Forum miłośników witraży

Odkrywamy świat witraży. Forum witrażowe założone przez easy-Art. Techniki i narzędzia witrażowe. Wystawy witrażu, wernisaże. Szkolenia witrażowe. Centrum wymiany wiedzy i doświadczeń.
Teraz jest 28 marca 2024, o 19:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2009, o 19:45 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Albert

Napisz co rodzaju artykułu i umieść albo w BIBLIOTECE albo W RESTAURACJI.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2009, o 21:26 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
dziś mam już dość wszystkiego ale jutro postaram się napisać na temat lepkości szkła ponieważ jest to forma dokładnie wyjaśniająca stukturę zachowawczą szkła. Później coś jeszcze przedstawię ale nie wszystko na raz.
pozdrowienia.
w restauracji


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 18:26 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
witam serdecznie.
Trebor, nie za bardzo rozumiem jestem w zakładce Restauracja, COE-wspołczynnik rozszerzalności cieplnei to nie jest tylko to co się kurczy i rozszerza ale jeszcze są inne przesłanki jak lepkości płynność itd. Właśnie w tym dziale chciałem opisać zachowanie się szkła, aby było w jednym miejscu. Byłoby łatwiej zrozumieć to wszystko, nie latając po całym forum i zbierać to do kupy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 19:47 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Lepkość
Zmiana stanu ciekłego masy szklanej w stan stały lub odwrotnie, polega na zmianie lepkości szkła, wywołanej zmianą temperatury.
Lepkość (wiskoza lub tarcie wewnętrzne) jest charakterystyczną cechą stanu szklistego. Pojęcie to określa jak gdyby stan "gęstości" danej substancji, który wynika z ruchliwości i wzajemnego przesuwania się poszczególnych jej cząsteczek.
Lepkość można określić jako siłę wzajemnego oddziaływania cząsteczek i opór, jaki stawiają te cząsteczki względem siebie przy zmianie położenia.
Zmiana lepkości jest ściśle związana ze zmianą temperatury. Ze wzrostem temperatury lepkość maleje szkło staje się bardziej płynne, natomiast ze spadkiem temperatury lepkość wzrasta ciecz krzepnie (szkło).
Lepkość zależy nadto od składu chemicznego danego ciała.

Przy porównaniu lepkości dwóch szkieł różniących się składem chemicznym, w tych samych warunkach, tj. ciśnieniu i temperaturze, można zauważyć, że jedno szkło ma lepkość większą (mniej ciekłe). Drudie natomiast szkło ma lepkość mniejszą (bardziej ciekłe).

Szkła wskazujące w danej temperaturze lepkość większą określić należy je jako szkła potoczną nazwą TWARDYCH.
Szkła zaś wykazujące w tejże samej temperaturze lepkość mniejszą powinno nazywać się szkłami MIĘKKIMI.

Do szkieł miękkich należy zaliczyć przede wszystkim szkła zawierające dużą ilość tlenków alkalicznych, natomiast do szkieł twardych zaliczamy szkł borowo -krzemowe.

Szkła wykazujące przy chłodzeniu w określonej temperaturze większy wzrost lepkości zwane są potocznie KRÓTKIMI, natomiast szkła wykazujące w tej samej temperaturze mniejszy wzrost lepkości nazywmy potocznie szkłem DŁUGIM.

Lepkość możemy wyrazić wzorem matematycznym
V1 -V2
F=współczynnik lepkości x S----------
h

gdzie;
F - siła tarcia międzycząsteczkowego
współczynnik lepkości - jest on funkcją temperatury i przyjmuje dla różnych temperatur różne wielkości w ogromnym obszarze wartości, przeto w praktyce posługujemy się wartością 1g współczynnik lepkosci, który w technice nazywa się lepkością techniczną
S - powierzchnia tarcia w cm2
V1 i V2- szybkość poszczególnych warst masy szklanej
h - odległość przesunięcia warstwy pod wpływem siły tarcia

Jednostką miary wspólczynnika lepkości jest 1 poise (puaz)
Poise - pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka POISEUILLE, który pierwszy zbadał zjawisko tarcia wewnętrznego cieczy przepływającej przez rurę.

Lepkość środowiska równa się 1 poise (1 P) wtedy, gdy do przesunięcia powierzchni 1 cm2 równolegle do odległej o 1 cm powierzcni nieruchomej potrzebna jest siła 1 dyny.

Lepkość (opór tarcia ) masy szklanej mierzy się za pomocą wiskozymetru(encyklopedia).
Przyrząd ten konstrukcją swoją przypomina piec elektryczny. W miedzianym, otoczonym warstwą izolującą cylindrze znajduje się urządzenie złożone z 4;5 prętów w którym zawiesza się próbki badanego szkła. Są to pręciki szklane o średnicy1,5 - 2mm i długości 10-20mm zakończony na obu końcach kuleczkami, które służą do umocowania go w uchwytach górnym i dolnym. Uchwyt dolny obciąża się ciężarkiem p każdy oddzielnie o tym samym ciężarze. Po włączeniu prądu cylinder się rozgrzewa i temperatura w nim wzrasta. Pręciki szklane nagrzewają się i zmieniają swoją lepkość, w wyniku czego wydłużają się pod wpływem obciążenia p. Po pewnym określonym czasie t, mierzy się wydłużenie pręcików za pomocą mikromierza lub katetometru (encyklopedia).

współczynnik lepkości oblicza się w/g wzoru
p x l x t
współczynnik lepkości=---------------
3 x s x delta l
gdzie;
p - obciążenie
l - długość pręcika lub pręcików
t - czas obciążenia
s - średnica pręcika lub pręcików
delta l - wydłużenie pręcika kazdego osobno
x- razy

Ze względu na trudność określenia temperatury mięknienia szkła ustala się ten punkt, opierając się na pomiarach lepkości. Za temperaturę, która stanowiłaby pewne kryterium dla porównania różnych rodzajów szkła między sobą uważa się temperaturę w której lepkość szkła wynosi 4 x 10 do minus 7 potęgi x P2(poise kwadrat)
Temperatura ta odpowiada praktycznie dolnej granicy zakresu obróbki plastycznej szkła.

Dla wielu osób są nie potrzebne wzory i ich objaśnienia, ale ci którzy bdą chcieli pobawić się i łatwiej zrozumieć zachowanie się szkła są te wzory bardzo pomocną sprawą, bez pracy w tym zawodzie 20lat, i utratą wielu pieniędzy za prąd.

następnym tematem który opracuję jest to PRZYCZYNA POWSTAWANIA NAPRĘŻEŃ


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 19:57 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Biorąc pod uwagę zjawiska danego od podstaw tematu łatwiej jest z nim współpracować. W jakimś temacie dokładnie to opisał Kent, nie zaczynajmy nauki od wyższych studii, jak nie ukończyliśmy .......
Ładnie to napisała również któraś z niewiast na temat Nikusia, powalając na kolana płeć brzydką. DLACZEGO - ponieważ zna bardzo dobrze zachowanie osobników typu samce i sobie pozwoliła zażartować.
Taka jest esencja szkła, nie tylko jeden temat wyjaśnia wszystko lecz jest to powiązanie strukturalne jak szkło, i jest to proste jak sznurek w kieszeni. Pozdrowienia Albert.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 19:58 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
niewiast (niwiwst)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 20:28 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
Forum powstało po to by właśnie takie wypowiedzi (artykuły) powstawały. Każda wiadomość powiększa naszą wiedzę, a czy ją zrozumiemy i czy z niej skorzystamy to już inna para kaloszy.

Nie każdy musi być fizykiem by podziwiać piękno tęczy na niebie. To samo tyczy się wszystkich zawartych w tym "artykule" i w innych - wiadomości.
Ja dziękuję zawsze tym wszystkim, którzy chcą się z nami bawić i dzielić swą wiedzą.

Mam chyba tylko jedną sugestię - Każdy taki "artykuł" należałoby wstawić w osobnym temacie ( z osobnym tytułem) po to by w przyszłości łatwiej byłoby go znaleźć... i chyba warto zrobić.
Czekamy na dalsze...

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 20:44 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 02:00
Posty: 1222
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
Tak na prawdę nie wiem jak się zakłada nowe tematy. Korzystam z tych, które już istnieją. A tak szczerze powiedziawszy czy ten temat odbiega od rozszerzalnosci cieplnej,wydaje mi się, że chyba nie. Ale nie będę się spierał jeżeli pozwolisz to jeszcze kilka tematów na temat rozszerzania się szkła napiszę tu.
kolorowe pozdrowienia przesyła Albert


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 maja 2009, o 10:37 
Offline

Dołączył(a): 3 stycznia 2008, o 02:00
Posty: 1083
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 0 time
albert235 napisał(a):
Tak na prawdę nie wiem jak się zakłada nowe tematy. Korzystam z tych, które już istnieją.
kolorowe pozdrowienia przesyła Albert


__________________________________________________________

Witam,
Jeśli chciałbyś założyć nowy temat, to na dole strony forum, w lewym dolnym rogu obok przycisku, który używasz, aby napisać post ("odpowiedz") jest drugi przycisk ("nowy temat").
Ale sam zastanawiam się, czy jest sens "rozbijać" się na wciąż nowe tematy :?
Dzięki za cenne informacje :mrgreen:
Pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 maja 2009, o 20:26 
Offline

Dołączył(a): 2 września 2007, o 02:00
Posty: 2070
Podziękował : 0 time
Otrzymał podziękowań: 1 time
myślę, że nowe tematy to coś w rodzaju zatytułowanego rozdziału w książce. Każdy może w odpowiednim momencie sięgnąć po to co go interesuje, a nie czytać całą książkę. Stąd moja propozycja. Łatwiej przeczytać tytuły rozdziałów a nie szukać na oślep po całym forum.
Sam często się gubię na naszym Forum i często nie znajduję tego co potrzeba, a tak przejrzę tematy i mam.

_________________
Drzwi muz są otwarte - ale nie każdy może wejść do krainy sztuki.

pozdrowienia Trebor. :lol:
Moje wypociny znajdziecie tu: www.zakrecona-galeria.pl
i tu: www.zakrecona-galeria.pl/galeria


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
SitemapIndex SitemapIndex
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Nasz Senior - serwis internetowy dla seniorów
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO