Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 19:21

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2009, o 12:14 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Semi, powinieneś zostać politykiem.
W każdym kontekście sadzisz drzewka zielonym w górę, ale dalej uważasz, iż zielonym w dół, też Ci pasuje ;) .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2009, o 12:22 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
:P Jestem na dobrej drodze......
Wałęsa też był elektrykiem :lol:
I mam też trochę z kobiety-polityka : kobieta zmienną jest ...
no i mam czasami "zły okres" :cry: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2009, o 20:19 
Offline

Dołączył(a): 29 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 60
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Kochani, czytam i czytam i nie mogę się nie wtrącić.
Obrazy, okna w holach, katedrach i w innych mniej użytkowych, a raczej ozdobnych miejscach róbcie z ołowiu, ale broń Was Panie Boże od ozdób dla ludzi, od przedmiotów do codziennego kontaktu i pomieszczeniach, w których żyjecie.
To świadome narażenie swojego zdrowia, rodziny i mniej świadomych klientów oraz znajomych.
"Ołów

Duże dawki soli ołowiu podrażniają śluzówkę żołądka. Ołów jest dobrze znana trucizną. Przewlekłe zatrucia ołowiem zdążają się u osób przewlekle przebywających w skażonym nim środowisku. Najbardziej narażeni są hydraulicy, garncarze, farbiarze, hutnicy przetapiający ołów, robotnicy czyszczący zbiornik po benzynie, pracownicy stacji benzynowych, policjanci dyrygujący ruchem ulicznym i palacze papierosów.

Ołów może dostać się do organizmu wraz z zanieczyszczoną nim wodą pitną. Ryzyko zatrucia jest tym większe w tych rejonach, gdzie woda jest miękka lub pochodzi z torfowisk, gdyż w takiej wodzie ołów łatwiej się rozpuszcza.
Ołów może być również wdychany:
- z kurzem,
- z dymem z papierosów (1 mcg na papierosa),
- w spalinach z benzyny ołowiowej ( emituje do atmosfery przeciętnie 2 kg ołowiu rocznie)
- wchłaniany przez skórę albo wchłaniany w żołądku z pożywienia, wody i dymu tytoniowego.

Przewlekłe zatrucie może zaczynać się następującymi objawami:
osłabienie mięśni i energii ciała, zaparcia, blada skóra i kolka jelitowa.
Charakterystyczne dla zatrucia jest pojawienie się wokół szyjek zębów szarawego rąbka ołowiowego, a także anemia, wstręt do9 jedzenia i uszkodzenie układu nerwowego objawiające się drżeniem mięśni i porażeniami.

Nadmiar ołowiu może równiez spowodować uszkodzenie czynności nerek, przemijająca lub stała ślepotę wywołana uszkodzeniem nerwu, drgawki i śmierć jeśli leczenie nie powstrzyma postępujących procesów degeneracyjnych, a chory będzie wciąż przebywał w skażonym ołowiem środowisku.

Podobnie w ostrym zatruciu ołowiem stwierdza się bóle brzucha, biegunkę, wymioty, mogą równiez wystąpić drgawki i porażenia."

Dlatego przy lutowaniunależy zachować szczególną ostrożność i wentylować pomieszczenie, a ręce myć dokładnie.
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Wybaczcie mentorski ton farmaceutce,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2009, o 21:22 
Offline

Dołączył(a): 13 lutego 2008, o 02:00
Posty: 235
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
o rany! a czy przy robieniu witraża metodą Tiffaniego też podobne zagrożenia są?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2009, o 22:04 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Człowiek naraża się bardzo już tym, że żyje, a jedno zagrożenie mniej czy więcej, co mi tam szkodzi.
A serio to dziwię się że dopuszczają ołów nawet w witrażownictwie. Wszędzie go wycofują a wręcz zabraniają

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2009, o 23:31 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2007, o 02:00
Posty: 700
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Lutowanie LC60 mi nie straszne, wietrzę, ale skoro iwka tak mówi, to nie chcę szkatułki z ołowianymi profilami, choćby cudnie i równiutko brzegi wyglądały. To ja już wolę moje nieokrągłe luty albo profile ocynk.
Pa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 marca 2009, o 08:54 
Offline

Dołączył(a): 16 września 2007, o 02:00
Posty: 202
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wszystkie wasze wątpliwości dotyczące trwałości olowianych wykończeń oraz lanych witraży metoda żywicy może rozwiać Przemek, który będzie na warsztatach II stopnia 27 marca u nas


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 marca 2009, o 15:19 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam Was,
Tak prawdę mówiąc, to dużo prawdy jest w tym, co pisze Trebor wystarczy obejrzeć "wiadomości" i już człowiek naraża się na nadciśnienie tętnicze :x i skraca sobie życie, więc po co jeszcze się narażać :!: Nie mówię, żeby nie robić witraży w ołowiu, bo co będzie w kościołach np? - nie widzę tego w innej technice (póki co...).
Produkcja szkodliwego i trującego azbestu została zakazana, więc eternit się zastępuje czymś innym, ale czy ktoś będzie robił wielki witraż okienny do obiektów sakralnych w "Tiffanym" ? - no nie wiem.
Kochani - reasumując opary ciężkich metali są zawsze szkodliwe i trujące, a więc nie tylko ołów, ale tak samo cyna-Sn cynk-Zn czy ZnAl. Trzeba pamiętać o tym, aby nie wdychać oparów i pracować w pomieszczeniu wentylowanym, czy przewietrzanym.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 marca 2009, o 18:54 
Offline

Dołączył(a): 29 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 60
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
To wszystko prawda, że bez witraży kościoły nie byłyby piękne, ale w prcy z chemią trzeba zachować szczególną ostrożność, bo często zagrożenie nie jest widoczne. Wybór oczywiście należy do nas, ale tu chodzi o świadomość i ie narażanie osób postronnych, a w szczególności dzieci. Oto jeszcze jeden fragment artykułu:
"Spośród metali największe zagrożenie dla zdrowia człowieka stwarzają kadm, ołów i rtęć. Ich wspólną cechą jest zdolność do kumulacji w organizmie ludzkim, długi okres biologicznego półtrwania i związana z tym toksyczność chroniczna. Są one szczególnie niebezpieczne dla organizmów młodych. " Rtęć i ołów mają zdolność parowania.
Buźka, Iwona


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 marca 2009, o 21:24 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
OOOOOOOOOOOOO... to ja już w wieku, ze mnie nic nie zaszkodzi hhhhhhuuuuuuuuurrrrrrrrrraaaaaaaa

Założę sie ze w najbliższym czasie ołów w witrażownictwie zastąpi się czymś innym. Już teraz widziałem witraże "mosiężne"

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO