Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 20:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 10:36 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Czekamy na dalsze, mądre, dotykające molekuł wypowiedzi. Oczekujemy również na podanie odpowiedzi - co zrobić by krawędzie szkła nie były postrzępione. Dodam tylko, że głowica calowa i konturówka w moim przypadku mają taką samą gradację.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 20:20 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam brogre. Mam pytanko gdzie nabyłeś taką małą ściernicę?
czy to jest do szlifierek takich jak Kristal 2000S? Ja mam fi 19 a przydałaby się taka mała głowiczka. Jak przeglądam różne różności nigdzie nie mogę znaleźć.
Uchyl rąbka tajemnej konturówki. Wspominasz o średnicy 8mm.
Ponieważ mi pod nazwą konturówka kojarzy się farba do wypalania lub do malowania na szkle (na zimno).

Trebor chyba wiesz, że jak się pracuje to nie wolno myślami być u kochanki w pieleszach, no no. Patrz bo w czasie pracy ze szlifierką przytrzesz sobie koniec odprysku co prawda nie będzie ale pociurczy krew. Hi hi

Gdybyście mieli jakiekolwiek wątpliwości w molekułach to proszę zaglądnijcie najprzód do encyklopedii.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 20:26 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marlenko proszę bardzo myślę , że moja wiedza jest dla wszystkich ale nie dam rady jej opisać. Gdyby jednak coś trapiło oprócz spraw eks małżeńskich to proszę pytaj otwarcie jak nie na forum to na PW
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 20:30 
Offline

Dołączył(a): 4 września 2007, o 02:00
Posty: 119
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
jeśli mogę coś wtrącić :-)
przychylam się do wypowiedzi Alberta.
Ostatnio z Michem pobawilismy się w wymiany kamieni, dlatego, że oczywiście nasze krawędzie też były postrzępione :-)
nie ma to większego znaczenia przy Tiffanym (jeśli kamień jest oczywiście mocno zatępiony- dlatego na naszych warsztatach osoba kupująca "testuje" swoją szlifierkę, by inni jej ten kamień zjechali :-)

natomiast przy mozaice kształtowej witrażowej, ma to już duuuuże znaczenie, dlatego, że fuga wyeksponuje wszysktie zadziory... więc do rzeczy:
ziarnistość ściernicy, oraz kierunek szlifowania - tu Albert się wypowiedział w 100% rzetelnie i nie będę powielał wątku
natomiast aspekt, który nie został poruszony, a ma gigantyczne znaczenie (może przeoczyłem) to prędkość obrotowa kamienia...

i tutaj skrupulatnie mistrz ceremonii szlifowania MICHU jednoznacznie stwierdził, że im większa prędkość tym mniej zadarć...:-)
więc wystarczy tylko zwiększyć kamień z 19 na 25mm i do tego soft i masełko drodzy Państwo masełko :-)
(możliwe niestety rozp tylko przy kristall2000s, przy Twojej musiałbyś wymienić kratkę - szkoda, że się nie poradziłeś, przed kupnem)

Pozdrawiam kolorowo


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 grudnia 2009, o 21:25 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witaj Dawidzie. Co masz na myśli pisząc masełko i soft- co to jest?
Tak to prawda im większa prędkość obrotowa i mniejsza siła styku (docisku) to mniej odprysków, ale jeżeli ziarnistość będzie duża to i tak kicha.

Dlaczego ? grudka kamienia szlifującego jeżeli uderzy z dużą prędkością w szkło i tylko go zarysuje nic nie odpryśnie. Ale jeżeli ona uderzy z dużą prędkością gdzie przekroczy wytrzymałość molekularną szkła to nastąpi odprysk. Tak samo się ma to do wszystkich materiałów szlifowanych- następuje wybijanie cząsteczek materiału przez tarcze szlifierskie.

Dlatego stosuje się różnego rodzaje płynów aby było jak najmniejsze wybijanie cząsteczek. Dość.
Dlatego Dawidzie zapytywuwam jakie masełko i jaki soft?
pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 00:16 
Offline

Dołączył(a): 4 września 2007, o 02:00
Posty: 119
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
no troszkę uprościłem :-)

masełko - to znaczy, że idzie jak po maśle :-)

soft - tak nazywa się ściernica z małą ziarnistością,

pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 11:30 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
albert235 napisał(a):
Witam brogre. Mam pytanko gdzie nabyłeś taką małą ściernicę?
czy to jest do szlifierek takich jak Kristal 2000S? Ja mam fi 19 a przydałaby się taka mała głowiczka. Jak przeglądam różne różności nigdzie nie mogę znaleźć.
Uchyl rąbka tajemnej konturówki. Wspominasz o średnicy 8mm.
Ponieważ mi pod nazwą konturówka kojarzy się farba do wypalania lub do malowania na szkle (na zimno).



A weźże przepatrz ofertę znanych nam hurtowni :idea: :!: . Tam zauważysz napewno taką o jakiej mówię :lol: 8-) . Dodatkowo służy ona jeszcze do robienia otworów. A nazwy hurtowni nie podaję celowo z powodów kryptoreklamy :? Każda z głowic jakie są dostępne na rynku, pasuje do tej szlifierki, ponieważ wszystkie głowice są uniwersalne i zamienne.
Oczywiście polecane jest także posiadanie odpowiedniej wkładki do kratki :D
A co do nazw jakich używam, to wydały mi się one adekwatne do tematu. Z malowaniem farbami raczej wiele wspólnego one nie mają, ale każdy rozumie, tak jak czyta :shock: ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 11:51 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dawid Zborowski napisał(a):
no troszkę uprościłem :-)

soft - tak nazywa się ściernica z małą ziarnistością,

pozdro



Kurde, mistrza się nie poprawia Embarassed Z ziarnistością to jest tak - im większa ziarnistość tym głowica jest "gładsza". Dlatego też podział ziarnistości głowic jest taki jak w przypadku papierów ściernych.
A ziarnistość papieru określają liczby na nim podane. Im ta liczba większa tym papier jest gładszy. Podane wartości oznaczają ile ziaren korundu przypada na określoną jednostkę powierzchni.
Analogicznie głowice - soft to jednak głowica o gradacji większej niż ta do szlifowania zgrubnego.
Jeszcze raz przepraszam Embarassed i nadmieniam, że nie była to żadna krytyka :roll: : ani na poziomie atomowym, ani molekularnym ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 11:55 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dzięki brogre za obfite i wyczerpujące wyjaśnienie.
Będę szukał wierteł widiowych lub korundowych z uchwytem (adapterem) do tego przystosowanego. Natomiast, że takie coś pasuje do szlifierek różnego typu to nie wiedziałem. Za co jeszcze raz dziękuję. Pozdrów Broncię.
Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 12:08 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
brogre mistrza się nie poprawia.

Jeżeli już piszesz o ziarnistości to pisz w sposób dokładny i poprawny;

Jeżeli ziarnistość jest większa to mniej wchodzi ziarenek korundu na mm2

Jeżeli ziarnistość jest mniejsza to więcej ziarenek korundu wchodzi na 1mm(kwadratowy)

tak to się ma do wszystkich materiałów ciernych (kamieni, papierów itd)

Mistrzowie napisali jednak poprawnie ale to należy umieć odczytać, jak się nie rozumie lepiej zapytać jak ja to zrobiłem HOUK

Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO