Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 00:07

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 3 grudnia 2009, o 20:25 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witajcie. Wziąłem się w garść i zarazem zbulwersowałem się na kupno cyrkla. Za takie coś jak cyrkiel i kawałek do cięcia chcą ok 200zł, więc?
kupiłem większą przyssawkę za 1,50zł nożów mam kilka, dorobiłem z pręcika mosiężnego dł. 40cm ramię, dorobiłem uchwyt do trzymania noża i pręcika, (20min roboty)wkręciłem w przyssawkę śrubkę M5mm i razem do kupki poskręcałem i cyrkiel mi wyszedł za 30zł wraz z robocizną. Nóż wybieram i mogę sobie nim ciąć szkło do następnego witrażu.

Pierwszą próbę zrobiłem na szkle o grubości 8mm ze starego lustra kryształowego i wiecie co wyszło kółko co do milimetra. Gorzej było z oszlifowaniem, więc zaniosłem do szklarza dałem 10 i on mi na poczekaniu oszlifował. Ale zanim zaniosłem to miałem problem ze zmyciem powłoki lustrzanej- dopiero kwas siarkowy ze starego akumulatora to strawił, szkło zrobiło się idealnie czyste.
Ktoś pomyśli wariat z lustra kryształowego zrobił blat do stołu. Te lustro miało ok 150 lat i całe było jakby postrzelane(jakaś korozja).
Szklarz trochę napsioczył ponieważ stwierdził że szkło jest bardzo twarde podobne do luster kryształowych jak zrobił i zapłaciłem to mu potwierdziłem co mówił. Tylko się roześmiał. Stwierdził, że takiego sposobu nie znał z oczyszczenia lustra. Ale również dodał jak mu powiedziałem co było, że i tak już z niego by nic się nie zrobiło chyba, że oczyścić i ponownie położyć warstwę metalu.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2011, o 12:27 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Mati napisał(a):
albert235 napisał(a):
kółko jest wyciąć łatwo. A kto próbował wykorzystać nie kółko a otwór po kółku.
Albert


Albercie - toć to banalne. Otwór po kółku uzyskujesz w identyczny sposób, tylko zamiast nacinać zewnętrzną część (czyli tą, którą chcesz uzyskać), po wyciśnięciu, wydzięciołowaniu lub innych cokolwiekach, wystarczy unicestwić środek waląc w niego kilkukilowym młotem. W przypadku braku młota, ponacinaj (zarysuj) środek Nikkusiem (Marlenko to dla Ciebie :-)) i stuknij kulką w szkiełko tak, żeby się potłukło. Kulką noża oczywiście :-), albo dowolnym narzędziem zdolnym do stłuczenia szkła.
Pozdrowienia wszystkim.


Wracam ponownie do tego tematu, ponieważ nie jest to takie proste. Przeprowadziłem kilkanaście prób i na te kilkanaście udało mi się wyciąć jedno i to też z odpryskami. Jest sposób jeżeli ktoś ma maszynę TAURUS lub podobną ale musi mieć piłkę skręcaną. Wywiercić otwór i przez otworek przeprowadzić brzeszczot (piłkę) i wyciąć w szkle.
Ale jak ktoś nie posiada takiej maszyny to jak to zrobić. Mati z całym szacunkiem ale podany Twój sposób jest niewykonalny, ponieważ zawsze pęka szkło na zewnątrz.
Serdecznie pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2011, o 13:40 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ponieważ miałem trochę wolnego czasu opracowałem najtańszy cyrkiel na świecie do wycinania kółek w szkle z dokładnością co do 0,1mm. Dostępnego dla wszystkich zainteresowanych. Koszt cyrkla oprócz noża do szkła powinien zamknąć się w granicach 2 zł PLN
Do cyrkla jest potrzebny nóż który wszyscy posiadają
przyssawka do szkła
szpagat- sznurek lniany, który nie rozciąga się.
śrubka M6mm dł ok 1cm, lub krótsza

Budowa:
Przyssawka zawiera otwór 5mm, akurat ja taką posiadałem może być mniejsza z mniejszym otworem, wówczas należy zastosować mniejszą śrubkę.

Śrubka musi mieć łebek okrągły, nie sześciokątny ponieważ będą małe niedokładności w wycinaniu koła w szkle.

Szpagat dowolnej długości.

Śrubkę wkręcamy w otwór do przyssawki nie całkowicie pozostawiając miejsce na swobodne umieszczenie szpagatu ok 1,5mm. Szpagat nie może przesuwać się do góry.

Szpagat wiążemy w dolnej części naszego noża nie za główkę ale gdzie jest łączenie główki tnącej i rączki n. p. (Nikken), drugi koniec szpagatu wiążemy na końcu naszego noża przy główce (gałka) do pukania. Powstanie dowolna długość pętli ze szpagatu.

Chcąc wyciąć kółko w szkle o wybranej średnicy, przyklejamy przyssawkę do szkła.Bierzemy linijkę odmierzamy promień koła od środka śrubki do obrysu koła. Następnie (długość) szpagatowei pętli odmierzamy w taki sposób aby nóż prostopadle był do szkła i zaznaczonego miejsca promienia koła od środka śrubki, zawiązujemy na śrubeczce pod łebkiem szpagat. Powstanie pewna odległość od śrubki do noża, który powinien być w miejscu odznaczenia na szkle. W razie złego wymiaru przesunięcia noża względem punktu na szkle, należy skrócić albo wydłużyć szpagat do żądanego nam promienia koła.
Jeżeli długość jest już prawidłowa delikatnie naciągamy szpagat i obrysowujemy nożem szkło dookoła śrubki nie luzując szpagatu. Kółko w 100% będzie dokładnie wycięte co do 01mm.
Tym samym sposobem możemy wycinać elipsy, ale wówczas należy zastosować dwie przyssawki.
Serdecznie pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2011, o 13:48 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeszcze jedno szpagat na śrubce powinien się obracać wraz z przesuwającym nożem. Jeżeli nie będzie się przesuwał wówczas będzie powstawać t.z. spirala Archimedesa. Lub nierówny obwód koła.

Proponuję najpierw spróbować z ołówkiem na papierze aby dojść do wprawy.
Pozdrawiam serdecznie Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 2 stycznia 2019, o 13:11 
Offline

Dołączył(a): 11 grudnia 2018, o 10:07
Posty: 10
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
albert235 napisał(a):
szpagat- sznurek lniany, który nie rozciąga się.


Na początek przepraszam, że odkopuje taki stary temat :D
Chciałbym zapytać o radę, nie wiem jaki dokładnie sznurek wybrać do zrobienia szpagatu i chciałbym zapytać który z pośród tych sznurków lnianych będzie odpowiedni?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO