Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 14:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 stycznia 2013, o 22:45 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2013, o 02:00
Posty: 3
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam wszystkich!!! Jestem zielony, ale zamierzam się głęboko wtajemniczyć w temat robienia witraży. Mam praktycznie wszystko tylko nie szlifierki do szkła.
Proszę o poradę, od czego tak naprawdę powinienem zacząć (mam ochotę na lampy i przeszklenia w drzwiach wewnętrznych)? na jakie problemy mogę napotkać na samym początku (zaznaczam że do tej pory zrobiłem 1 aniołka i 2 choineczki i lut mi się zabardzo nie podoba)?
W necie można zobaczyć filmy, gdzie lut kładzie się jakby się woda lała z lutownicy, co bardzo mi się podoba. Czy długo trzeba się wprawiać aby tak kłaść lut? A może to zasługa chemii? Mój lut jest nierówny i jakby brudny, wydaje mi się że to dlatego że nie mam salmiaku (czy salmiaka?).
Trochę dużo pytań jak na początek, ale mimo wszystko proszę o podpowiedź.
Będę odpisywał raczej wieczorami i nie codziennie, więc jeżeli zamilknę rto na pewno nie na długo :D :D :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 stycznia 2013, o 23:12 
Offline

Dołączył(a): 12 marca 2012, o 02:00
Posty: 29
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
jak nie wiesz jaką cynę stosować,to ją kup w sklepie z art.witrażowymi.Jest to zwykła ,czysta cyna lc60,bez żadnych topników-salmiaków,czy kalafoni.Lutowane elementy posmaruj,nie żałuj szuwaksem o nazwie lut oil,lub lat wasser.Ja używam przeważnie ten pierwszy.Też kupisz w takim sklepie.Przygodę zacznij od płaskiego witrażu.Jeden nauczy się jako tako lutować po 2-3 dnaiach,a drugi po 2-3 miesiącach.No i jeszcze dobra lutownica.Ja używam Weller 80 i 100W mocy.Powodzenia.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 stycznia 2013, o 23:18 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2013, o 02:00
Posty: 3
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dzięki? za podpowiedź, jak tylko dostane szlifierkę (najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu), to poćwiczę na prostych zawieszkach i dam znać jak mi poszło.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 stycznia 2013, o 23:24 
Offline

Dołączył(a): 12 marca 2012, o 02:00
Posty: 29
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
ćwicz bez szlifierki.Pierwszą zakupiłem po 5-6 latach.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 stycznia 2013, o 23:16 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2013, o 02:00
Posty: 3
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Już jestem. Zrobiłem pierwszą bardziej skomplikowaną zawieszkę (róża z 15 elementów - nawet nieźle wyszła). Próbowałem, jak radziłeś bez szlifierki, ale szkło bardzo nierównie się łamało i skusiłem się na szlifierkę. Jeżeli mogę coś doradzić początkującym takim jak ja, to raczej proponuję zakupić takową (tylko że trochę boli kieszeń ok 700 zł, ale warto). Nadal mam problem z lutem :cry: ma czarne zabrudzenia i nie da się tego wypolerować. Czytałem że to może być wina cyny. Jeżeli nie cyna to proszę o poradę, może podsunie mi ktoś jakiś specyfik? Może topnik mam nie taki, albo taśma miedziana jest zabrudzona???


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 stycznia 2013, o 02:27 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2012, o 02:00
Posty: 26
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Zabrudzona może być lutownica. Gdy się mocno rozgrzewa to po pewnym czasie robi się na niej czarny, łuszczący się nalot. Ja rozprawiam się z tym tak, że biorę do ręki płutno w kilkunastu warstwach i chwytam przez to ręką grot i ściągam. Tkanina nie może być sztuczna; bawełna albo lepiej lniana. Salmiak też raczej jest nieodzowny do czyszczenia grota.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 stycznia 2013, o 02:08 
Offline

Dołączył(a): 25 marca 2009, o 02:00
Posty: 107
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam Cię. Co do brudnych lutów posłuchaj kolegów: czysty lut bez domieszek topników najlepiej LC60 i czysty grot lutownicy niezależnie jakiego producenta. grot miedziany powinien być w stalowej osłonie - wtedy się nie utlenia i nie brudzi. Jeżeli będziesz przegrzewać możesz też wytapiać klej spod taśmy miedzianej - kolejne źródło brudów.
Moc lutownicy powinna być dobrana do wielkości spoin; do drobnych prac wystarczy 80w większych 100w . Dobrym rozwiązaniem jest lutownica z termostatem. Jeżeli 80 odłożysz na dłużej to też może się mocno nagrzać. Salmiak używam właściwie po zakończeniu pracy aby usunąć nagar powyżej stalowego kapturka, czyszczę grot w wilgotnej gąbce z celulozy (łatwo dostępna) można też tak schłodzić zbyt rozgrzany grot. Wytrwałości i powodzenia.
P.S. Dawid z easy Art nadal prowadzi kursy witrażu, spotkanie i wymiana doświadczeń na żywo - bezcenne :idea:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO