Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 22:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 13 grudnia 2008, o 09:51 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Nadal nic nie rozumiem. Zawsze w szkole wolałem przedmioty humanistyczne od matematyki. Po prostu cyfry mnie przerażają. Włączałem kiedyś "ten cit...", ale nie wiem czy coś sie działo? Czekałem i nic? Wołałem zatem włączyć temperaturę i piec grzał. Nie rozumiem co to jest programowanie. To znaczy domyślam się, że mogę ustawić dowolną konfigurację przebiegu pracy pieca. Trzeba jeszcze wiedzieć, która konfiguracja i do jakiego zadania jest właściwa? Może wykresy by mnie oświeciły? Tylko pozostaje problem jak to uruchomić? Trzeba, żeby ktoś mi pokazał jak "krowie na granicy", a jak zaskoczę wtedy tak mi zostanie i ja będę zaprogramowany :?
A koniak/brendy masz u mnie jak w banku :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 grudnia 2008, o 15:14 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Andrzej ja też tego jestem głupi. By to uzmysłowić naocznie napisz dla fagonia program o takim wykresie:
1 krok : temp od 0 do 250 szt - czas dojścia 30 mi
2. temp od 250 do 450 stc czas dojścis 30 min
3. temp od 450 do 540 st C czas dojścis 30 min
4. temp 540 st wygrzewanie przez 30 min
5. temp 540 do (górnej np.) 720 stC czas dojścia 30 min
6. temp 720 st C wygrzewanie czas 60 min
7. temp od 720 do 540 st C chłodzenie 5 min
8. temp 540 st C wygrzewanie 60 min
9. temp 540 do 450 czas chłodzenia 60 min
10 temp 450 do 250 st C czas chłodzenia 60 min
11. temp do otoczenia - wyłączenie pieca, temp sama spada

Tak może dojdziemy do tego jak programować poszczególne programy, bo jak rozumiem Olek ma ich 4 .

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 13 grudnia 2008, o 23:34 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
No to super. Posiadacie rakiety Perszingi i prostujecie na nich gwoździe :lol:.

OK, napiszę Olkowi algorytm programowania pieca z "ludzka twarzą". Oczywiście na zasadzie "lizania cukierka przez szybę", ponieważ nie mam tego programatora i będę korzystał tylko z elektronicznej instrukcji i swojego nofala :lol:.

Tylko czy ten wykres który podałeś powyżej, posiada jakąś "ludzką facjatę", czy jest wyssany z "szóstego palca"? :lol: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 grudnia 2008, o 01:00 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
kent napisał(a):
No to super. Posiadacie rakiety Perszingi i prostujecie na nich gwoździe :lol:.

OK, napiszę Olkowi algorytm programowania pieca z "ludzka twarzą". Oczywiście na zasadzie "lizania cukierka przez szybę", ponieważ nie mam tego programatora i będę korzystał tylko z elektronicznej instrukcji i swojego nofala :lol:.

Tylko czy ten wykres który podałeś powyżej, posiada jakąś "ludzką facjatę", czy jest wyssany z "szóstego palca"? :lol: .



Ten akurat ja stosuję do gięcia i stapiania szkła ( w zależności od temperatury - najwyższej - ta się zmienia) i grubości najwyżej 2 x 3 mm

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 grudnia 2008, o 10:04 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Kent, będę wdzięczny. Korzystałem już z wykresów,które mi nadesłaliście. Trebor, albo Ty? już nie pamiętam. Analizowałem je, ale niewiele z tego wynika oprócz tego, że zauważyłem różne sposoby wygrzewania szkła. Tylko jest dylemat. Jakie szkło, kiedy i jak wygrzewać, by osiągnąć zamierzony efekt ? Załóżmy, że stosujemy float i chcę zrobić paterę na formie. Stosuję 2 lub 3 warstwy szkła, by je stopić i wygiąć na formie. To jest konkretny temat do rozgryzienia.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 grudnia 2008, o 19:58 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Olek
Od nowa
1. Masz 3 warstwy szkła = 3 mm każda<
szkło przeźroczyste, czy chcesz malować?
((( pamiętaj, że czasem jedną rzecz trzeba wypalać kilka razy by uzyskać końcowy efekt)))
CO chcesz z tym zrobić.
Podejrzewam, że chcesz je najpierw skleić. Klejenie to temp od 680 - 720 stC
(gdzieś), ale teraz sporą wagę trzeba przyłożyć do grubości i powierzchni szkła.
O tym kiedyś jeszcze będzie.
Teraz trzeba pomyśleć o długości wypalania w najwyższej temperaturze
( dla "klejenia"), czyli - powiedzmy 720 stC.
Dla 2 warstw ja stosuję ok 90 min - dla 3 trzeba przedłużyć - powiedzmy o 30 min. Jeśli nie wyjdzie to zawsze masz szansę ponownie włożyć do pieca . Powtórzyć proces, lecz przedłużyć wygrzewanie.
W pewnym momencie dojdziesz do wprawy patrząc na rozgrzane szkło. W temp powyżej 540 możesz bez kłopotów na chwilę otworzyć wieko pieca.
Ja jeszcze nie mam czytnika w oczach, ale mój kolega po kolorze szkła wie co się dzieje w piecu ( w najwyższej temperaturze i przy końcu etapu wygrzewania.

To tez dywagacje teoretyczne , bo nie uwzględniliśmy powierzchni wypalanego szkła. ale wyjście już masz.
Mam do tego gdzieś tabelki przeliczeń. Mogę wstawić.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 grudnia 2008, o 22:59 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Ja to robię tak:
1. Wrzucam szkło, np. 2 warstwy, na formę i do pieca.
2. nastawiam programator, jako prosty regulator temperatury, na 720 st.C i czekam około 1 godzinę (czas na dojście do zadanej temperatury), aż dojdzie.
3. Grzeję w tej temp.(720) około 0,5 h i nastawiam na 540 st,C
4. Temp. spada (swobodnie) około 15-30 min, otwieram kominki wentylacyjne, i w temperaturze 540 znów załącza sie programator na wygrzewanie.
5. wygrzewam (czyli właściwie odprężam) 30 min.
6. ewentualnie schodzę do 480 st.C i też odprężam 30 min.
7. wyłączam piec
8. następnego dnia przychodzę do pracowni i oglądam rezultaty.
Tak robiłem przy "spłaszczaniu" butelek do wina. Wyszły bez zmatowień.
Ale jeszcze dużo nauki przede mną. Nie ukrywam, że liczę na pomoc moich przyjaciół z naszego forum. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 grudnia 2008, o 04:10 
Offline

Dołączył(a): 25 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1044
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tu macie wykres z danymi Trebora, na podstawie którego, trenował będzie Fagonio:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... af725.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 grudnia 2008, o 23:16 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Olek,
No i prawie dobrze. Ważne jest wentylowanie w temperaturze do 450 st. Ja to robię szybko kilka razy w temp do ok 250 stC.
To jest ważne, gdy wypala się np malowane, czy z nabłyszczaczem lub klejem.
Wypalane substancje mogą i często szkodzą samemu procesowi wypału.
A jak się jeszcze wypala ( wbrew zasadom fusingu, ale ja tak czasem robię) kilka różnych rzeczy na raz, to wentylować trzeba.

Sama sprawa przechodzenia przez temperatury od 450 do 540 stC, to lepiej w tej fazie robić to wolniej, bo ze szkłem bywa różnie, tym bardziej jak wstawiamy rożne szkła (mało znane).
Podobnie jest w strefie spadania. Przechodzenie od 540 do 450 stC, powinno być dłuższe i w określonych temp wygrzewane. Co robisz.

Ostatnio mi wszystkie wypały w zasadzie wychodzą i dla podobnych operacji potrafię już kierować wypałem by uzyskać wcześniej zamierzony efekt.

Olek,
nie wyobrażam sobie, że mógłbym ręcznie sterować piecem. Jestem na to za bardzo roztargniony i niecierpliwy, a poza tym mam zbyt mało czasu.
Przyślij mi Twoją instrukcję. Pogłówkuję, ale z tego co pisał Kent (Andrzej) to nie powinno być trudne . Masz programator, nawet, z większą ilością kroków, bo ja mam tylko 40 , no i muszę zapamiętywać od którego kroku zaczyna się następny program a Ty masz to lepiej zrobione.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 grudnia 2008, o 17:14 
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 02:00
Posty: 816
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
To wszystko jest bardzo proste jak sie wie. Spojrzałem właśnie na instrukcję obługi pieca i przypomniało mi się jak w szkole miałem, na matematyce, zadanie o basenie i trzech kranach :shock:
Zrobie zdjęcie i wyśle Ci instrukcję. Może wspólnymi siłami jakoś to rozbierzemy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO