Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 21:39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sierpnia 2009, o 07:54 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tym razem inny eksperyment. Przeczytałem gdzieś na jakimś amerykańskim portalu o wtapianiu liści i gałazek w szkło. Wprawdzie liście się wypalają ale czesto, zależne od gatunku zostawiają białe ślady. Podobno bluszcz jest dobry.
Bluszczu nie miałem ale przeprowadziłem test z małym listkiem topoli i gałązką żywotnika.

Oto wynik:



Listek topoli nie wyglada ciekawie, bo się porozrywał, ale gałązka żywotnika zachowała kształt. Myślę że da się to wykorzystać do stworzenia jakiegoś arcydziełka, np wisiorka. Ja to wtopiłem między 2 przeźroczyste szkiełka ale gdyby było na czarnym tle efekt mógłby być ciekawy...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sierpnia 2009, o 08:27 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Czy listki były wysuszone, czy świeże, zielone? To może być ciekawe :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sierpnia 2009, o 08:55 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Listki zerwane jakieś 3 dni temu. Zamknęłem je w książce którą polożyłem na piecu do wypału (oczywiscie kiedy temperatura spadła na tyle że nie groziło to zapaleniem książki) tak że były dość dobrze podsuszone.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sierpnia 2009, o 10:11 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Kiedyś widziałem coś podobnego ale nie dotyczy to fusingu. To były liście wtopione w szkło (chyba), albo w ceramikę. Cały urok polegał na tym, że był to szkielet liścia. Tak jakby dobrze wysuszona konstrukcja samych żeberek liścia. Czy można by taki liść czymś zaimpregnować? Tak, żeby nie spalił sie w piecu, a jego istota pozostała w szkle? To byłoby ciekawe i wspaniałe :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sierpnia 2009, o 10:31 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Te szkielety liści można kupić w sklepach z drobiazgami dekoracyjnymi albo na allegro. Z tego co wiem to nie każdy liść daje się tak wysuszyć żeby został sam szkielecik. Metoda suszenia też jest chyba inna niż włożenie zielska w książkę :D
Miałem swego czasu dużo do czynienia z zielnikami, niektórymi bardzo profesjonalnie wykonanymi i żadna z roślin nie była w formie szkieletu więc to raczej nie jest takie proste...

Z ceramiką może być o tyle łatwiej że kiedy się pokryje liść np. bezbarwną emalią do ceramiki to w czasie wypalania liść nie jest wystawiony bezpośrednio na proces utleniania a jedynie za pośrednictwem emalii. To go zabezpiecza. Często też odciska się liście w glinie lub "zamalowuje" żadką gliną. Wtedy zachowują swój kształt i wyglądają "zdrowo" ale nie wiadomo tak na prawdę czy patrzysz na wypalony odcisk czy samego liścia.

Ze szkiełkami chyba się tak nie da. Mam pomysł żeby przed wypaleniem pokryć liśc niskotopliwym nabłyszczaczem (takim do 590C) i może to coś da, ale wątpię bo zanim temperatura dojdzie do tych 590 to liść i tak się utleni.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 sierpnia 2009, o 10:13 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Może taki szkielet liścia delikatnie posypać sodą spożywczą za pomocą sitka. Oczywiście zwilżony jakimś medium (np. rozpyloną wodą), aby tylko drobniutki pył sodowy poprzylepiał się do żyłek. Można też sodę dodatkowo zozdrobnić w młynku do kawy.
Przed wypałem, należałoby taką preperację wysuszyć.

Sodę spożywczą powszechnie stosują do wywołania efektu bąblowania.
Może w miejscach żyłek i pod wpływem sody, delikatne bąble odwzorują strukturę liścia.
Oczywiście jest to tylko teoria ;) .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 sierpnia 2009, o 10:20 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Na razie teoria ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zobaczyć jak się twój pomysł sprawdzi w praktyce :D
Chociaż akurat bąbelków na liściach bym nie chciał bo zależy mi bardziej na zachowaniu jak najczystszego obrazu liścia a nie zasłanianiu go bąbelkami. Za to twój pomysł nasunął mi inną myśl. Gdyby tak wziąć dużego liścia z wyraźnymi żyłkami, pomalować go sodą rozrobioną z wodą a następnie odcisnąć na szkle jak stempelek. Myślisz że wtedy bąbelki ułożyły by się w kształt liścia?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 sierpnia 2009, o 10:31 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Euble, musisz przeprowadzić próbę. Może coś z tego wyjdzie.
Na forach zagranicznych nigdzie nie chcą zdradzić tajemnicy "wtrącania", czyli zatapiania w szkle wszelkiego rodzaju przedmiotów, metali i liści.
Więc musimy sami doświadczać.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 sierpnia 2009, o 10:43 
Offline

Dołączył(a): 28 lipca 2009, o 02:00
Posty: 222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak zrobię. nazbieram trochę zielska i za kilka dni jak mi podeschną to zobaczę co się da z nich uzyskać.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 sierpnia 2009, o 13:10 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Może przy okazji tychże Waszych doświadczeń, pokombinować coś ze szkłem wodnym :roll: :?: . Normalnego fusingpieca u mnie nie ma :evil: , więc nie sprawdzę, ale piecoposiadacze :D mogą się tego tematu dotknąć :idea: :arrow: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO