Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 12:04

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2008, o 18:54 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Iwonka - dawaj nazwę tego kleju!!! Jak ja byłam na warsztatach, to Dawid o kleju nie mówił - widziałam tylko kiedyś na filmie, przy słoneczniku.
A w ogóle to jesteś wielka - tak tymi kwadracikami! Ja haftuję, to naprawdę wiem o czym mówisz. I pierwsze mozaiki jakie pamiętam, że widziałam i mnie tchnęło, że tak też bym chciała - to byli święci średniowieczni. Z kwadracików.
Moja pani od mozaiki przywoziła na warsztaty swoje prywatne narzędzia do mozaiki. I wiem, że te narzędzia to są gorsze i lepsze. Może ich nie znasz - wejdź tu (oni teraz prowadzą sklep easy-artu):
http://www.agropref.poznan.pl/pdfy/lama ... reczne.pdf
Tu są pokazane narzędzia m. in. do mozaiki. Ja na warsztatach używałam ZAG-ZAG-ów - narzędzie chyba 2 i na pewno 4 ze strony czwartej. Tniesz wtedy długi paseczek szkła i tymi ZAG-ZAG-ami obcinasz jak nożyczkami. Idzie migiem. A ręcznie 5mm x 5mm? - ale już pisałam, że jesteś wielka.
Te 4 to Junior i ja bym je sklasyfikowała jako gorsze. Ale dopiero wtedy jak spróbowałam narzędzi swojej pani. Te gorsze tną po dużym łuku i bardzo gryzą szkło. Możliwe, że ważny jest stopień zużycia kółek. Tymi mojej pani - prawie idealnie to, co się chce. Ale nie wiem jak się nazywały, a w sklepie ich nie rozpoznaję.
Poza tym są drogie, ale to mają chyba wszystkie narzędzia z wyższej półki.
A z myciem - no, można się skaleczyć. Ale ja wrzucam do wody i szmatką (nie gąbką, bo się zahacza) przecieram, osuszam od razu, żeby zacieków nie było. Fuga wytrzymuje.
Jaki wzór wyhaftowałaś? Pozdrawiam - Małgorzata


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2008, o 18:56 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Sprawdziłam link - te narzędzia to strona 5.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2008, o 21:13 
Offline

Dołączył(a): 20 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 210
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Cześć, cieszę się, że Iwonka oderwała się wreszcie od grządek ogródkowych, bo już zaczęłam kopiowac nauki "nowej" i składać kupkę papierów na biurku Iwonki :-) Widziałam tę mozaikę wyklejaną kwadracikami 5x5mm. Wygląda super. Faktycznie ktoś tak dokładny i cierpliwy musi być "wielki".
Przyszło mi jednak coś do głowy.... gdyby naklejać przyczepiony do taśmy budowlanej gotowy wzór mozaikowy na grubszej warstwie kleju i wypoziomować powierzchnię odwróconego papieru to różnice grubości szkiełek można byłoby zniwelować. Grubsze weszłyby głebiej w klej, cieńsze przykleiłyby się powierzchniowo. Czy dobrze kombinuję?
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2008, o 01:07 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam - kombinuję też, bo nie wiem. Na kleju długo łapiącym (np. 24h) pewnie możnaby próbować to wszystko wypoziomować, ale jak będzie tak długo leżało, to wydaje mi się, że siądzie pod własnym ciężarem.
Na moim kleju to w ogóle niemożliwe - kładzie się cienko i za szybko łapie. Poza tym, żeby dobrze złapało trzeba te szkiełka podociskiwać i to każde osobno. Przy sprawdzaniu czy się trzymają, potrafi takie niedociśnięte szkiełko odskoczyć mimo, że jest pod spodem klej. Mnie nie przeszkadzały specjalnie różnice w grubości (albo przy fakturowanym szkle).
A tu ilustrowany zestaw błędów początkującego szklarza - niestety strona nieaktualna (nie zaglądałam wiec usunęli) - wyrzucam link. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 maja 2008, o 11:05 
Offline

Dołączył(a): 20 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 210
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Fajne te prace z warsztatów.
Faktycznie kawałeczki mają różne kształty. Można stosować odpady witrażowe. To też duży plus.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 lipca 2008, o 17:39 
Offline

Dołączył(a): 29 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 60
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Cześć Małgosiu, własnie po raz drugi oderwałam się od grządek jak mówi Jola (bo ogród to moja wielka pasja). Spieszę Wam donieść, że folia transportowa jest dostępna w dużych rolkach o szerokości ok. 70 cm (o takiej wiem) i pocięta na życzenie właściciela sklepu w kwadraty 70x70 w sklepie z artykułami piśmiennymi. Pewnie w innych miastach jest tak samo.
Co do kleju, to kupiłam sobie silikon szklarski transparent 310 ml (Glazing silicone - czerwona etykietka) w NOMI. Kupiłam też 100% klej silikonowy uniwersalny "Techniqll" 20 ml bezbarwny, ale są też inne pojemności tubek i uwaga: 5 kolorów w markecie Practicer.
To co zrobiłam z mozaiki, to nic wielkiego, tylko próbka 5x25 cm mały decor i wzór geometryczny z 6 kolorów. Ładne, ale maleńkie. Krawędzie szkiełek są ostre, więc taki duży obraz po pewnym czasie byłoby trudno umyć. Chyba mozaika nie jest praktyczna jako element użytkowy.
Pozdrawiam serdecznie, Iwona


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 lipca 2008, o 18:38 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
A zafugowałaś? Bo z fugą już ta ostrość nie rzuca się tak na palce.
No i czy te kleje silikonowe ostały się przeźroczyste?
Ja jeszcze siedzę w grządkach - pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lipca 2008, o 15:08 
Offline

Dołączył(a): 29 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 60
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak fugowałam szarą fugą do kafelków łazienkowych, ale może za mało wypełniłam? Klej pozostał przezroczysty. Pozdrawiam, Iwona.
Jeżeli masz jakąś niewielką pracę, nawet ćwiczebną, to weź ze sobą na najbliższe spotkanie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 sierpnia 2008, o 16:00 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
nowa napisał(a):
Zajrzyj tu na mozaikę i sama zobacz:
http://www.natura-szkla.art.pl/
Ja lubię wycinać główny motyw i to duże jest, a tło z resztek. Ale robiłam też z resztek - obojętnie jakich. Pozdrawiam wszystkich, a szczególnie Brogre'a. Dzięki za liścik i wsparcie.



Witojcie, witojcie. Coś chyba nie tak.

To o czym piszecie toż ro jeden z rodzai witrażu a nie mozajka. Mozajka, bywa ze szkłą ale to są typowe kawałki mozajkowe , najczęściej kwadraty,
Można zobaczyć np tu: http://www.ladybughill.com/

To, że ktoś to tak nazwał ( niewłaściwie) to nie znaczy , że tak jest.
Poza tym uczyli cię na okrętkę. Ja tam wolę skróty a efekt ten sam, tyle, ze szybciej.

Ja używam do niego albo kleju siliconowego o nazwie Kristal ( trzeba nałożyć mało kleju i tak przykleić by nie było bąbelków), albo klejem do szkła UV. To jest bardzo proste.
Kawałki naklejam od razu na szkło (pod szkłem mam szablon by wiedzieć gdzie co dopasować).

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 sierpnia 2008, o 18:52 
Offline

Dołączył(a): 9 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 83
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Treborze, ale przecież jedno z drugim się nie kłóci. Jeżeli mozaika jest techniką i ja ją mogę zastosować do zrobienia bizantyjskiego świętego w świątyni ze szkiełek albo pokrycia tarasu w kwiatuszki z terakoty, to mogę też ją zastosować do zrobienia witrażu. A na podanej przez Ciebie stronie są i kwadraty i inne kawałki, w tym specjalnie docięte albo dobrane.
Dzięki za info o kleju. A z naklejaniem - to przydałaby się jeszcze podświetlarka. I jeszcze - ja nigdy nie mam pewności czy mi się całość spodoba, dlatego wolę wersję bez naklejania od razu. Coby poprawić, jakby co.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO