Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 16:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 września 2009, o 13:06 
Offline

Dołączył(a): 4 września 2007, o 02:00
Posty: 119
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jaki morał wynika z tego?

nie stawiaj roweru koło lodówki, bo ci mleko odjedzie...

prawda, że bez sensu, jak to, że nie kupiłem dzisiaj kredensu...

zaczyna mnie delikatnie irytować chęć pokazania się w świetle fachowca, na zasadzie teoretyka... i zaczynania nowych postów, skoro gdzie indziej te same zostały zakończone.

Bycie artystą niesie za sobą KONIECZNOŚĆ eksperymentowania, a nie przyjmowania jako domenę, rzeczy nad którymi kto inny eksperymentował - ukłon do Euble.

a skoro forum owe ma skarbnicą wiedzy być, to piszcie o wiedzy, a nie tak bezsensowne posty jak ja w tym momencie

A Ty Albercik nie pompuj... :-))))

Pozdro cholera
Dawid

acha.... warsztaty z rysunku to ja organizowałem :-))) Treborku:))


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 13:46 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Euble
Bardzo podoba mi się u Ciebie to eksperymentowanie :P
sam jak tylko wpadnie mi coś do głowy, to kombinuję...
To na pewno nie jest złe :-)
Ja też nie bardzo rozumiem odpowiedzi Alberta na pytania Euble :roll:
Myślę, że lepiej byłoby jeśli Albert podzieliłby się z nami wiadomościami,
które nie są zdaniami "wyrwanymi" z prac doktorskich (czy też innych)
a wiedzą wypraktykowaną przez siebie chociażby.
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 14:37 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dzięki Dawid, dzięki Semikolon.
Eksperymentowanie mam w naturze. Jeśli tylko zaświta mi w głowie myśl "a gdyby tak..." to wprowadzam ją w życie. Kosztuje to oczywiście kupę zmarnowanego szkła i trochę rozczarowań ale też przynosi dużo satysfakcji kiedy okazuje się że "O! To tak też można??"
Wiele moich eksperymentów to fiaska, ale nawet porażki czegoś uczą. Część eksperymentów zarzucam z uwagi na niską wartość artystyczno-estetyczną ale to nie oznacza ze przy jakimś specyficznym projekcie nie da się ich wykorzystać. Tak jest z farbami do ceramiki. Tworzą całkiem ciekawą, często popękaną i porowatą skorupkę, twardą i nie do zdarcia ale matową i niezbyt pasującą do szkła. W szczególności do biżuterii. To oczywiście wina temperatur bo szkliwa ceramiczne nabierają blasku w temperaturze 900-1200C która dla szkła jest stanowczo za wysoka. Ale pokombinuję jeszcze z powtórnym wypalaniem i pokrywaniem tej skorupki nabłyszczaczem bo efekt może być całkiem ciekawy. Myślę ze przy większych formach, matowe i błyszczące partie mogą tworzyć całkiem przyzwoity efekt. Biżuteria jest trochę za drobna żeby to dobrze wyglądało.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 19:38 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam Wszyscy macie rację> założylem temat na który w zasadzie jeden Pan Eblu trochę napisał, na pewno ma większą wiedzę jak skromnie pisze. Widać to mianowicie na ładnych wyrobach jako praktyka. Analogia jest jedna jako początkujący na pewno nie osiągnął by takich efektów. Może serdeczny kolego powiesz jak namalowałeś drzewa na szkle i czy je przykryłeś czy tylko jest to na wierzchu i jaka farba, jakich użyłeś mediów?
Pozdrowienia Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 20:46 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Drogi panie Albercie....

Piec do szkła kopiłem dokładnie 27 lipca tego roku. Nawet mogę ci pokazać rachunek. Samo szkło kupiłem kilka dni później a kolorowe w połowie sierpnia. Czyli robię to od kilku tygodni dopiero a więc jestem początkujący i jeszcze długo będę.

Jak doszedłem do takich wyników? Ano najprostszą drogą - po prostu eksperymentowałem, wypalałem, wyrzucałem nieudane a co najważniejsze, czytałem uważnie forum a w szczególności posty Fragonia, Trebora i Kenta. Co i tobie radzę. Wywal te swoje książki z lat 60tych i zacznij czytać forum.

Czym i jak maluję motywy na wisiorkach pisałem już w temacie "Nasze prace, dzieła" a dokładnie tutaj: http://www.easyart.fora.pl/pytania-do,8 ... .html#9400.
Widocznie przeoczyłeś to napiszę jeszcze raz. Maluję je na gotowym wisiorku farbami do ceramiki. Używam farb firmy Pebeo i Marabu z czego te drugie uważam za lepsze. Pebeo ma tendencję do zatrzymywania pęcherzyków powietrza które w czasie wygrzewania tworzą brzydkie kratery. Dlatego z Pebeo powoli rezygnuję. Farby wygrzewam w 160C przez 30 minut.
A jak je namalowałem? Pędzelkiem. To taki patyczek z włoskami na końcu, służy do malowania.

Ponieważ odpowiedziałem na twoje pytania, oczekuję odpowiedzi na moje. Te które zignorowałeś wcześniej. Jesteś w stanie to zrobić?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 21:05 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Przesyłanie faktur jest rzeczą zbędną, ja określam Twoją znajomość tematu na temat wypału określam znacznie wyżej jak 2 miesiące. Praktykę musiałeś zdobywać tak mi się wydaje znacznie wcześniej gdzieś.
Na temat malowania i wypalania pisałem tu gdzie teraz 45min wyczerpująco po naciśnięciu wyślij wszystko mi zżarło. Nie wiem dlaczego pomimo że bylem zalogowany.
Dziś już mam dość.
pozdrawiam albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 21:27 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
nic nie rozumiem wszystko co piszę gdzieś ginie


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 21:31 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
ta jasne... co za nieszczęśliwy zbieg okoliczności akurat kiedy chciałeś odpowiedzieć... no co za pech... sorry Albert ale mnie już to na prawdę nie bawi.
I zaczynasz ostro mnie irytować swoimi spekulacjami na temat przebiegu moich doświadczeń. Napisałem od kiedy bawię się szkłem. Jak nie rozumiesz słowa pisanego to ci narysuję.
Tak czy siak, odpowiedzi na pytania (żadnej) nie otrzymałem, a to twoje odbijanie piłeczki zamiast rzeczowej dyskusji już mi się znudziło.
Bez odbioru.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 września 2009, o 22:42 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
hej, hej
Myślę ze czas zakopać topory.
zacznijmy dyskusję od nowa, bez osobistych przytyków.
Pytania zadawajcie do ogólu a nie do pojedynczej osoby a na dodatek w złośliwym tonie, bo zaczyna się robić niewesoło na naszym Forum. Zawsze się szczyciłem, ze to jedno z nielicznych Forów, gdzie ludzie są dla siebie życzliwi i wyrozumiali.

Dawid, przepraszam. fakt to Ty , ale ja Ciebie i Micha traktuję jako jedną osobe. Już nie będę. Poprawię się.

Co do barwienia szkła: ja stosuję jeszcze i inne sposoby. Co więcej daje to niezłe efekty, tak w małych formach jak mi w większych.
Zaczynam od tego, ze kupuję większą partię floatu - po to by starczyła na dłużej. Odpadki powstałe przy cięciu , tłuczę, miażdzę specjalnym urządzeniem, następnie je przesiewam i segreguję od pyłu szklanego do frytów różnej wielkości ( największe ok 5 mm.
Te fryty w zależności od potrzeb mieszam z farbą na sucho ( głównie pył i drobne fryty - grubsze lekko namaczam w medium wodnym) w stosunku mniej więcej 50/50 i takim szkłem posypuję taflę szklaną. Taflę przygotowuję : maluję pokrywam "kręciołkami i tp. Fryty nadają szkłu postać tarki, grubszej lub drobniejszej, w zależności od potrzeby.
Sam wypał zależy od potrzeb. Wypalam tak by pozostały dość ostre krawędzie
(lepszy efekt łamania się światła), albo wtapiam nawet od postaci wzgórków.
Tak tworzymy obrazy na szkle.

Co prawda z powodu ciasnoty warsztaty, wszystkie nasze obrazy diabli wzięli - potłukły się, ale tą stłuczkę tniemy i wykorzystujemy do biżuterii.


A teraz się pochwalę. W środę nabywam drugi ( średni) piec!!!!

Na koniec pytanie do Euble: czy ty bawiłeś się ceramiką??
Powracam do zapytania, kto może zrobić proste formy z gliny.
Pewnie byłoby jakieś zainteresowanie na naszym forum.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 września 2009, o 00:22 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak, kilka lat temu uczęszczałem do pracowni ceramicznej. Ale nie sądzę żebym umiał zrobić formę. Tzn. kształt może tak, ale nie wiem nawet jakiej gliny użyć aby można było ją wykorzystywać wielokrotnie. Forma ma inne wymagania niż figurka czy wazon. Myślę że może jakaś z grupy porcelan by się nadawała, bo mają najmniejszą ziarnistość, ale są dość trudne w obróbce (szybko wysychają) i osobiście nie miałem zbyt wiele z nimi do czynienia. Nie wiem z czego robi się profesjonalne formy ale na pewno nie jest to taka sama mieszanka jaką stosuje się do wyrobu form typowo dekoracyjnych.

Co do malowania farbami. Przed chwilą zajrzałem do pieca gdzie wypala się własnie kilka rzceczy. M. inn. wisiorek pomalowany szkliwami do ceramiki. Na oko wygląda nieżle, ale co na prawdę wyszło dowiem się jutro rano jak go wyjmę. Jesli będzie co pokazac zamiesczę foty :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO