Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 23:08

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2009, o 22:41 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Widzę brogre, że uważasz się za bardzo ścisłego człowieka ALE.
Jeżeli chcesz używać jakichkolwiek słów właściwie najpierw zajrzyj do odpowiedniej lektury i zobacz jakie mają słowa znaczenie. Nie staraj się pouczać kogokolwiek jeżeli brak Ci sympatyczny kolego podstawowej wiedzy, ponieważ różnie mogą przyjąć to różne osoby.
Fachowa literatura wszędzie mówi o cięciu szkła czy to diamentem czy kółkami utwardzonymi czy w nożach jakie my posiadamy to znaczy z węglików spiekanych (widia).
Rysować zarysować lub naszkicować to możesz sobie na papierze brystolu kartonie lub jakimkolwiek materiale do tego przystosowanym, możesz również robić to na dowolnych materiałach. Nazwę którą użyłeś jest to słowo używane pospolicie, nie mające odzwierciedlenia do cięcia szkła- można to przyrównać lecz nigdy zarysowaniem nie przetniesz szkła.
Ktoś może pomyśleć, że i gwoździem zarysuje i szkło pęknie ale nie tak jak się by chciało.
Pozdrowienia kolorowe śle Albert.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2009, o 23:25 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wysłałem Tobie Trebor wiadomość nie wiem czy doszła.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: no no
PostNapisane: 20 maja 2009, o 00:48 
Offline

Dołączył(a): 4 września 2007, o 02:00
Posty: 119
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
no no rozgorzała dyskusja wyedukowanych forumowiczów:-)

spróbuję sprecyzować zatem choć wydaje mi się, że ta dyskusja to troszkę forma określenia wyższości świąt jednych nad drugimi.

Fakt faktem jest, że szkło musi być w kilku kawałkach ...i jak do tego dojdziemy, czy piłą, rozgrzanym drutem, czy też krajaczem, nożem, patelnią, czy też lutownicą (zachęcam robiłem próby) nie ma większego znaczenia.

Tym bardziej nie rozumiem formy pozycjonowania się kto i jak to, bardziej wyedukowany jest.

Dla mnie sprawa jest prosta... brogre- by mógł nosić pomarańczową czapeczkę musiał szkła trochę naciąć, zrozumieć, nauczyć się i dla mnie jego wypowiedź jest autorytatywna.
FAGONIO - ze względu na gigantyczne doświadczenie mówi Wam "głową Panowie, głową, a nie siłą" i pomarańczową czapkę ma również więc patrz punkt wyżej:)

Moim skromnym subiektywnym oczywiście zdaniem, które powielam na warsztatach jest:
cięcie szkła - glasscutting (z mądrych książek wyczytałem;)) jest czynnością, która doprowadza do rozdzielenia szkła na kawałki.

i można to zrobić dwojako:
TNĄC JE - czyli od razu je rozdzielając, np. piłą,

oraz

ZARYSOWUJĄC - (kiedyś w staropolskim niepoprawnym wg Miodka "rysząc" ), czyli tworząc RYSĘ, nie nacięcie tylko RYSĘ na szkle (piosenka nawet na ten temat powstała bodajże Urszuli :-)))))) ) , kólkiem, diamentem, czy gwoździem;)))), by później je przeŁAMAĆ
czyli rozdzielić.
I w przypadku drugim, jedynie obie czynności wykonane razem można nazwać CIĘCIEM

ale to tylko moje skromne zdanie...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2009, o 06:52 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
Tak na prawdę, to nie wiem po co "łąpać sie za słówka" :?:
Szkło można porysować i zarysować jak karoserię samochodu, ale każdy wie o co chodzi w temacie.
Każdy ma swoje doświadczenie na ten temat, na pewno jak ktoś ma sporo malutkich nieregularnych kształtów do wycięcia i tnie np. 100 szt. to rzeczą wiadomą jest, że trzeba dać odpocząć rączce i wychylić np browara w międzyczasie :mrgreen:
Pogodnego dnia Panowie
pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2009, o 09:45 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
"Ja wiedziałem, że tak będzie, ja wiedziałem....." jak to mówi znany hodowca kur pan Zenek :lol: .
Nie zgadzam się z Tobą Albercie, że kogokolwiek pouczam; ja się tylko dzielę swoją wiedzą z innymi :? . Rozumiem również znaczenie słowa cięcie, i jak dotąd za żadne skarby nie udało mi się jeszcze przeciąć szkła nożem witrażowniczym. "Literatura wszędzie mówi"... ( jakoś nie słychać ); zadaję sobie pytanie czy wszędzie, uprawnia nas do przyjęcia tego za prawdę :roll: . To że wszyscy o czymś mówią nie musi wcale być prawdziwe ;) .
Ja pozostaję przy zarysowywaniu i rozłamywaniu, a Ty Albercie tnij ile wlezie, to kolorowe szkło 8-) :!: .
Pokolorowane pozdrowienia, z Gor Tarnowickich vide Tarnowskich Gór.
Dawidowi dzięki za wyjaśnienia :idea: A na przyszłość nie kruszmy kopii o tzw. pierdoły.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2009, o 10:15 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
brogre napisał(a):
"Ja wiedziałem, że tak będzie, ja wiedziałem....." Dawidowi dzięki za wyjaśnienia :idea: A na przyszłość nie kruszmy kopii o tzw. pierdoły.


_____________________________***____________________________

Zgadzam się z Dawidem i Bronkiem i ściągam czapkę z głowy (wprawdzie taką bez napisów "e-Art") ale to są na prawdę Goście z ogromną wiedzą i praktyką :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2009, o 10:39 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A ja proponowałbym iść na kompromis i używać obu tych określeń równolegle. Mówmy po prostu i wszyscy będziemy i tak wiedzieć, że kiedy mówimy o "cięciu" szkła nożem witrażowniczym, mówimy tak naprawdę o zarysowywaniu i łamaniu tegoż kwarcowego ustrojstwa, które potrafi dać kolorowej radochy co niemiara. :-)
Dobry kompromis?
Pozdrawiam Was serdecznie. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2009, o 11:52 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
:D Jak zwał tak zwał, byle ma czego chciał :D - Fortuna by się do tego przydała, fajnie łagodzi i dobrze chłodzi :lol: ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2009, o 13:45 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2009, o 20:18 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wszyscy macie rację, słowa są po to aby je prawidłowo używać i je rozumieć.
Przepraszam jako żółtodziub za wywołaną awanturę. Mam czarną czapeczkę ale po kilku praniach zrobiła się granatowa.
kolorowe pozdrowienia przesyła Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO