Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 10:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 26 maja 2009, o 19:51 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Masz rację, nie traktuję Twojego wywodu jako złośliwości. Raczej jako ciekawość.
A jeżeli chodzi o ciekawość, to ciekawi mnie tytuł literatury fachowej w której jest opisany ten proces. Chętnie bym - w wolnej chwili - ją poczytał.

Nie mam skłonności do wiwisekcji oczywistych spraw, ale tak, ad vocem, z Twojego wywodu wnioskuję, iż do połowy skłamałem :lol: .

Piszesz:
cyt 1."Gdyby olej smarował kółko i powierzchnię szkła nigdy by się nie zarysowało szkło".
cyt.2."olej nie dochodzi w momencie styku kółka ze szkłem, ponieważ jest wypierany przez kółko".
cyt.3."spróbuj po rozłamaniu spojrześć na miejsce nacinania wówczas zrozumiemy dokładnie pracę noża"

Czyli jak naleję na szkło oleju z butelki robiąc kąpiel olejową, to rozumiem, iż nie powinienem przeciąć szkła, tylko uskuteczniać po nim jazdę figurową. Jakoś ten sposób cięcia szkła dał u mnie wynik pozytywny.
Cząsteczki oleju podczas cięcia dostają się również w miejsce pracy ostrza i żaden mikroskop lub lupa tego nie dojrzy, chyba tylko mikroskop skaningowy. Molekuł oleju w tym miejscu jest tak mało, iż lupę można.... Embarassed . Oczywiście na pewno jest ich mniej niż z boku rysy.

cyt.4."Tak na marginesie diamentu nie smaruje się a jest ten sam efeky"
Porównanie noża diamentowego, też mnie nie przekonuje, ponieważ różnica w twardości między diamentem, a węglikiem spiekanym jest znaczna i ten pierwszy może służyć latami, natomiast drugi bez oleju do kilku cięć. Dlatego markietowe noże za psi pieniądz, posiadają tarczkę obrotową służacą do częstej wymiany kółka, gdyż, bez oleju szybko się tępią, kupowne z reguły przez osobniki nie mające żadnego pojęcia o cięciu. Do prac dorywczych.
Poza tym, twardy diament w czasie tworzenia rysy wypycha z czoła drobinki szkła, a kółko wyłamuje je na boki wraz z częścią oleju i dlatego nie widać go pod słynną lupą. ;)

Jeżeli natknę się na techniczne opłotki, z wielką uwagą wysłucham Twojego zdania.

Odnośnie cięcia, ośki i kółka, pozwólmy, by nad forumowiczami, raczej wytrwale krążyła twórcza jaskółka ;) .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 maja 2009, o 20:45 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Podaję literaturę którą można wykorzystać nie tylko do cięcia i uwag ale również wiele spraw związanych z obróbką szkła
tematy:
Zarys rozwoju obróbki szkła
Fizykochemiczne własnosci szkła
Technologia masy szklanej
Obróbka szkła ciągnonego i płaskiego
Obróbka szkła ciągnionego i profilowanego
Obróbka szkła płaskiego lanego
Obróbka szkła opakowaniowego
Obróbka szkła gospodarczego
Obróbka szkła optycznego
Obróbka szkła do lamp elektronowych
Złącza szkła z metalami
Złącza szkła z ceramiką

W każdym tym temacie który podałem jest kilka lub kilkanaście podtematów
Znajdziesz to wszystko w książce OBRÓBKA SZKŁA Wiktor Krześkowiak

Na temat noży posiadana wiedza jest zdobywana drogami różnego rodzaju, encyklopedie, książki jak materiałoznawstwo, maszynoznawstwo automatyka przemysłowa, fizyka i wiele innych jak również wszelkiego rodzaju nowości techniczne.
Pozdrowienia kolorowe śle Albert.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 czerwca 2009, o 07:16 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
No i zfrezowałem nożyk :mrgreen: - nawet pokusiłem się "potraktować" go
z obu stron :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ce2 ... a1918.html
i... muszę powiedzieć, że o wiele lepiej się pracuje, nie przysłania
tak linii cięcia.
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 czerwca 2009, o 14:59 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Muszę powiedzieć że ładnie wygląda nożyk frezowany.
Ja jak kupiłem to od razu pilnik w ruch i spiłowałem tak abym mógł widzieć kółko tnące na szkle i miejsce zaznaczone linją.
Głowiczka jest wykonana z miękkiego materiału.
Pozdrowienia i powodzenia życzy Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 czerwca 2009, o 20:55 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Są noże gdzie nie trzeba nic frezować. I dobrze leżą w dłoni. Mam takie. Kupiłem nawet pewnemu koledze na forum. Kup sobie taki Semikolon.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 czerwca 2009, o 21:12 
Offline

Dołączył(a): 6 września 2008, o 02:00
Posty: 242
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
fagonio o jakich nożach mówisz ?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 czerwca 2009, o 21:32 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja tak szczrze mówiąc miałem nóż za 24zł, który po 4 dniach odmówił posłuszeństwa cięcia i zaczął rysować mi szkło. Więc postanowiłem se fundnąć coś lepszego i nabyłem bo akurat taki znalazłem TOYO TC-96, solidny metalowa rękojeśći olej w środku i na dodatek szczelny. Do dziś tnę nim i nie wiem kiedy mi się zużyje. Ale jak mi odmówił posłuszeństwa pierwszy nóż to jeszcze kupiłem sobie dwa NIKKEN i PMT-999. Chyba mi wystarczą do długiej starości.
Tym Toyo pociąłem chyba 50m2 szkła różnej grubości i jak ciął tak tnie nadal, jeżeli te dwa pozostałe będą tak się spisywać to wystarczy mi na min 10 lat. pożyjemy zobaczymy.
Pozdrowienia kolorowe śle Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 czerwca 2009, o 06:38 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
fagonio napisał(a):
Są noże gdzie nie trzeba nic frezować. I dobrze leżą w dłoni. Mam takie. Kupiłem nawet pewnemu koledze na forum. Kup sobie taki Semikolon.


____________________________________________________________

Właśnie "dojrzałem" muszę mieć drugi przecież - wtedy się przekonam, który będzie w rezewie :D
Pozdrowienia,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 czerwca 2009, o 07:45 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Uayo napisał(a):
fagonio o jakich nożach mówisz ?


Witaj Uayo :-)
Widzę na forum, że niektórzy używają noży takich właśnie jak Semikolon. Nie twierdzę, że to błąd. Mnie ten nóż po prostu nie odpowiada. Miałem takie dwa. Nie dość, że nie widać kółka, to nóż się kręci. To niby ma być dostosowanie się noża do wycinanych łuków i krzywizn. Ale to przeszkadza. Rączka jest jednocześnie zbiornikiem oleju. I ta rączka właśnie zaraz sie wyłamała na gwincie. Jego zaletą jest niska cena.
Mam nóż "silberschnitt". Własciwie dwa. Pełna, ergonomiczna rękojeść. Kółko widoczne z przodu noża. Smarowanie to przejechanie od czasu do czasu po gąbce nasaczonej olejem. Zaden problem. Jego cena to 80 - 90 zł. Znajdę zdjęcie to wrzucę.
Pozdrawiam
Fagonio


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 czerwca 2009, o 09:47 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tu jest zdjęcie tego noża:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... c8ed9.html
Też mam taki, dzięki pewnemu koledze z forum ;) .
Jest pięknie opakowany w tubce, która służy jako podstawka do nawilżania kóła. Należy tylko ją obciążyć.
Rączka jest pokryta specjalnym plastikem, b. porowatym (jak papier ścierny). Wywinięty do przodu kołnierz oporowy, uniemożliwia obsuwanie sią palców.
Nic się nie obraca, nie kuca, a kółko - jak zgrabna dziewczyna - w oczy się rzuca ;) .

Firma Silberschnitt, opracowła inną wersje tego noża. Tak samo wygląda, lecz posiada specjalnie zprojektowane kółko tnące. Które ma setki laserowo wypalonych nacięć na bokach ostrza. Przebój, za grubo powyżej 300zł :cry: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO