR. VAT to ostateczność. Jak się wejdzie to już nie można się wycofać. Najlepiej zaczynać od najprostszej formy opodatkowania. ja byłem w korporacji na samozatrudnieniu. Potem założyłem własny biznes i VAT został. Nie mogłem się go pozbyć.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 stycznia 2013, o 22:51 
Offline

Dołączył(a): 6 listopada 2012, o 02:00
Posty: 31
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
OK - dzięki za podpowiedzi związane z vatem. Pozostaje kwestia wyboru formy opodatkowania od ewentualnego dochodu.
Fagonio, może jako doświadczony właściciel pracowni podpowiesz? Księga czy karta podatkowa?

Witek666 - nie wiem jak jest w innych województwach. W moim PUP-ie (Kielce) dają 18.000 - nie ma mniej ani więcej. Oczywiście trzeba dokładnie wypisać na co przeznaczasz kasę, wniosek jest dość obszerny.
I trzeba go wypełnić poprawnie za pierwszym razem, musi też być absolutnie kompletny, bo nie ma możliwości modyfikacji. Dlatego warto próbować dotrzeć do kogoś kompetentnego w urzędzie, kto przejrzy go przed przyjęciem.
Są takie różne "logiczne" zagwozdki - np. jak jest pytanie o stan cywilny, to nie wystarczy wpisać jaki. Trzeba dołączyć załącznik: akt ślubu, wyrok rozwodowy, akt zgonu... chociaż nigdzie o tym nie jest napisane.
Tak samo jeśli już prowadziłeś kiedyś działalność jakąkolwiek - nie wystarczy, że napiszesz jaką i kiedy. Zaświadczenie o wykreśleniu z ewidencji. No i takie tam różne "niespodzianki"....

A jeśli chodzi o kasę to tak:
- 30% można na materiały (5400)
- 30% na auto, jeśli jest używane (5400)
- 5 % na reklamę (900)
- reszta na urządzenia (ja wpisałem komputer, drugą szlifierkę, skaner, drukarkę laserową, stację lutowniczą, stół składany do prezentacji)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 stycznia 2013, o 01:02 
Offline

Dołączył(a): 3 lutego 2009, o 02:00
Posty: 76
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
w każdej PUP-ie jest inaczej :-))))


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 stycznia 2013, o 11:21 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Zielony Rosomaku sprawę formy opodatkowania uzgodnij z miejscowym urzędem skarbowym. Zacznij od najprostrzej formy opodatkowania, np. karty podatkowej. Nie wiem czy to wogóle jest możliwie, bo nie wiem jak stanowią przepisy. Karta podatkowa daje swobodę bo nie musisz prowadzić dokumentacji, ale nie możesz też odliczać kosztów. Z drugiej strony urząd nie interesuje się Twoimi dochodami. Opłacasz tylko stałą opłatę miesięcznie. Gdybym miał taką szansę na pewno bym od tego zaczął. Następna forma to rozliczanie na ogólnych zasadach. I tu konieczna jest książka przychodów i rozchodów i prowadzenie papierów. Możesz sobie wtedy wrzucać w koszty, np. zakup materiałów. Rozliczasz się z wykazanych dochodów z rocznym PIT. Następny etap , jak wyżej, plus książka zakupów i sprzedaży VAT. Comiesięczna konieczność składania raportów VAT-7. Dobrze widziane jest przez urząd skarbowy comiesieczne wpłacanie nadwyżek VAT (nie czepiają się tak). Jeśli zbiegiem okoliczności zdarzy się zwrot VAT - to kontrola urzędu jest pewna na 100%. Prowadzenie tych dokumentów to strata czasu i mnóstwo nerwów. Dlatego precz z VATEM !!!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 stycznia 2013, o 13:15 
Offline

Dołączył(a): 6 listopada 2012, o 02:00
Posty: 31
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dzięki serdeczne - trochę mi się rozjaśniło. Reszty dowiem się u źródeł, czyli w odpowiednich urzędach, ale to za jakiś czas, bo teraz czekam na wypłatę środków z PUP-u. Dopóki nie wypłacą, nie mogę dokonywać żadnych formalnych posunięć pod rygorem anulowania dotacji.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO