Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 22:40

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 września 2012, o 17:58 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2012, o 02:00
Posty: 26
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Raptem od kilku dni jestem na forum. Pisałem tematy jakieś ogólne ale może podzielę się jeszcze czymś konkretnym.
Zrobiłem "trzymacznik" do noża taki, że trzyma nóż pionowo, można nim jeździć po powierzchni ok 0,4x0,4 m i jeszcze samo dociska. Do noża dokręciłem taką blaszkę ok 3x3 cm i bardzo wygodnie się tym kieruje i dociskać nie trzeba. Nie pokażę zdjęcia bo urzadzenie było robione na kolanie i nie jest zbyt fotogeniczne ale jest skuteczne.
Widziałem coś podobnego na filmiku ale to moje jest jednak zupełnie inne i wymyśliłem je całkowicie sam. Nie wiem, może jest to już znane i stosowane ale mi bardzo ułatwiło cięcie. Nie trzeba się wysilać i naciskać jednocześnie pilnując aby dobrze prowadzić. Docisk jest realizowany sprążyną gazową taką do mebli za 12 zł i przekładając w kolejne otworki można zmieniać siłę docisku.
Użyłem do tego noża olejowego ale nie śmiejcie się. Nóż jest z bazaru, masywny, stalowy mosiądzowany, kółko o średnicy 3 mm ale jaki kąt ostrza to nie wiem. Olej puszcza w odpowiedniej ilości a najciekawsza jest cena. 3 lata temu kupowałem te noże po 12 zł teraz po 10 zł. Razem mam 11 takich noży. Dopasowanie noża wymagało trochę podtoczenia go ale jeden taki mam i tylko wymieniam końcówki z kółkiem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 września 2012, o 20:51 
Offline

Dołączył(a): 25 marca 2009, o 02:00
Posty: 107
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Z opisu wynika,że coś podobnego widziałem. Służyło (przy użyciu metalowych szablonów) do wycinania powtarzalnych elementów.
Na ten temat na pewno znajdziesz chętnych do dyskusji - choćby semikolon , który Cię już przywitał.
Jeśli chodzi o zdjęcia, to zapraszam do galerii. Mnie bardziej od urządzenia interesują Twoje szklane prace.
Pozdrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 września 2012, o 21:22 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nie mam problemu z dociskaniem noża.Właściwie wcale go nie dociskam. Robię to delikatnie i szkło pęka jak trzeba. Pamiętam, że na warsztatach ciałem szkło i niektórzy się dziwili, że nie słychać tego trzeszczenia. Dlatego chętnie bym zobaczył Twoje udoskonalenie . Na czym to polega?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 września 2012, o 08:09 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Cześć,
Może do hurtowej ilości faktycznie powtarzalnych elementów
miałoby to sens... no i pewnie trzeba by się do tego przekonać :?
Ale ja jednak wolę, jak każdy z moich "tworów" jest indywidualnie
dopieszczony :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 września 2012, o 15:56 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2012, o 02:00
Posty: 26
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ostatnimi czasy robiłem różne próby ze szkłem ornamentowym a ono jest grubsze, 4 mm. Powierzchnia też, jak wynika z nazwy, nie jest równa nawet po drugiej stronie. Ogólnie trudniej się tnie i nie zawsze peknie wg rysy stąd intuicyjne wieksze naciskanie a z tego wynika mniejsza precyzja i większę szlifowanie.

Tego urzadzenia do ciecia to nie pokażę ale nie dlatego aby je utajnić tylko, jak pisałem, bo jest brzydkie. Jak już skończe urzadzać pracownie to zrobię ładniejsze i zrobię zdjęcie. Wycinane szkiełka jak najbardziej mają swoją indywidualność, nie jest to przewidziane do masowej produkcji. Każdy element trzeba indywidualnie wypracować. Ogólnie to idea prowadzenia noża jest taka jak u kamieniarzy maszyna do szlifowania powierzchni.

Co do nacisku w czasie cięcia to jak pisze Fagonio nie potrzeba mocno cisnąć. Zapewne jest to wszystkim znane ale w mechanice wystepuje takie coś jak działanie karbu. Karb jest to takie miejsce gdzie skupiają się naprężenia. Im "karb"jest szerszy tym bardziej naprężenia są rozproszone. Mały nacisk powoduje małą rysę i mniejsze pole skupienia naprężen niż w głębszej, a tym samym szerszej, rysie. I mimo, że jest wieksza to pęka trudniej. Aby uniknąć tworzenia karbu to stosuje się łagodne przejścia pomiedzy różnymi przekrojami np. wałek przy zmianie średnicy ma półokrągłe przejście.

Co do prezentacji moich tworów to jest ich bardzo mało bo grubo ponad rok czasu straciłem na wymyślaniu jak ciąć precyzyjniej, szybciej i skomplikowane kształty. W działaniech moich poszedłem już na tyle daleko, że zacząłem składać urzadzenie waterjet, do ciecia wodą. Przy budżecie 1 tys rocznie to powoli idzie bo temat bardzo trudny dla amatora. Mam sposób na uzyskanie ciśniena 250 barów, (szkło łatwo się tnie strumieniowo i z takim ciśnieniem można już próbować). Mam piasek garnet i różne wersje urzadzenia mieszającego ale sprawa upadła za sprawą forumowicza Alberta który opisał jak tnie szkło frezem. Wielkie podziekowania za tak cenne informacje. Teraz ciecie pod katem prostym czy w obrysie zamknietym nie stanowi problemu.

Teraz pewnym problemem jest dokładne prowadzenie noża. Z racji wieku oczy już nie te a kółko wystaje ok 1 mm. Na poradzenie z tym mam niesamowity pomysł ale jest na tyle futurystyczny, że świadomie nie podaję abyście nie musieli drapać się w skroń. Jak zrealizuję to opiszę.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 września 2012, o 23:13 
Offline

Dołączył(a): 25 marca 2009, o 02:00
Posty: 107
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Marku. Widzę, że dołączyłeś do "kółka technicznego" tego forum. Nie, żebym miał coś przeciw pomocom technicznym, ale w przerwach w budowie armaty weź zwykłą packę na tego komara. Mówiąc wprost haratnij szkiełko i podziel się dziełem w galerii.
Trochę rozumiem przy 4mm jest gorzej. Kupiłem kiedyś takie na tło (bo ładne). Stoi i czeka na jakiś prosty geometryczny wzór. Poza trudnością z pękaniem tam gdzie ja chcę był jeszcze kłopot z łączeniem ze szkłem 3mm. Brzydko wyglądało. Sugestia - może spróbuj z innym szkłem. Pozdrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 września 2012, o 11:28 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 620
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nie trzeba kupować od razu całego browaru, by napić się jednego piwa, ale jak ktoś ma taką wolę, to trzeba ją uszanować.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 września 2012, o 13:55 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 24 października 2007, o 02:00
Posty: 318
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 3
Szkło ornamentowe, przemysłowe jest raczej łatwe w obróbce. Rzeczywiście pęka nieco trudniej z uwagi na grubość oraz minimalne naprezenia wewnętrzne? Paleta kolorów i tloczen nie jest powalajaca i ogranicza się maksymalnie do ok. 10. Tak działają huty. Leją i walcują jeden rodzaj, potem drugi, tysiącami metrów kwadratowych. Dlatego w kolejnych latach dostępne są nowe wzory. Najlepiej kupować w hurtowniach ze zwykłym szkłem głosy. Trzeba kupić cała przemysłowa taflę, ale cena wychodzi nawet na poziomie 30zl. W hurtowni potną od razu taflę na mniejsze kawałki, aby łatwiej było to przetransportowac. Wkładamy do magazynu/piwnicy i mamy zapas na długo. Szkło jest wytrzymałe, doskonale na bordiury, tła, czy też prace, które musza być tańsze. Warto zbierać tego rodzaju szkło. Spectrum udostępnia ten rodzaj szkła w formatkach 30x30, ale cena jest taka jak innych ich wyrobów, czyli wysoka. A grubość 4, czy 3 mm? To i tak owijamy i lutujemy.

_________________
Czasopismo Witrażowe | Lampy Witrażowe | Forum Witrażowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 września 2012, o 23:24 
Offline

Dołączył(a): 25 marca 2009, o 02:00
Posty: 107
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Cytuj:
rubość 4, czy 3 mm? To i tak owijamy i lutujemy.

Racja ale nie do końca. Tylko milimetr, ale widać. Radzę lutować w takim przypadku najpierw lewą stronę (prawa będzie na jednej płaszczyźnie). Ja zrezygnowałem przeszklenie miało być blisko oglądającego i to z obu stron - w drzwiach.
Skusiłem się na szkło 4mm przemysłowe, bo ciekawe w jasnofioletowe smugi prawie jak spektrum za cenę o wiele niższą - czeka na swój czas.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 września 2012, o 09:22 
Offline

Dołączył(a): 4 sierpnia 2012, o 02:00
Posty: 26
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Świadomie nie chcę w tej chwili robić witraży bo na kolanie, z ręczną osełką (szlifierkę już mam) to już robiłem, podoba mi się to, jednak naprzód tworzę dobre warunki do wykonywania czyli pracownię. Szybko to idzie, już prawie gotowa, wczoraj zrobiłem wyłacznik nożny. I tu drobna porada techniczna.
Na swojej stronie Kent pokazywał jak zrobić wyłacznik nożny, z pedału kupionego na Allegro, kosztuje paredziesiąt złotych + przesyłka. Ja to zrobiłem z wyłacznika dzwonkowego natynkowego. Ma pełną obudowę i kosztował 4,95 zł. Oczywiście + przerobiony przedłużacz.

Co do ilości wzorów szkła ornamentowego to jesteście w bładzie, że jest tylko ok. 10 wzorów. Wynotowałem dostepne wzory z hurtowni we Wrocławiu i jest ich ponad 29 rodzajów. Kosztują w granicach 1,25 - 2 zł za dcm2, brutto. A co do możliwości komponowania z nich witraży to znalazłem stroną gdzie były różne witraże ale w księdze gości największy podziw był wyrażony właśnie dla szkła ornamentowego. Mnie witraże zwykłe, białe, "ornamentowe" też najbardziej zachwyciły. Pani Artystka, z wielkim szacunkiem, jest samoukiem ale z rodziny artystów malarzy. Witraże zachwycające.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO