Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 21:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lipca 2011, o 12:15 
Offline

Dołączył(a): 12 lipca 2011, o 02:00
Posty: 8
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam witam i o coś zapytam :D
więc...proszę o poradę zwiazaną z rozpoczęciem DG - mój mózg dostaje już "derilium" z przetwarzania informacji związanych z wyborem najbardziej korzystnego opodatkowania działalności etc.
..wiadomo że PKD można zawsze ewentualnie dopisywać jak wpadnie jakiś pomysł na rozwinięcie "wizji" ;) ..ale mój problem nie kończy się jednakowoż na opodatkowaniu....właściwie to szerszego typu "historyja"...i myślę , że tu znajdę osoby które mnie "oświecą" :D

tak więc ...jesli chodzi o samą sztukę to wiadomo że artysta to taki "Twór" który rozwija się wraz ze swoim dziełem - ale ja nie o tym ;) bo to temat nieskończoność :-)
moim dylematem na ten czas jest "biurokracja" a w tym temacie jestem kompletnie durna : zastanawiam się nad wyborem opodatkowania dla DG i mam problem związany z szeregiem pytań nawiązujących do tematu... ale to może jakiejś księgowej pomarudzę jak rozwiązuje się problem z pracownią...i jak się rozliczać z kosztów i te inne takie tam sprawy :P [choć jestem pewna że też Wiecie ;)]

więc...skoro już tu jestem...w gronie "znajomych Aniołków" z Targów z Artchannel ;) to myślę że pozyskam wszelką pomoc

Pozdrowionka bardzo serdeczne :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2011, o 08:06 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
W takim razie dołożę trochę moich przemyśleń.
Najpierw zastanów się czy nie warto pozostać w "szarej strefie". Ja mam teraz właśnie takie myśli po tym jak:
1. Zaczynałem jako osoba na samozatrudnieniu w dużej firmie i po stracie pracy rozpocząłem przygodę z witrażami, ale było to możliwe tylko z VAT-em, choć chciałem jak najprostszą formę opodatkowania. Przepisy są takie durne, że jak VAT się przyczepi to trudno się go pozbyć.
2. Miałem możliwość jako twórca zejść na VAT 3% na podstawie uzyskiwanego atestu z Komisji Etnograficznej. Cieszyłem sie tym tylko dwa lata, bo przepisy zmieniono i teraz witrażownictwo jest połączone ze szklarstwem (?) i na wszystko 23%VAT. (kiedyś 22%)
3. Była możliwość odliczać VAT od paliwa. Była ! I już nie ma.
4. Jako osoba na rencie nie płaciłem ZUS. Teraz płacę pełną składkę.
5. Wystąpiłem do PFRON o refundację składek ZUS (emerytalna i rentowa). Dostawałem zwrot ok. 500 zł. Teraz już tylko 150 zł.
Biorąc pod uwagę inne koszty (czynsz za lokal, światło, telefony, księgowa) zastanawiam się czy nie rzucić tego wszystkiego i przejść do "podziemia gospodarczego". Dość tego dojenia drobnych rzemieślników !!!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2011, o 10:26 
Offline

Dołączył(a): 12 lipca 2011, o 02:00
Posty: 8
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam
...muszę rzec że ..."ale dołożyłeś" ;)...cóż "podziemna organizacja gospodarcza" ...well ...może ...jednak pozostanę przy swoim derilium mózgu, zamknę oczy a potem je otworze i zobacze "światło w tunelu"

...ale ..dzięki za podpowiedz jest bardzo stymulująca do działania ;)))
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2011, o 11:29 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
To lata doświadczeń w prowadzeniu własnego skromnego biznesu. Nie jestem malkontentem i odnotowuję to co się dzieje na własnej skórze. Prowadzenie książki przychodów-rozchodów, książki zakupów VAT, książki sprzedaży VAT, książki amortyzacji wyposażenia, książki pojazdu, wypełnianie comiesięczne deklaracji ZUS, VAT i składanie tego w odpowiednich terminach do urzędów. Do tego opłacanie fachowej księgowej, aby zebrać to do kupy. Musze mieć jeszcze czas na pracę, a latam po urzędach. Jestem sam. Moje obroty nie są duże. Q..a! Czy to państwo jest normalne!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2011, o 12:05 
Offline

Dołączył(a): 12 lipca 2011, o 02:00
Posty: 8
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
oj...
cóż...dobra rada ode mnie - nie biegaj tak bo zadyszki można dostać ;)

życzę zdrówka i wytchnienia...a jeśli chodzi o doświadczenia...cóż każdy artysta przeżywa je po swojemu , zależy co się czai "za rogiem" :P

pozdrowionka jutro wpadnę na pogadanki...może w innym temacie - bardziej mniej "szpitalnym" ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2011, o 14:30 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A Tobie życzę sukcesów w prowadzeniu biznesu, jeśli takowy zamierzasz prowadzić. Chodzi o to, że nadal traktuje się nas (drobnych przedsiębiorców) jak potencjalnych oszustów. Zamiast wymagać od nas chociaż symbolicznych podatków, które mogę zapłacić (zamiast do biura podatkowego dałbym chętnie do urzędu skarbowego, ale bez tej całej biurokracji), to obarcza się nas obowiązkiem prowadzenia ksiąg podatkowych. Nie rozumiem np. dlaczego nie mogę zmienić zasad rozliczania się z urzędem skarbowym, gdy zmieniam rodzaj działalności gospodarczej. Np. kiedyś byłem VAT-owcem, bo handlowałem maszynami, teraz jestem drobnym rzemieślnikiem, firma jednoosobowa, a VAT musi być?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2011, o 17:30 
Offline

Dołączył(a): 12 lipca 2011, o 02:00
Posty: 8
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
nie zniechęcam się ;) mam sprecyzowane plany pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2011, o 19:48 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Myślę, że Olek troszeczkę przesadza, ale sporo racji ma.
Po pierwsze, mak księgową (100 zł/m-c - netto)i za mnie wszystko załatwia. Ja tylko składam faktury po jednej i drugiej stronie i rozliczam paliwo i kilometrówkę.
Olek, ja jestem co prawda na emeryturze, ale moi koledzy i ja renciści płacę tylko (chyba) zdrowotne 243 zł/mc (?) - chyba bo sumy nie pamiętam dokładnie.
Do do formy opodatkowania to być może jest możliwość ( jako pierwsza działalność - ryczałtu - kiedyś takowa była i znam ludi, którzy do dzisiaj takową mają.
CO do szarej strefy to??? Mam mieszane uczucia - bo co to z sobą niesie dla przyszłości danej osoby??
Biedę i brak możliwości utrzymania.
Nie wiem ska Żaneta jest, ale może przenieść działalność za granicę???

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2011, o 21:32 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Renciści płacą pełny ZUS. Po 60 nie płacą tylko na fundusz pracy, czyli tej najmniejszej składki. Oczywiście płacąc ZUS mogą liczyć na większą emeryturę. Emeryci nie muszą płacić ZUS. Chyba, że chcą. Nie namawiam do szarej strefy. Miałem siebie na myśli. Skończyłem 60 lat i niewiele mam do stracenia. Płacę ZUS co miesiąc około 900 zł, a ile większa będę miał emeryturę płacąc go jeszcze pięć lat?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2011, o 21:39 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Oleczku sam to wiem, że to wyzysk, ale w świetle prawa.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO