Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 14:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 26  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 7 czerwca 2009, o 23:16 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Chyba mnie źle zrozumieliście
Mam palnik, do którego mam podłączone 2 przewody. 1. propan - butan i tlen.
Na palniku mam nawet 4 pokrętła 2 do tlenu 2 do propanu butanu.
Można to zobaczyć na zdjęciu.
http://www.delphiglass.com/index.cfm?pa ... sid=183701

teraz co do sprężarki. Tu bym się z wami nie zgodził. Sprężarka ma za zadanie sprężać powietrze i przechowywać go w zbiorniku, po to by w krótkim czasie dać powietrze z odpowiednim ciśnieniem. A ja nie potrzebuję dużego ciśnienia, tylko duży przepływ powietrza. Zastanawiam się nad wentylatorem czy "pompę powietrzną.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 czerwca 2009, o 07:34 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam Panowie
Cieszę się Treborku, że się poznaliśmy :P masz bardzo sympatyczną żonkę :-)
Żałuję tylko, że druga pani z tego stoiska z płomiennym szkłem tak "pilnowała" tej mulatki, bo może udałoby się więcej z niej "wyciągnąć"... :mrgreen: ale przynajmniej wiem, że do pokrywania mandreli (pręcik, na którym modelujemy szkło na gorąco) pokrywają kaolinem zmieszanym z wodą.
Jeśli coś odnajdę na temat dmuchawy do palnika, to dam znać.
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 czerwca 2009, o 20:00 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tymczasem zakupiłem dzisiaj palnik cyklonowy Ø20 mm o mocy 10 kW, do tego rękojeść + przewód gazowy + butlę propan-butan.
Od razu ciekawość mnie zeżarła i rozebrałem na części pierwsze dyszę i palnik :P . Budowa palnika cyklonowego jest zupełnie inna niż zwykłego;
dysza posiada szereg otworów, które są wykonane w sposób spiralny na przelot :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/611 ... cd8e2.html
dzięki temu powstaje zawirowanie powietrza, dysza osadzona jest w rękojeści, a na nią nakręcona tuleja o średnicy 20mm:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3bf ... 324f4.html
Ponieważ nie chciałem kupować gotowych zestawów-mam przewód z "metra" więc jutro to poskręcam i spróbuję jak topi się szkło :?:
Dysze można dokupować od Ø10 począwszy a na Ø30 kończąc.
Oczywiście w miarę zwiększenia średnicy dyszy wzrasta nam moc a co za tym idzie to zużycie gazu i .....kasy :mrgreen:
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 czerwca 2009, o 20:50 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
pokaż zdjęcie całego palnika

Co do tego kaolinu na drucie, to mam mieszane uczucia. Próbowałem i nie wyszło.
Ciekawym jaka konsystencja wody + kaolinu ma być.
Kaolin źle się "łapie" na stal.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2009, o 07:38 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
Cały palnik wyglada tak:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/326 ... f6bb9.html
Dźwignia na rękojeści jest do chwilowego otwarcia zaworu na max. nawet jeśli zawór jest na minimum.
Szkło topi się bez problemów :P
W papierach piszą, że max temp. osiągana przez palnik to 1920 st.C
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2009, o 22:13 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Zrób próby i napisz co i jak.

Ja próbuję do swojego podłączyć powietrze. Dzisiaj szukałem po specjalistycznych firmach, coś się dowiedzieć, ale obawiam się, że w moim przypadku może się nie udać, jako, że mam bardzo mały przewód (fi) doprowadzający tlen. Może być za mało jak podłączyłbym powietrze,
Gdyby zdał egzamin twój palnik, to może bym się przerzucił. Szkoda, że zamiast rączki nie ma pokrętła.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 czerwca 2009, o 07:27 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam,
To nic, że masz małą średnicę dolotu, myślę, że to zależy od ciśnienia
doprowadzonego powietrza.
Jeśli chodzi o tę rękojeść, którą mam, to ma zawór, którym da się płynnie regulować wielkość płomienia, dźwignia jest dodatkowym "turbo", którego nie musimy używać - to samo osiągniemy otwierając zawór na max.
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 czerwca 2009, o 01:16 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
I o to mi chodzi.
Natomiast mały otwór wlotu powietrza praktycznie uniemożliwia turbinę powietrzną bo ona daje dużo powietrza, lecz bez ciśnienia. Kompresor mógłby zdać egzamin, ale chyba (mój) ma za mały zbiornik powietrza.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 czerwca 2009, o 09:44 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Witam serdecznie.
Nie było mnie kilka dni ponieważ wałęsałem się w okolicy Kamienia Pomorskiego.

Przeczytałem trochę lektury o czym piszecie.

Wszystko się zgadza, ale wymaga lekkich wyjaśnień.

Dotyczy to różnego rodzaju rączek spawalniczych i dostarczanego powietrza lub tlenu. Pisałem wcześniej iż przy zastosowaniu reduktora do powietrza ze sprężarki uzyskujemy jednakowe ciśnienie dawkowania powietrza.

Fakt że sprężarka daje większe ciśnienie ale reduktor jest po to aby na rączce nie manipulować cały czas pokrętłami a robi to cały czas reduktor za nas.

Regulacja płomienia odbywa się za pomocą pokrętła dawkowania gazu-propan i pokrętła dawkowania tlenu w naszym przypadku sprężonego powietrza.

Reduktor tak jak do gazu daje stałe ciśnienie o płynnej regulacji. Do powietrza dawkowanego przez reduktor też następuje płynna regulacja.
Gdy chcemy zwiększyć temperaturę plomienia to odkręcamy proporcjonalnie do dawkowanego gazu pokrętło z (tlenem) powietrzem.
W środku rączki są dysze które mieszają gaz z powietrzem i dają przez dyszę wylotową na zewnątrz.
Mieszanina ta jest zawarta w proporcjach jakich sobie ustawimy pokrętłami. I tak to się odbywa, nałeży poćwiczyć aby dojść do wprawy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 czerwca 2009, o 10:08 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Jeszcze jedno Ciśnienie (tlenu) w palniku jest dawkowane przeważnie od 1atm do 2atm. Można sobie to zwiększać lub zmniejszać jak się chce ale wówczas potrzebny jest reduktor z pokrętłem regulacji ciśnienia.
Są palniki które dodatkowo dawkują powietrze (tlen) ale to mają za zadanie roztapianie i wydmuchiwanie roztopionego materiału, ale to tak na marginesie.

Bez dostarczenia dodatkowego powietrza nie uzyska się efektu wyższej temperatury w któtkim czasie.

Aby to łatwo zrozumieć należy obejrzeć dokładnie zwykły palnik kuchenki turystycznej.

Na butlę nakręca się palnik, w środku palnika jest dyszka o otworze włosa, przez którą wydostaje się gaz z butli i idzie do góry. Nieco powyżej są otwory po bokach w zależności od konstrukcji mogą byś podłużne wycięcia i na wierzchu jest zazwyczaj blaszka przysłaniająca dopływ powietrza, lub zmniejszenia dopływu, tą blaszką która jest na zewnątrz następuje regulacja prawidłowej mieszanki. Dalej rurką jest to doprowadzane do góru gdzie podlega jeszcze mieszanu gaz z powietrzem i wyprowadzany jest na zewnątrz przez palnik i po podpaleniu uzyskujemy płomień do grzania, gdzie gotujemy sobie zupkę, lub bimberek.

I tak jeżeli ograniczymy dopływ powietrza garnuszki, gaz spalany będzie nam kopcić i efekt ciepła przy spalaniu nie będzie zadawalający, jak wypośrodkujemy dawkowanie powietrza i gazu gdzie powinno wahać się od 48-52% efekt ciepła jest najlepszy daje nam zadawalające efekty.
Jeżeli damy za dużo powietrza do dawkowanego gazu to płomień będzie ale tak zwany zimny, ciężko będzie rozgrzewał dany przedmiot, to zupkę w garnuszku, będziemy gotować 1 godzinę zamiast 10 min.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 26  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO