Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 12:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 grudnia 2011, o 20:09 
Offline

Dołączył(a): 29 grudnia 2011, o 02:00
Posty: 5
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam!
Przeglądam to forum już pół dnia (może to za mało) aby dowiedzieć się wszystkiego.
Dużo wyczytałam na temat materiałów potrzebnych do zrobienia witraża - lecz chyba jestem typową blondynką
I dlatego mam do was kilka pytań z tych ... głupich - wiem, wiem już w kilku wątkach czytałam że nie ma głupich pytań ale moje chyba będą.
Muszę zrobić pierwsze zakupy do wykonania małego witrażyka - zawieszki.
Po przeczytaniu co będę potrzebować weszłam do kilku sklepów internetowych i allegro a tam ZGŁUPIAŁAM jeszcze bardziej więc bardzo Was proszę o wyrozumiałość i pomoc.
Nie chcę na początek kupować 10kg cyny czy kilku litrów topnika, sama nie wiem jak mi to będzie wychodziło więc wolę moje zakupy zacząć jakoś rozsądniej.
I tak: JAKIEGO TOPNIKA potrzebuję? - Czy może dostanę takowy w OBI czy CASTORAMIE - a cyna czy też tam znajdę odpowiednią ?
Jeśli nie to gdzie najlepiej kupić tutaj w easy-Art.pl jest sprzedawana od 1kg - Czy aż tyle będzie mi potrzebne?

Następnie mam dylemat co do koloru - chciałabym aby na moich zawieszkach cyna miała kolor srebrny, wiem że z czasem będzie się utleniać i zmieni kolor na "szary" - czy są jakieś pasty do polerowania lub coś co zabezpieczy cynę przed utlenianiem.

Wiem że podawanie nazw i firm potrzebnych mi materiałów mogło by stanowić reklamę ale jeśli nie jest to zakazane na tym forum to bardzo o takowe proszę.

Pozdrawiam Ania. Embarassed

Ps. Witrażyk - zawieszka ma być wykonana tak bardzo prosto z użyciem taśmy miedzianej.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 grudnia 2011, o 11:34 
Offline

Dołączył(a): 25 listopada 2011, o 02:00
Posty: 3
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeśli chcesz tylko spróbować to na zawieszkę wystarczy Ci cyna razem z topnikiem 100g, o grubości np. 3mm. Można ją kupić w każdym sklepie elektronicznym lub na allegro. Przeciw utlenianiu są specjalne antyutleniacze i patyny ale cyna przez długi czas będzie srebrna więc można je stosować dopiero jak się utleni.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 grudnia 2011, o 12:33 
Offline

Dołączył(a): 29 grudnia 2011, o 02:00
Posty: 5
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Wielkie dzięki Solmyr!
O antyutleniaczach znalazłam wątek - ale super wiedzieć że nie trzeba go użyć natychmiast.
A co do cyny z topnikiem to zupełna nowość dla mnie!!! :shock: Nikt tu o tym nie pisze że tak można - a takiej cyny jest faktycznie mnóstwo w każdym sklepie. :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 grudnia 2011, o 13:34 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Aniu, mogę powiedzieć Ci, że o rzeczach oczywistych się nie pisze, ale dla Twojego zapału, nie będzie dobre, lutowanie cyną z topnikiem. Należy tylko i wyłącznie stosować lutowie LC 60. Wiem co mówię, bo się sam o tym na początku mojej drogi, o tym przekonałem. Dodatkowo musisz przy takim lutowaniu, użyć wody lutowniczej, która zastąpi kalafonię, będącą topnikiem w tinolu, czyli tym co w sklepach elektronicznych i na Allegro spotkać można.
Co do antyutleniacza - zastosuj go zaraz po lutowaniu, będziesz spała spokojnie :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 grudnia 2011, o 18:46 
Offline

Dołączył(a): 29 grudnia 2011, o 02:00
Posty: 5
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ach... sprawy i rzeczy oczywiste to ZMORA początkujących - wiem coś o tym, hi,hi,hi!!! :lol:
Brogre bardzo dziękuję za trafne uwagi! Przekonały mnie do zakupu odpowiednich materiałów i preparatów.
Ale zanim zacznę zamawiać a Wy będziecie nadal tak mili i cierpliwi aby mi pomóc to podsumuję całość i dopytam o szczegóły.
Więc aby zacząć potrzebuję:
Lutownicę, szkiełka (posiadam)
Taśma miedziana, antyutleniacz (z tym nie mam problemów)
Cyna LC60 (to już też wiem)
Woda lutownicza - hmm... no i tu znów pojawiły mi się jakieś problemy i dlatego dopytam:
Musi być taka http://witrazowe.com.pl/pl/p/Woda-lutow ... 0-ml./1161 pod tą nazwą znalazłam tylko tu.
Czy woda lutownicza to to samo co topnik?
A jeśli tak to który wybrać? Czy taki w żelu jest lepszy?
http://www.moreandbetter.pl/zel-lutowniczy-125g.html
http://allegro.pl/topnik-wzorcowy-tpw9-i2002584881.html
http://allegro.pl/topnik-lutowniczy-rf- ... 60692.html
http://allegro.pl/plyn-do-lutowania-mie ... 44180.html
http://allegro.pl/kwas-do-lutowania-top ... 71815.html

No a teraz (mam nadzieję że nie spadniecie z krzeseł) napiszę jak zrozumiałam całość lutowania:
1. szkiełko owijam taśmą miedzianą - wygładzam
2. smaruję wodą lutowniczą (topnikiem?)
3. lutownicą nakładam cynę (staram się ;) )
4. myję pracę i pokrywam antyutleniaczem
Czy tak ma to wyglądać?

Ps. Jeśli linki stanowią jakiś problem to przepraszam a moderatora proszę o ich usunięcie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 grudnia 2011, o 19:21 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Mniej więcej.
Chyba jest to wszystko na Forum. Jeśli nie to wpadnij do pierwszej większej i biblioteki i spytaj o książki z zakresu witraży. Tam będzie wszystko dokumentnie wyłożone i zilustrowane.
Na pewno unikniesz wiele błędów i dużo własnego czasu.
A może w pobliżu znajdziesz kogoś z Forum to Ci naocznie pokaże co i jak.

Qrcze co z tą reklamą - nic nie można wysłać ani jej usunąć !!!!!

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2011, o 01:34 
Offline

Dołączył(a): 3 lutego 2009, o 02:00
Posty: 76
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
witaj
wspomniałaś o zakupach w OBI - przypomniałem sobie że na początku tam właśnie kupiłem pierwsza "wodę" do lutowania. Sprzedają w małych białych buteleczkach ok 10 ml za ok 10 zł /strasznie drogo/ ale ewentualna przesyłka też kosztuje :-)
Napisz z jakich okolic jesteś może ktoś będzie w pobliżu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2011, o 02:03 
Offline

Dołączył(a): 29 grudnia 2011, o 02:00
Posty: 5
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Dziękuję mach61 :-) do OBI będzie bliżej (po wodę oczywiście)

Ale jak kiedyś będę w Opolu to może uda mi się namówić Cię na jakąś kawę ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 31 grudnia 2011, o 09:43 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2009, o 02:00
Posty: 124
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
ANIA 99; a może na początek zaglądnij na stronę główną easy art-u i zastanów się nad zakupem http://www.ekademia.pl/kurs/samuraj?cou ... on=rabat39
i koniecznie pomyśl o udziale w warsztatach dla zielonych;
pozdrawiam kolorowo; Jadwiga


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 marca 2013, o 16:15 
Offline

Dołączył(a): 15 marca 2013, o 02:00
Posty: 2
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
ja również chciałam sie kiedyś zając witrażem, jednak jest to bardzo kosztowne. Jak narazie to zakupiłam jedynie książke do nauki :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO