Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 19:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 12:34 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
W drodze wyjątkowego bardzo dokładnego wyjaśnienia jak pisze Dawid po zmianie głowicy zmieni się prędkość obrotowa. W zasadzie prędkość obrotowa wrzeciona szlifierki pozostanie taka sama.

Ale zmieni się prędkość obwodowa głowicy na zewnątrz- to znaczy przy tej samej prędkości obrotów wrzeciona szlifierki- przy większej średnicy głowicy prędkość obracanych się granulatów ciernych na zewnątrz głowicy będą posiadały większą prędkość i z większą prędkością będą obrabiały szkło.

Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 13:23 
Offline

Dołączył(a): 4 września 2007, o 02:00
Posty: 119
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
ok ok
dziękuję za interwencję :)Albercik
ale i brogre ma rację... (a jak piszę pierdoły to Waszym wręcz obowiązkiem jest mnie poprawić - nie jestem alfą i romeem :-) )

troszkę wydaje mi sie trza doprecyzować temat
może w ten sposób, by potomni się pokapowali?

soft - małe ziarna, czyli drobnoziarnisty, o dużej granulacji - ilości granulek (ziarenek) na cm2

czyli chyba chodzi o odmienność spojrzeń na granulację w stosunku do ziarnistości.

cholerka gdyby nie to forum, to człowiek wcale by się nad takimi rzeczami nie zastanawiał :-))

reasumując temat szlifowania:

im "drobniejszy kamień" - soft, tym mniej odprysków
im drobniejszy kamień i większa prędkość obrotowa (większa średnica kamienia) tym szybciej i tym mniej odprysków
im lepsza technika docisku - tym mniej odprysków
im prawidłowszy kierunek szlifowania - patrz wyżej

Pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 16:36 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
no i to byłoby na tyle BRAWO

Albert mam taki kamień o średnicy 8 mm, ale nim raczej doszlifowywuję głębokie wcięcia ( choć mam już piłę i nie jest mi już bardzo potrzebny do szlifowania). Używam go jako drugi kamień ( nad pierwszym). Kupiłem go - nie pamiętam gdzie - ale bez jakiś problemów, co do wiercenia otworów nim, to nie robiłem tego bo mam od tego wiertła.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 19:42 
Offline

Dołączył(a): 23 września 2009, o 02:00
Posty: 55
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Obróbka skrawaniem nie ma tutaj nic do tego i jest to marne porównanie. Chcąc obrobić materiał w obróbce skrawaniem (bynajmniej nie będzie to na pewno szkło) trzeba użyć narzędzi (frezów) najczęściej z materiału wykonanego z węglika spiekanego i płytek nakładanych na owe narzędzie czyli diament.

Pozostawmy obróbkę skrawaniem na szarym końcu bo to w zupełności nie to. Czyli z początku tematu chodziło o nacisk noża, a ja pytałem o gradację kamienia do szlifowania szkła (będąc niemalże pewnym, że to jest właśnie to) to teraz nagle piszecie, że jednak chodzi o gradację kamienia, a nie o nacisk noża. Wg mnie najbliżej prawdy jest albert, choć tutaj przydałaby się większa wiedza z zakresu materiałoznawstwa.

Swoją drogą staram się szlifować szkło z mniejszym naciskiem. Do końca nie udaje mi się zlikwidować odprysków, ale już jest lepiej. Z czasem z pewnością dokupię i kamień o mniejszej (super-soft) gradacji.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2009, o 21:54 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witaj ropz.
Jest bardzo trudno wytłumaczyć zjawiska zachodzące w czasie obróbki szkła. Odniosłem się tu do cząsteczek szkła i ich spójności międzycząsteczkowej o to tylko się rozchodzi, a jak będziesz obrabiał i czym to jest inna paa kaloszy.

Istotny wpływ na obróbkę szkła ma materiał jakim obrabiamy szkło. Zobacz co napisał Dawid na końcu. Jeżeli zastosujesz mechaniczny posuw o bardzo małej prędkości to również nie będziesz miał odprysków, ale ręka inaczej chodzi- i to jest to.
A szkło jak wiadomo jest materiałem twardym ale kruchym

Zauważ, że szkło również możemy ciąć (przecinać ) silnym strumieniem wodnym.
Bodajrze jak się nie mylę to Kent o tym pisał lub podał stronę gdzie można było takie coś zobaczyć. w tym rodzaju cięcia jest właśnie wytrącanie cząsteczek szkła od siebie. A tak naprawdę szlifowanie jest to tak skomplikowana sprawa, że trudno jest to określić w kilku zdaniach

Najważniejsze i zarazem podstawowe sprawy to zacytuję Dawida patrz wyżej.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 grudnia 2009, o 10:01 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
Mówta co chceta, ale ja tutaj zgadzam się w 100% z Brogerkiem; im wyższa liczba na papierach ściernych,
tym mniejsza ziarnistość - i to samo z kamieniami.
a odpryski i tak są, były i bedą .... kwestia tylko jak duże i jak bardzo nas to irytuje :?
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 grudnia 2009, o 11:08 
Offline

Dołączył(a): 4 września 2007, o 02:00
Posty: 119
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
yyy... następny rozbiera ziarno na molekuły:-)

przecież i bronek i albercik i ja mówimy o tym SAMYM

małe ziarna - drobnoziarnistość daje dużo ziarenek na obszarze kamyszka do szlifu robienia, co daje większą liczbę ziarenek na tym kamyszku (gradacja)

natomiast wydaje mi się, że na tym etapie TEMAT JEST ZAKOŃCZONY, chyba, że chce ktoś dodać coś nowego :-) i nie ma co rozwlekac tutaj kto, co czym, ważne, że autor pytania został usatysfakcjonowany..

... a został? bo ucichł siakoś takoś ??? :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 grudnia 2009, o 13:00 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Heh,
Chłop już taki jest, że lubi ... rozbierać, ale oczywista też się zgadzam z Wami i uważam "walkę" na ringu z molekułami za zakończoną :mrgreen:
Pozdrawiam molekularnie :P


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 grudnia 2009, o 17:39 
Offline

Dołączył(a): 23 września 2009, o 02:00
Posty: 55
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Już wszystko wiemy i możemy zamykać temat, chociaż żaden temat jeszcze nie został na tym forum zamknięty


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 grudnia 2009, o 17:48 
Offline

Dołączył(a): 7 lipca 2009, o 02:00
Posty: 187
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
no i dobrze... tematom zamkniętym mówimy zdecydowane "nie" :-) w szklanym temacie nic się nie zamyka i nie kończy... odwieczny ruch...niekończąca się historia...
hehe ale mnie poniosło :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO