Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 21:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2008, o 21:04 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Brogre popyta i poszuka, a może cuś mu się napatoczy. A pomysł Marleny dość sugestywny - może to dobre rozwiązanie. :idea: :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2008, o 23:50 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wszyscy razem jesteśmy bardzo słowopłodni. Zaczęło się od zawiaska, a teraz już jesteśmy przy dziurkaczach. Zakończymy pewnie tamat Wesołym Pociągiem, gdzie Brogre będzie kierownikiem, maszynistą i konduktorem z dziurkaczem. Marzena będzie uczyła ksiegowości na szklanych liczydłach, Trebor i Fagonio - fusingu i galanteri witrażowej, Mati - wyrobu biżuterii, a mnie jak zwykle nie będzie :lol: . Tylu jest bezrobotnych, że chyba trasa od Szczecina przez Poznań, Łódź, W-wę, Opole, T.Góry, Rybnik do Krakowa i z powrotem, napędziła by sporą frekfencję przy dobrej reklamie. Oczywiście egzamin końcowy odbywałby się u Dawida i Micha(tylko czy u nich są tory ;) ).

To na tyle fantazji.

Dziękuję wszystkim za pomoc i doradztwo, ale jest jedna kwestia. Otóż potrzebne są dziurkacze do metalu, a nie do skóry, czy paznokci. Takie dziurkacze są nieużyteczne. Wywołując temat miałem na myśli zbudowanie mini prasy do wytłaczania wszelkiego rodzaju drobnych akcesoriów z mosiądzu, czy miedzi, ułatwiających pracę przy witrażownictwie. Interesuje mnie tylko szereg dźwigni zwiększających nacisk, które były w dziurkaczu do biletów. Matrycę do wytłaczania muszę zrobić sam i zahartować. Może wtedy coś z tego będzie.

Do poduchy


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2008, o 07:52 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeśli chodzi o matryce, to nie zapomnij o tłoczniku.
Ja zajmę się tłoczeniem, ponieważ stoi u mnie w garażu prasa ręczna dźwigniowa.
Prosta w budowie była, dostęp do materiału miałem, obróbkę detali zleciłem fachowcom i tak sobie stoi od zarania dziejów. Może wybiła jej godzina?
A co do pociągu - pomysł rewelacyjny, tylko, że na egzamin najbliżej dojedziemy do Kościana, albo Leszna. Dalej się nie da, ale chłopaki podwody jakieś zapewne podstawią, i nas podwiozą -:-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2008, o 09:18 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
kent napisał(a):
Wszyscy razem jesteśmy bardzo słowopłodni. Zaczęło się od zawiaska, a teraz już jesteśmy przy dziurkaczach. Zakończymy pewnie tamat Wesołym Pociągiem, gdzie Brogre będzie kierownikiem, maszynistą i konduktorem z dziurkaczem. Marzena będzie uczyła ksiegowości na szklanych liczydłach, Trebor i Fagonio - fusingu i galanteri witrażowej, Mati - wyrobu biżuterii, a mnie jak zwykle nie będzie :lol: . Tylu jest bezrobotnych, że chyba trasa od Szczecina przez Poznań, Łódź, W-wę, Opole, T.Góry, Rybnik do Krakowa i z powrotem, napędziła by sporą frekfencję przy dobrej reklamie. Oczywiście egzamin końcowy odbywałby się u Dawida i Micha(tylko czy u nich są tory ;) ).



Kent - Przecież będziesz inicjatorem, żeby nie powiedzieć prowodyrem całej akcji. Będziesz na czerwonym dywanie przecinał wstążeczkę do pociągu :-)

BTW - Jak już zachaczamy o temat glazurnniczy to może przydatnym dla Ciebie (w kwestii dźwigni) byłaby mała "gilotynka" do rysowania i łamania kafelek /(ków?). Jest tam dosyć wydajna dźwignia, która powinna wystarczyć do dziurkowania. Musisz jedynie zwrócić uwagę na to, żeby była zaopatrzona w prowadnice o przekroju prostokątnym bo standardowe rurki trzeba będzie na pewno usztywnić (zalać betonem na przykład :-) ). Kwestia zaadoptowania tegoż ustrojstwa. Wystarczyłby tani model bo nie potrzebujesz modelu z łożyskami więc w Ciastoramie byłby to na prawdę niewielki wydatek.
Taki mi się pomysł zrodził rano. Jeśli pomoże, to będę zaszczycony mogąc przyczynić się do powstania planowanej maszynerii o napędzie manualnym trzonkowym. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2008, o 09:47 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
.Dzięki za pomysł, ale ja mam taką gilotynę.
Co gorsza, jak idę do gastoramy, to raczej nie sprawdzam co jest nowego, lecz czy oni mają coś więcej niż ja :lol: . Bo chyba mam już wszystko :lol: . Ale to jest już stan podgorączkowy, trudno wyleczalny :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 września 2008, o 20:19 
Offline

Dołączył(a): 5 września 2007, o 02:00
Posty: 95
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Problem zawiasów polega na wspólnej osiowości. Przy zamykaniu czy otwieraniu wyczuwa się to jako opór. Są to naprężenia mogące po jakimś czasie coś wygiąć czy złamać na wskutek zmęczenia materiału. Ręcznie prawie nie możliwe jest dokładnie osiągnąć współosiowość.
Pomysł żeby tego uniknąć może polegać na wyeliminowaniu rurek i zastąpienie ich zawiasami na samych rogach z blaszek np. wygiętych profili tak jak to zaproponował kent tylko że bez rurek a sama blaszki w rogach przewiercone w wieczku i w pudełku. Połączone ze sobą na krótkie nity, lub przez całość przeciągnąć drut i zabezpieczyć zgniatając końcówkę żeby drut się nie wysuwał w trakcie używania szkatułki itp. Tak, że np. blaszki z pudełka po zewnętrznej stronie a z wieczka po wewnętrznej.
To jest pomysł, ale trzeba go przetestować. To na dole jest kenta tylko zmodyfikować wg. tego pomysłu co podałem jako opcja połączenia zawiasowego.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... f44b2.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 września 2008, o 23:54 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Majgeniuszy, to jest tylko pomysł, a każdy może go przecież zmodyfikować według własnego uznania.
Ja nie uważam, iż współosiowość takiego zawiasu jest tak b.ważna, ponieważ nikt nie będzie pasował co do dzięsiatek milimetra rurki do gwoździa i zawsze należy zrobić lekki luz. Poza tym przesuniecie osiowe na tak wąskim profilu jest bardzo małe, profile prawie wchodzą na siebie.
Inną kwestią jest dokładność wykonania tego zawiaska. Wykonanie go w ręku szczypcami - na oko - nie przyniesie efektu.

Pozdrawiam

PS Jak będę miał trochę czasu, to zrobię rysunek tego zawiaska z Twoim pomysłem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 września 2008, o 11:15 
Offline

Dołączył(a): 5 września 2007, o 02:00
Posty: 95
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
No bo takie rurki musiały by być ułożone w jakimś rowku podczas lutowania żeby tą współosiowość zachować. Próbujmy, co jest prostsze i zarazem lepsze.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwietnia 2009, o 19:03 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Odnosnie zawiasów to należy zawsze rozważyć co jest prostsze i skuteczne. Lutowanie do miedzi lub mosiądzu to sprawa bez kłopotu dla cyny i tym którzy lutują. Powstaje problem z wlutowaniem do ołowiu. Tu należy mieś trochę wprawy lutując zwykłą lutownicą.
Ja przertestowałem lutowanie do ołowiu tym samym ołowiem co profil ale lutownicą transformatorową o mocy 80W można i 100W jest mniejsza obawa że zostanie plama a nie profil zlutowany. Pojekt wiercenia w ołowiu jest bardzo efektoeny. Popieram.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO