Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 00:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 11:23 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jak obiecałem wrzucam zdjęcia z prób wypalania szkliw ceramicznych w szkle.


Nie uważam je za jakoś specjalnie udane ale jak widać można.




Tu wyrażnie widać efekt spękań o którym pisałem wcześniej. Celasta emalia jest na wierzchu, czarna i biała między szkłami. Ta biala mało widoczna jet niestety.




Tutaj szkliwo jest zatopione między szkłammi. Wzorek wydrapany po pomalowaniu na wyschniętej farbie. Niezależnie od tego co twierdzą oponenci przyczepność niewypalonej farby jest wystarczająca aby mozna było po niej rysować ostrym narzędziem. A po wypaleniu jest ona wtopiona w szkło więc tu o przyczepności wogóle nie ma co mówić. Wydrapany wzorek powinien być mocniejszy, tzn grubsze kreski. Ale to tylko test.

Efekt spękań ceglastej emalii jest całkiem przyjemny, i jak powiedziałem wcześniej, na małych rzeczch niezbyt się prezentuje ale na czymś większym da się to zastosować praktycznie.
Pęcherzyki powietrza na bialej postaci i pniu drzewka trochę popsuły efekt, ale kto ma praktykę wie ze na to czasami nie ma wpływu. Mogłem dłużej wygrzewać aby bąbelki wypuścić ale miałm jeszcze inne rzeczy w piecu, których nie chciałem zepsuć.


Treaz trochę szczegółów.
Wypal w temperaturze 750C
Szkliwa użyte do testu to:
BLS 801 firmy Colorobia - czarna
FS 6032 firmy Terra-Color - kolor ceglasty
FG 1044 firmy Terra-Color - kolor biały
FE 5116 firmy Terra-Color - i tu jest problem :D Emalia ta to brązowozłoty metalic. Po wypaleniu w odpowiedniej dla niej temperaturze miała by kolor brązowego złota z metalicznym połyskiem. Ale do tego potrzebna jest temperatura 1020-1080C. Na szkle jest po prostu ciemnobrunatna.

To tyle w temacie "motyki i księżyca". Da się? Da!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 12:04 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Farb ceramicznych nie używam. Nie sadzę by można było je zastosować do fusingu. Eksperymenty zawsze, zawsze i jeszcze raz zawsze mile widziane. Po co pchać sie oknem. Można drzwiami. Wydaje mi się, że trzeba iść w kierunku jaki wytycza Trebor. To znaczy zastosować farby do szkła (ok. 500 st.C) I tu bym skupił swoje eksperymenty. Innym problemem jest nanoszenie farb. Trzeba coś zrobić, by nanoszone farby nie sprawiały wrażenia niewprawnej ręki. Chyba, że efekt zamierzony. Brzegi (kontury) powinny być równe. Albo zmienić pędzelek, albo użyć więcej (lub mniej) rozcieńczalnika. Inna sprawa to motywy. Moim zdaniem (i tu sie nieco narażę) unikałbym rysowania postaci w rodzaju "dwa gołąbki w niebie..." Wisior to rodzaj tajemniczego amuletu, który nosi sie w jakimś celu. Albo ma przynosić szczęście i powodzenie w miłości, biznesie, etc, albo jest to wabik na samca. A czy samca zwabi nieciekawy motyw? Powinno być to coś tajemniczego i wzbudzającego zaciekawienie. Taki samiec kieruje wzrok w wiadome miejsce i już jest nasz. Odnoszę to nie tylko do kobiet, które polują na samców. Bo jak wiadomo teraz wszyscy sie kochają. :shock:
Podsumowując. Brawa za odważne eksperymenty. Podoba mi sie ostatni wisior właśnie dlatego, że nie wiem co to jest :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 12:07 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Hello Panowie :P
Rozchmurzcie się i.... Euble 3mam Cię za słowo(pisane), że już dajesz
sobie spokój a nie zabierasz się za ... bitkę :shock:

*****************************************************
Teraz odnośnie malowania:
Całkiem fajnie to wychodzi, prawdę mówiac, to zrobiłem się w "konia",
ponieważ myślałem, że to jest jedna postać (czarna) a obok cień tej samej postaci przez wisior od lampy błyskowej Embarassed ale jak to chłop patrzyłem tylko na nogi :D a przecież fryzura inna :-)
Zawsze mówię, że pomysł się liczy ;) a Tobie ich nie brakuje.
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 12:21 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
fragonio - ja to zrobiłem wczoraj dla testu żeby pokazać Albertowi ze gada bzdury. Taka 2-minótówka bo miałem miejsce w piecu. Motyw jest lamerski na maksa, po prostu chciałem uzyc wszystkich emalii i pacnełem co mi do głowy przyszło. To nie ma byc oceniane pod względem artystycznym. Chciałem tylko pokazać techniczne aspekty tematu. Na digarta tego nie wrzuce :D Na razie trafiło do pudełka z napisem FAIL gdzie trafiaja wszystkie eksperymenty :D

Co do malowania, zauważyłem ze farbami do szkła nie da sie malować małych detali. Bo i tak sie rozpływają albo zanikają. Dlatego szukam sposobu na malowanie skomplokowańszych rzeczy niż plamki i kropki.
I farby ceramiczne jak widzisz w tym temacie sprawują się całkiem dobrze bo nawet cieńkie keski zostały zachowane. Z farbami do szkła (tymi na wysokie temperatury) tak sie nie da. Nie namalujesz np. kotka czy drzewka tak żeby po wypale nie zamieniło się to w plamę.
Więc ciągle będę szukał rozwiązań


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 12:48 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nie chciałem Ciebie oceniać. Wyraziłem tylko swój pogląd w szerszym temacie, żebyśmy nie zabrnęli w słodkości. Bo wiadomo, że jak słodko to może nas zemdlić.
Ja też używam farb Marabu, ale rzadko. Nie ma tam wszystkich kolorów i mieszam je. Używam spirytusu jako rozcieńczalnika. Spirytus szybko paruje i farba dobrze schnie. Rozlewanie sie farb to sprawa podłoża. Zauważ na przykładzie wody, że niektóre krople na szkle rozlewają się, a niekiedy pozostają w postaci kropel. Być może trzeba przygotować podłoże pod malowanie, np. lekko natłuścić. Ale nie wylewać wiadro oleju, tylko przetrzeć palcem. Jesteśmy w końcu ekperymentatorami.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 13:39 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Chodziło mi o cos innego. Kiedy malujesz szkło farbami do wpalania, nie powierzchniowymi to w czasie wypału szkło zmienia swój kształt a co za tym idzie malunek też się rozpływa. Wiec jeśli np. namalujesz kwadrat to po wypale linie nie bedą proste ale zaokrąglone a krawędzie rozmyte. Dlatego farby do wpalania nie nadają się do malowania szczegółowych detali.

Tu masz przykład:


Farba jest wpalona (760) w szkło ale krawędzie są rozmazane i nieostre a całość zdeformowana zgodnie z deformacją szkła. Przy malowaniu "esów-floresów" nie ma to znaczenia ale gdybym namalował np. drzewo czy cokolwiek innego, rysunek został by zniekształcony a wszelkie detale utracone.
Dlatego robię testy z farbami do ceramiki bo tam efekt zniekształceń jest mniejszy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 13:43 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Hmm,
...Właśnie o natłuszczaniu, aczkolwiek niezbyt zrozumiale pisał Albert235 :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 13:45 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
semikolon napisał(a):
[b]3mam Cię za słowo(pisane), że już dajesz
sobie spokój a nie zabierasz się za ... bitkę


Spoko, chyba że klient sam o to poprosi wtedy w myśl zasady "skoro lubi..." he he he :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 13:48 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
:P :mrgreen: no tak, wtedy nie mozna odmówić :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 17:43 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
NO nie tak Panowie.
Jutro spróbuję wrzucić wam zdjęcia malunków na szkle.
Zobaczycie co można wyczyniać tymi farbami i pędzelkiem, zobaczycie detale i to jakie.
Właśnie robimy wszystko ( u mnie w warsztacie) by dojść do takiej perfekcji. A jak już pisałem to jest na medium i na farbach z Instytutu.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO