Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 11:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 402 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 23 czerwca 2009, o 21:11 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Meg
dzisiaj byłem w Bielsku B.
Byłem u znajomego fusingowca i ceramika.
Otrzymałem od niego (odpłatnie) parę fajnych rzeczy, ale o tym chyba w "restauracji" o tym napiszę.
On stale robi warsztaty dla dzieci i dzieciaków i ma "patenty" na fajne rzeczy. Tego CI życzę. Tak trzymaj.
Ale o tym później.

Co do pieca to chyba troszkę za mocny. Ja mam komorę 75x45x25 i mam 5,5 kW.
Mam drugi mały piec - sam zrobiłem z komorą 25x25x25 i o mocy 2KW. Stwierdziłem, ze za duża moc nie jest dobra dla wypału.
Trudno jest utrzymać w miarę regularną krzywą wypału. Kiedyś pisałem, że linia wypału nie jest linią tylko jakby małymi schodkami, a przy wyższej mocy te schodki są wyższe.
Może żebyś nie szukał w całym wątku to opisze o co mi chodzi.
Umówmy się, że chcemy utrzymać stałą temperaturę np 200 stC, czyli linia jest (ma być) prostą poziomą. Piec się ochładza, więc temperatura spada. Mam ustawiony sterownik reagujący na różnicę od krzywej +- 1 st C.
Temperatura spada do 249 st C - krzywa w dół. Sterownik natychmiast reaguje i włącza prąd, ale temperatura spada dalej o 1 - 2 stC. Spirala zaczyna się nagrzewać i gdy osiągnie 250 stC sterownik odcina prąd, ale spirala posiada jeszcze ciepło i temperatura się podnosi o 2 - 3 st C- krzywa w górę. Następnie się temperatura spada i... tak w kółko.
Przy dużej mocy to rozwarcie nożyc jest większe i spadki i wzrosty są większe o 1 - 2 st C.

Zastanawia mnie ten szamot w Twoim piecu. Ciekawym jaki to szamot. Powinien być ( o ile szamot) odbijający ciepło a nie pochłaniający i kumulujący, a szamoty głównie kumulują ciepło.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 września 2009, o 18:53 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Trebor jest jedna zasadnicza rzecz w tym wszystkim co opisujesz. Nie ma takiego materiały dostępnego dla nas aby tylko pochłaniało ciepło a nie oddawało, żaden szamot ani cegła XXX jak będzie pobierać ciepło to również będzie oddawać taką samą ilość jaką dostała, pomniejszoną z samego początku jak się rozgrzewa.
Są materiały które nie odprowadzają ciepła to n. p. w astronautyce, rakiety są okładane takimi płytkami - nazwy nie pamiętam, natomiast podejrzewa, że cena kosmiczna.
Piszesz również o wahaniach 1;2 stopniach, to jest tylko teoria. W praktyce te wahania są rzędu do 5 stopni a nawet 8. Termopara odczytuje to co ma w rzeczywistości-na dodatek dochodzi jeszcze błąd pomiarowy każdego urządzenia który się waha w granicach 10% .
Biorąc pod uwagę co napisałeś to znaczy spirala rozgrzewająca się i stygnąca; szamot lub jakaś inna cegła nagrzewająca się i stygnąca; błąd pomiarowy urządzeń mierniczych- termopara jak i sterownik i w sumie daje to większą odchyłkę niż podają to producenci 1+-stopnień.
I tak piece o większej mocy będą posiadały większy błąd wskazania , natomiast o mniejszej mocy mniejszy błąd wskazania.
Również duży wpływ na dokładny pomiar ma grubość ścianek pieca jak również z jakiego materiału został wykonany piec- mam na myśli przewodność cieplną.

Proszę nie traktuj to jako zwracanie uwagi, ale tak jest.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 września 2009, o 07:47 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
W porządnych regulatorach, jeśli ktoś zna sie na programowaniu i głębiej wejdzie w ustawienia można wszystko ustawić; od czasu zwłoki do zakresu rozbieżności, nawet w typowym regulatorze "LUMEL" RE3 a co dopiero w droższych i z większymi mozliwościami nastaw.
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 września 2009, o 16:55 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak semikolon to prawda ale wówczas należy robić wyprzedzenia pomiarowe. Chcąc mieć prawidłowy pomiar należy najpierw dokonać pomiarów co najmniej trzema niezależnymi - urządzeniami pomiarowymi do tego celu przeznaczonymi, wówczas będziemy mieli średnią pomiarową i.t.d.
Mając piec i jeden przyrząd pomiarowy należy się liczyć zawsze z 10% błędem wskazania.
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 września 2009, o 21:48 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
No, Albercik. Co do materiałów to są - piszę o szamotach, które pochłaniają ciepło i je długo oddają, czyli prawda to co piszesz, ale są materiały ( też szamoty ale w mniejszym stopniu) - głownie z włókien ceramicznych, które nie pobierają ciepła - lub raczej dużą ich część odbijają, a same nieznacznie się nagrzewają, a jak się nagrzeją to szybciutko oddają je s powrotem.
W związku z tym w fusingu słyszałem 2 opinie ( 2 szkoły.
1. lepiej mieć piec co magazynuje ciepło i długo je oddaje - przydatne przy studzeniu samoistnym, nie trzeba dogrzewać,
2. lepiej mieć piec, który nie magazynuje ciepła, bo łatwiej sterować takim piecem - mniejszy zakres bezwładności.

Co do sterownika i jego bezwładności - mój sterownik ma zakres regulacji od 1 stC do xxx.
Znaczy to , że reaguje na różnice jednego stopnia i włącza lub wyłącza, ale - tu masz rację, tyle, że gdybyś się wczytał w moje wypowiedzi odnośnie budowy pieca i gdy omawiałem sterownik to byś wiedział, ze pisałem to samo.
Krzywa, która teoretycznie powinna wynosić +- 1 st C powiększa się więc, w moim piecu do 7 stC. Nie będę się powtarzał - poczytaj o sterowniku.
Oczywiście nie mówię tu o błędach w samym sterowniku. O tym może w innym temacie i gdy będę miał spokojną głowę. Dzisiaj nie myślę logicznie.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 września 2009, o 07:44 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam. Oczywiście, że czytałem uważnie Twoje wypowiedzi, ja tylko zobrazowałem to w kwestii stopni. Nie była to wypowiedź moja lecz Wasza wielmożność, którą ja akceptuję i potwierdzam
Pozdrawiam Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 września 2009, o 09:58 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Im dzięki Wasza Wielebność (hhhhhhhhhiiiiiiiiiiiiiiiii hhhhhhhhhhhhhiiiiiiiiii)

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 stycznia 2010, o 02:11 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2010, o 02:00
Posty: 81
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
świetny opis z tymi temperaturami , ale co można osiągnąć różnicą 2-3 stopni,może w kosmos latamy ale te urządzenia którymi się posługujemy wiele od techniki kosmicznej odbiegają ,mam podobny dylemat +-1 a w efekcie przy niskich temperaturach ok 200 -300 potrafi odbić o 50 stopni ale przy powolnym ogrzewaniu normuje się w granicach 5 stopni i potem już ładnie trzyma


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 stycznia 2010, o 14:30 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Ważne , że wszyscy zadowoleni. :-)

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 stycznia 2010, o 09:51 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
KENT!!
Andrzejek, skoro już coraz częściej zaglądasz w nasze okienka to może być pomyślał jak zaprojektować piec(yk) do podgrzewania i odprężania. Ot taki, byle tani i malutki.

http://www.delphiglass.com/index.cfm?pa ... sid=193882

http://www.delphiglass.com/index.cfm?pa ... sid=179749

Oczywiście zamiast programatora może być regulator temperatury i nawet bimetal zamiast termopary. Tu już takie dokładności temperaturowe nie obowiązują.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 402 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO