Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 29 marca 2024, o 00:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 sierpnia 2010, o 16:01 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2010, o 02:00
Posty: 8
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam wszystkich. Mam problem z lutownicą wellera 80w a raczej z jej grotem.

Podczas lutowania zanieczyszcza mi się cyna na grocie, a jak leży nie używana to "zachodzi" taką czarną powłoką do której nie czepia się cyna. Łatwo to zeskrobać ale mocno denerwuje bo zostawia zanieczyszczenia na spoinie...

I tu pytania:
- lutownica jest nowa, więc czy musi się troche wygrzać?
- na cynie mam napisane : Cynel SN 60 Pb - czy to przypadkiem nie z niej te zanieczyszczenia??
- a może temperatur za wysoka?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sierpnia 2010, o 07:10 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
To normalne zjawisko. Podczas lutowania ja sobie radze w ten sposób, że przy pomocy pędzelka zamoczonego w topniku przemywam grot (lutownica włączona i gorąca), albo w trakcie lutowania, jak widzę, że cyna się ciągnie na grocie i nie odchodzi tak jak trzeba, to zanurzam na ułamek sekundy grot w topniku. Ale tylko na moment! I jest OK.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sierpnia 2010, o 10:54 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2010, o 02:00
Posty: 8
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
no na pewno to nie jest normalne, bo nie da się zrobić ładnej spoiny tylko jakieś syfy pływają...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 sierpnia 2010, o 12:29 
Offline

Dołączył(a): 9 sierpnia 2010, o 02:00
Posty: 3
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Czyść grot o wilgotną bawełnianą szmatę albo salmiak. Cyna 60/40 nie ma nic do rzeczy. Jest nawet lepsza od stopu pół na pół. groty w Wellerce 80 nie są najlepszymi grotami. Weller 100 ma bardzo dobre groty, ale moim zdaniem te do 80 są gorsze.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 sierpnia 2010, o 22:23 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 24 października 2007, o 02:00
Posty: 318
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 3
Po pierwsze, grota nie należy czyścić mechanicznie, gdyż można uszkodzić powłokę zabezpieczającą.
Po drugie, czyścimy przy pomocy salmiaku.
Po trzecie, podczas lutowania czyścimy grot suchą bawełnianą szmatką.
Po czwarte, po zakończeniu lutowania salmiak, czyścimy szmatką i wyłączamy.
Po piąte, najnowsze doświadczenie, czyli przykład mojej głupoty, próbowałem lutować blachę cynkową. Grot pokrył się jakimś nalotem, który zablokował przyczepianie się cyny. Czyściłem grot z godzinę.

_________________
Czasopismo Witrażowe | Lampy Witrażowe | Forum Witrażowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 sierpnia 2010, o 19:53 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2010, o 02:00
Posty: 8
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
hej, nawet czyszczenie co chwile nie pomaga... za to transformatorówką 100w idzię dobrze i ładne luty wychodzą... więc nie mam wątpliwości, że to cośz grotem wellera...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 sierpnia 2010, o 23:59 
Offline

Dołączył(a): 7 lipca 2009, o 02:00
Posty: 187
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
mam wellerke80 ...regularnie salmiak i grot błyszczy jak psu...no dobra...grot błyszczy :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 1 września 2010, o 00:05 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, o 02:00
Posty: 399
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dobrze prawi - polać jej.

Również moim zdaniem Wielki Salmiak zwany w kręgach Chlorkiem Amonu Czwartym potrafi wypięknić grot bezstresowo i skutecznie. Do pary z ledwo wilgotną (trudniej przypalić) szmatką - zaspokajają zupełnie nasze potrzeby czyszczenia grota. Polecam. U mnie podczas lutowania salmiak stoi zawsze pod ręką i korzystam z niego często. Najlepiej po każdym podniesieniu z podstawki po chwilowej przerwie w korzystaniu z lutownicy.
Przypominam, że jeśli nie ma możliwości zastosowania wywiewów w pracowni, chociaż okna powinny być szeroko otwarte podczas pracy ze stopionym ołowiem. Coby się nie nawdychać niepotrzebnie. Można zakupić również tani odkurzacz i używać go do wyciągania powietrza bezpośrednio z miejsca pracy. Takiego odkurzacza nie używamy już do niczego innego. Jeśli ma regulowaną moc, można go "wyciszyć" do lekkiego szumu. :idea:łem byłoby zastosowanie specjalnych filtrów (HEPA), ale to już niestety musi kosztować :/. Można w przystępnej cenie złożyć coś takiego samemu, co niebawem postaram się uczynić w naszej pracowni. Dam Wam znać jakie to są koszty jeśli ktoś będzie nimi zainteresowany, ale to już chyba raczej na priv.
Pozdrowionka :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 września 2010, o 23:59 
Offline

Dołączył(a): 13 lutego 2008, o 02:00
Posty: 235
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Fagoniu, pisząc o topniku, miałeś na myśli wodę lutowniczą?
ja w trakcie pracy stosuję tylko namoczoną gąbkę, przecieram grot i jest oki (potem oczywiście chlorek amonu czwarty ),;
ale może z topnikiem lepiej?
zaliczyłam wpadkę, zostawiłam lutownicę włączoną na 2 dni. grota już nie wyjmę. czy istnieje jakiś sposób na ten zapiek ?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 września 2010, o 06:53 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
thymir napisał(a):
Fagoniu, pisząc o topniku, miałeś na myśli wodę lutowniczą?
ja w trakcie pracy stosuję tylko namoczoną gąbkę, przecieram grot i jest oki (potem oczywiście chlorek amonu czwarty ),;
ale może z topnikiem lepiej?
zaliczyłam wpadkę, zostawiłam lutownicę włączoną na 2 dni. grota już nie wyjmę. czy istnieje jakiś sposób na ten zapiek ?


Tak : topnik, woda lutownicza, kwas - to jedno.
Zapieczony grot? Spróbuj tak. Kup w aptece naftę (ok. 100 ml) nalej do wąskiego naczynia (menzurka, kieliszek), powieś lutownicę grotem do dołu zanurzając go w nafcie razem z nakrętką. I niech tak powisi przynajmniej godzinę. Potem delikatnie przy pomocy kombinerek spróbuj odkręcić grot. Powinno się udać. Mnie się zawsze udaje. Buźka :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO